בלוג האימון של טלי פלד
0
26/12/2016
אימון אישי – הרגלים מקדמים

אימון אישי – הדרך להיות אפקטיבי

לכולנו יש הרגלים או כפי שאמר אריסטו: "אנחנו מה שאנחנו מורגלים לעשות". זה נעים ומוכר, זה מוטבע בנו אבל כדי להשיג תוצאות משמעותיות בתחומים שונים בחיינו, כדי להתקדם, צריך לעיתים לשנות את ההרגלים ולאמץ חדשים. היטיב להגדיר סיטואציה זו רבי מנחם מנדל באומרו: "הגנב האמיתי הוא ההרגל; אין כסכנתו לאדם" שהרי ההרגל מקבע אותנו…

אימון אישי – הרגלים מקדמים

כאמור, הרגלים הם משהו שטבוע בנו, אך הרגלים מנצחים הם משהו אחר. סטיבן קובי בספרו : 7 ההרגלים של אנשים אפקטיביים במיוחד, מדבר על 7 הרגלים המהווים תשתית מוצקה להצלחה וכן… גם לאושר. הוא מחלק אותם לשלושה הרגלים אישיים התלויים באנשים עצמם, שלושה הרגלים בהם יש תלות הדדית ואינטרקציה עם אחרים, והרגל שביעי העוסק בפיתוח יכולות אישיות. אלו ההרגלים על פי סטיבן קובי:

1.      היה פרואקטיבי – משמעו שניקח יוזמה, שניקח אחריות לחיינו, שלא נתלה זאת בסביבה ונקבל את ההחלטות שלנו על פי מה שמתאים לנו, על פי הערכים המנחים אותנו. לא כולם אנשים יוזמים ויש לא מעט שהם ריאקטיבים (מגיבים לנעשה/לאחרים), אנשים אלו מתמקדים למעשה בדברים שאין להם שליטה עליהם. אנשים יוזמים לעומת זאת מתמקדים ביכולות שלהם ובעשייה ואינם מאשימים אחרים במצבם.

2.      צפה את הסוף מראש – כדי להיות אפקטיביים, עלינו להבין מהי התוצאה הסופית אליה אנו חותרים ולכוון עצמנו ופעילותנו אליה. כשיודעים מהו הסוף המוגדר – יודעים מהי הדרך לצעוד בה וכיצד עושים זאת ומתקדמים.

3.      העיקר להתחיל בעיקר – מדבר על קביעת סדר קדימויות. אנחנו 'נופלים' ביומיום להרגלי הדחוף ולא תמיד החשוב אך כדי להגיע לחשוב עבורנו, יש להתחיל בדברים העיקריים שיובילו אותנו למה שרצינו.

4.      חשוב: אני מנצח / אתה מנצח – כאן מדבר סטיבן קובי על שיתוף אחרים באופן שבו כולם מנצחים. על אף שאנו חיים במאה תחרותית, הוא טוען כי דווקא שיתוף פעולה ופעילות גומלין הם שיביאו לנצחון לשני הצדדים, הם שיאפשרו יתרון ותועלת לכולם.

5.      בקש להבין תחילה ואחר כך להיות מובן – תקשורת בין אישית אפקטיבית היא זו בה איננו ממהרים להשיב אלא ממוקדים בלהקשיב והוא קורא לזה 'הקשבה אפקטיבית', כזו שבה אנו מבינים את האחר, מבינים מה מניע אותו, כיצד הוא מרגיש, מה חשוב לו, מה מניע אותו. אין מדובר בהכרח על הסכמה עם האחר אלא רק הבנה עמוקה לנקודת המבט של האחר.

6.      חפש דרך לסינרגיה – שהרי השלם גדול מסך חלקיו וסינרגיה מאפשרת להשיג יותר, מאפשרת הפריה הדדית, למידה חדשה ותובנות נוספות.

7.      שפר את יכולתך האישית – זהו לב לבו של אימון אישי  המדבר על שיפור, שדרוג ומיצוי הפוטנציאל האישי בכל התחומים על מנת שיאפשר התקדמות, קבלת החלטות ועשייה נכונה וטובה.

לסיכום,

ספרו של סטיבן קובי שזור בחלקים רבים שלו בתוך עולם האימון שכן הוא מדבר על שינוי הרגלים שפוגעים בנו, אימוץ הרגלים אפקטיביים שיקדמו אותנו, ויחד עם זאת חשוב להבין כי מדובר פה על עבודה ולמידה, ניסים שייכים לחג החנוכה ואילו כאן לא מדובר על ניסים או קסמים אלא אורח חיים ועשייה מתמדת. תהליך האימון חייב לפיכך לאפשר למתאמן לאמץ הרגלים חדשים, לשבור פרדיגמות קיימות, לבחון את הדרך מחדש ובעיקר לתכנן את הדרך. ללא הגדרת הסוף וללא תכנון הדרך – לא נצעד בשביל ברור ומקדם.

קיבלתם החלטה להתקדם/לעשות שינוי?  אני לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלי : 050-8380603

לקריאה נוספת – אימון אישי

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה