בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
אימון אישי – מאמנת אישית וקונפורמיות

מה בין אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית וקונפורמיות?

אימון אישי במרכז מלמד אותנו כי קונפורמיות הינה הליכה בתלם, שינוי בהתנהגות או אמונות של אינדיבידואלים בהתאם לנורמות או כללים הנהוגים בחברה או בקבוצה, כלומר, כתוצאה מלחץ חברתי. מחקרים רבים הוכיחו את כוחה של הקבוצה והשפעתה על היחיד, על ערכיו ועל התנהגותו.
נשאלת לפיכך השאלה האם הקבוצה בה אנו חיים מחלישה או מחזקת את הפרט? והאם אנו מודעים לכוח השפעת הקבוצה עלינו?
אימון אישי במרכז הוא תהליך בו אנו בוחנים את מידת הקונפורמיות שלנו ועד כמה היא מחבלת בהתקדמות שלנו בחיים.
אחד המחקרים המפורסמים בנושא הקונפורמיות הינו זה של הפסיכולוג סולומון אש שנערך בשנת 1952. מטרת המחקר היתה חקירת כוחה של הקונפורמיות הקבוצתית. שאלת המחקר הייתה עד כמה חזק הדחף לקונפורמיות חברתית. עד כמה ישנו אנשים את עמדתם בהתאם לדעת הקבוצה.

מהלך הניסוי (לחץ כאן לסרט...)

אש גייס סטודנטים לניסוי שנועד כביכול לעסוק בתפיסה חזותית. אולם בטרם החל בניסוי עצמו גילה למשתתפים בכל קבוצה קטנה (7 אנשים) שמטרתם האמיתית היא להפעיל לחץ קבוצתי על המשתתף הנותר – הנחקר התמים. אש כינס את כל הסטודנטים סביב שולחן וביקש מכל אחד בתורו לציין את אורכו של קו "סטנדרטי" כמו זה שנראה בכרטיס שניתן לו (הכרטיס השמאלי) , ולאתר את הקו השווה לו משלושת הקווים בכרטיס הימני.

אש ווידא מראש כי כל אדם בעל ראייה תקינה יכול לראות בנקל שהקו המסומן ב – C בכרטיס הימני הוא הבחירה הנכונה. ואכן, כצפוי, כולם דייקו בתשובותיהם. אך לאחר מכן החלו שותפיו של אש לקנוניה להשמיע תשובות בלתי נכונות , והותירו את הנחקר התמים [שמקומו בתור היה לפני האחרון] נבוך ומבולבל.
הממצאים: 37% נכנעו ללחץ הקבוצתי והצטרפו לתשובות האחרים.
אש שאל את נבדקיו מדוע הם ענו כפי שענו. התשובה הנפוצה ביותר הייתה שהנבדק ידע שהוא עונה תשובה שגויה, אך לא רצה לענות באופן שונה. בנוסף, חלק מהנבדקים הטילו ספק ביכולת השיפוט שלהם ואילו אחרים טענו שהשתכנעו שהקו עליו הצביעו יתר המשתתפים הינו הדומה ביותר.
המסקנה: לקבוצה כוח רב על הפרט שבתוכה. הלחץ הקבוצתי מחליש את כוחו של היחיד להתנגד לה. אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית מטרתו להגביר את כוח המתאמן מול לחצי הסביבה.

מה הקשר בין אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית לקונפורמיות?

הניסוי של אש כמו גם ניסויים נוספים שנערכו גורמים לתהות:- כמה מההחלטות בחיים אנחנו מבצעים בגלל לחץ קבוצתי בלתי מודע, ומה שעוד יותר גרוע – כמה מההחלטות האלה מודעות.
קונפורמיות מהווה לעיתים רבות חסם הצלחה בחיינו, כזה אשר מונע מאתנו להגיע לרמות הצלחה משמעותיות בחיינו, מונע מאתנו לקבל החלטות המתאימות לנו ומונע מאתנו לממש השאיפות שלנו. מסתבר כי מבלי משים אנו עושים דברים רבים רק על מנת לרצות אחרים. אחד מהחסמים החזקים בחיים המודרניים המונע מאתנו הצלחה הוא 'סמלי סטטוס', כלומר, קבלת החלטות המושפעות ממה שמקובל בסביבה בה אנו חיים וממה שיאמרו אנשים סביבנו. החלטות אלו, כמובן, אינן תואמות את הנדרש במציאות חיינו על מנת שנצליח ועל מנת שנחיה את חיינו על פי הערכים הנכונים והמתאימים לנו. אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית מאפשר להתגבר על חסמים אלו.

נשאלת השאלה-מדוע אם כך חשוב לנו כל כך לרצות אחרים? ומדוע בכלל אנו תלויים בהשפעות הסביבה? התשובה לכך טמונה בצורך האנושי של בני האדם להיות מוערכים על ידי אחרים, לקבל חיזוקים חיוביים מהסביבה. צורך זה בחיזוקים, באישורים למעשינו נובע על פי רוב מחוסר בטחון וצורך להיות מקובל בחברה. מדובר למעשה על רציה חברתית המהווה צורך פסיכולוגי עיקרי אצל רוב בני האדם. צורך זה לרצות אחרים על ידי עשיית דברים שאינם מתאימים לנו הופך את פעולות חיינו לדפוס של בחירות שגויות ומתמשכות.

הפסיכולוג החברתי א. מאסלו (1908-1970) טען כי האדם שואף להגשים את עצמו ולפתח את ה"עצמי" שלו הכולל רגשות , מחשבות ותפיסות שלו בנוגע לעצמו ולסביבתו. הוא פיתח לשם כך את תיאוריית הצרכים, "מדרג מסאלו", הכוללת 5 רמות של צרכים כאשר הרמה האחרונה היא הצורך במימוש עצמי, כלומר, יכולתו של האדם להביא לכלל מימוש את כישוריו הייחודיים ולבטא את הפוטנציאל האישי הטמון בו. יחד עם זאת טען מאסלו כי לאדם נטיה לדבוק במוכר ובשגרתי ולחשוש משינויים. כמו כן לאדם צורך בשייכות ואהבה, בהערכה ובכבוד על מנת לחוש תחושת ערך ובטחון עצמי. בנוסף, טען מאסלו, כי לסביבה השפעה רבה על התנהגות הפרט .ע"פ מחקרים שמאסלו ביצע הוא גילה כי אנשים שהצליחו להגיע להגשמה עצמית ניחנו בתכונות כגון: עצמאות, ספונטניות, יצירתיות, יכולת לחוות חוויות שיא.

משום שבאופן טבעי קיים חשש רב אצל בני האדם מעשיית שינויים בחייהם וזה המוטיב המרכזי ב"תקיעות" שלהם ובחוסר שביעות הרצון מההגשמה העצמית, בא תהליך אימון עם מאמנת אישית ועוזר "לצאת" ממקום של חוסר בטחון עצמי ונטייה לרצות את הסביבה ומביא את המתאמן להתחברות רגשית למה שהכי נכון ורציונאלי מבחינתו. התחברות רגשית זו עוזרת למתאמן להתמודד עם קשיים והחלטות משמעותיות. אימון עם מאמנת אישית עוזר לפרט לתכנן ולנהל את חייו על פי הערכים והחזון הנכונים לו והמביאים לידי ביטוי, בחיי הפרט, את הבסיס למימושו העצמי. מאמנת אישית עוזרת למתאמן להתחבר למה שהכי נכון לו במציאות חייו ולפתח אסטרטגיית הצלחה שתהווה גורם מניע מרכזי בחייו.

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

לקריאה נוספת – אימון אישי, אימון אישי לחיים ומטרות אישיות, אימון אישי במרכז

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה