בלוג האימון של טלי פלד
0
24/01/2017
אימון אישי – גישה חיובית

אימון אישי – מה הגישה שלך?

העולם שלנו יתבסס בעיקר על הגישה שלנו: ככל שנהיה יותר שליליים – כך הוא יראה ולהיפך… העולם שלנו הוא בבואה של עצמנו. אנשים רבים שאינם מצליחים לעשות שינויים בחייהם או להצליח בתחומים שונים מאשימים אחרים/נסיבות, אך שינוי מצריך גישה חדשה ופתיחות מחשבתית וכמו בדברים רבים – מדובר פה על גלגל שמזין עצמו: כאשר אנחנו משנים גישה, מוכנים להתנסויות וחווים שינויים שחלים בנו לטובה – כך הסביבה יותר מפרגנת, יותר חיובית, יותר מחזקת.

גישה חיובית מאפשרת לנו להשקיע אנרגיות בשיפור תמידי שלנו והתפתחות אישית באופן כזה שיהפוך אותנו למרוצים יותר, מצליחים יותר, משיגים יותר והרבה פעמים גם נעימים יותר לנו ולאחרים. כשאנחנו חיוביים, אנחנו מתמודדים בהצלחה רבה עם סוגיות שונות, מבזבזים פחות אנרגיות על מקומות/סיטואציות/אנשים שאינם תורמים לנו ויותר אנרגיות על מה שמקדם אותנו, פחות אנרגיות על כעסים ויותר אנרגיות על מעשים. "שנה את הלך מחשבתך, והרי שינית את עולמך" אמר מחבר הספר 'חשיבה חיובית' , ד"ר נורמן וינסנט פיל.

אימון אישי – גישה חיובית

גישה חיובית משמעה הסתכלות חיובית על החיים שלנו, על המעשים שלנו, על הדרכים בהם אנו הולכים והיא משלבת אמונה עם עשייה. גישה חיובית משמעה גם שאני פועל ולא נותן לאחרים לעכב אותי, שאני מאמין בדרכי, שאני יוזם ומכוון ושולט בחיי – האחריות למה שיקרה היא שלי ולכן אני אקבע כיצד יראו חיי. בנוסף, גישה חיובית היא לראות את חצי הכוס המלאה ולא מה שחסר בה וכן לחדול מהבעת תרוצים מדוע איני יכול ולחפש סיבות מדוע אני כן מסוגל…. אנשים עם גישה חיובית מצליחים ומגיעים לתוצאות יוצאות דופן, הם חדורי מוטיבציה וכשלונות אינם מרתיעים אותם. הם אינם מוכשרים יותר אלא חיוביים יותר – הגישה שלהם היא זו שעושה את ההבדל בינם לבין אחרים.

אימון אישי – גישות לחשיבה

בהקשר של גישה חיובית אציין את אפקט פיגמליון לפיו הגישה והציפיה הן שקובעות: ניסוי פסיכולוגי שנערך בבי"ס בארה"ב בשנות השישים הוביל את החוקרים למסקנה כי אנשים מצליחים יותר כשהם חשים שמאמינים ביכולתם להצטיין (במקרה של הניסוי מדובר בתלמידים שהצטיינו בלימודים לעומת אלו שלא כשההשפעה על ההצטיינות באה כתוצאה מציפיה מהם …). זו מעין בבואה שמגשימה את עצמה… החוקרים בניסוי כינו את התופעה בשם 'אפקט פיגמליון': "האדם אינו מה שהוא חושב שהוא, אלא מה שהוא חושב שאחרים חושבים שהוא". כלומר, האדם מגדיר עצמו על פי הציפיות שהסביבה/אחרים תולים בו. כשהוא חש שנותנים אמון ביכולתו לפעול ולהצליח, הדבר מדרבן אותו להפעיל את מלוא כישוריו והתוצאות החיוביות מגיעות.

אבל…. וזו נקודה חשובה, לא תמיד הסביבה מפרגנת לנו ומעודדת. לתופעה ההפוכה קוראים 'אפקט הגולם' ובה מדובר על נבואה המגשימה את עצמה במובן השלילי. לכן, חשוב שנקיף עצמנו באנשים שמאמינים בנו , מדרבנים אותנו, מציפים לנו רף גבוה ומאתגרים אותנו. מאידך, חשוב שנדע לנטרל את אלו שאינם בעלי השפעה חיובית עלינו ובנוסף שנדע לקבל אחריות וליצור דרבון פנימי כך שלא נישען על אלו שאינם תומכים ומדרבנים אותנו. חשוב שנשלוט על הגישה שלנו ושלא נאפשר לה להיות תלויה באחרים: אדם עם גישה שלילית בחיים – לא יצליח, אדם שהספקנות היא נר לרגליו – יימנע מעשייה ולא יצליח ויחווה סיטואציות כושלות ומתסכלות אשר רק יחזקו את הגישה השלילית במקום להעצים את זו החיובית.

גישה חיובית לכן היא לבחון דברים בצורה המעודדת תקווה ועשייה וממריצה אותנו לעשייה ואמונה ביכולתנו. וינסטון צ'רצ'יל אמר פעם:  "גישה היא דבר קטן שעושה שינוי גדול", לכן צפו לטוב, אל חפשו סיבות מדוע לא… חפשו מדוע כן… אל תעסקו בהאשמות וכעסים אלא תתמקדו ותנועו בכיוונים חיוביים כי הגישה שלכם היא דבר קטן אולי אך כזה שעושה הבדל גדול עבורכם. השינוי לגישה חיובית מתחיל בכם וכמו שאמר לאונרדו דה-וינצ'י: "זה זמן מה שאני מודע לכך שאנשים שהשיגו הישגים לעיתים נדירות ישבו ונתנו לדברים לקרות להם. הם יצאו החוצה וגרמו לדברים לקרות".

רוצים להתנהל בבטחון ובאסרטיביות? ללא חשש? לשנות ולשפר הרגלים? לגרום לדברים לקרות תוך שינוי גישה וחשיבה? אני לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלי : 050-8380603

לקריאה נוספת – אימון אישי

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה