בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
אימון אישי כמקצוע

אימון אישי כמקצוע

אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית אינו דיסציפלינה שצצה לה פתאום. למעשה היה האימון מאז ומעולם חלק טבעי מחיינו, יכולת אנושית מלידה, מיומנות טבעית הניתנת ללמידה. מה בכל זאת גרם לאימון להתפתח כדיסציפלינה חשובה כאילו לא הייתה שם קודם?

היה היו אדם וחווה. לא… הסיפור לא באמת מתחיל שם, אבל אם היינו חוזרים עד שם היינו יכולים לראות שתוחלת החיים הכה קצרה שהייתה נהוגה אז על ידי בורא עולם, לא השאירה הרבה זמן להתחבט בשאלות של מימוש והגשמה, אושר , אמונה ודימוי עצמי. אימון בוודאי לא היה בלקסיקון. אנשים נולדו, גדלו, עבדו, התחתנו, הביאו ילדים ומהר מאד הלכו לעולמם.

עם התארכות תוחלת החיים נולד חיבור מנטאלי בין מילים שפעם היו מופרדות, כמו קריירה, עבודה או פרנסה ואושר. אולי אז התחילה להיוולד המודעות שיצרה בסוף את המונח אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית. אנחנו לא קונים יותר מכונת כביסה ל-20 שנה, ואנחנו לא רואים את עצמנו עובדים או מתפרנסים אלא קרייריסטים, שלא לדבר על התחייבות לקריירה אחת לכל החיים. הדינמיות בשוק העבודה מובילה למספר קריירות בחיינו, למרות שלא תמיד ישנה הלימה בין העיסוק של האנשים לבין מידת האושר ומימוש הפוטנציאל האישי שלהם. עצם החיפוש אחר האושר יוצר את הדינמיות בכל תחום, החל מזוגיות וכלה בקריירה.
ואם כבר בדינמיות עסקינן, כמובן שגם הטכנולוגיה לא טמנה ידה בצלחת והולידה שינויים רבים בתחום הקריירה. תפקידים חדשים נוצרו ועדיין נוצרים בשוק העבודה, שמבטלים לעיתים תפקידים שהיו קודם ותובעים מאיתנו השתכללות מתמדת והתאמה לקצב התפתחות שלא היינו מורגלים בו קודם. אנו לא הדור שבנה קריירה בשנות ה-70 ובאופן טבעי גם לא חלק מהדור שאחריו שממילא חונך על ברכי הקריירה ארוכת השנים שקוראים לה פרנסה.
הפערים יוצרים תסכול ותסכול יוצר רצון לשנות, לשפר, לשדרג. כפועל יוצא, יותר ויותר אנשים מבקשים עזרה מקצועית, לפעמים בצורת אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית, אימון קריירה, אימון מנהלים ולפעמים בצורות אחרות כמו אימון ל-דיאטה , אימון רפואי ועוד. יתרה מזאת, גם אם לא מתייחסים למקור השינויים אלא רק לשינויים המהירים כשלעצמם, מוצאים שם מספיק תחושות על סולם חוסר המיצוי, חוסר מיקוד וחוסר איזון בחיים, שיכולים לפרנס דור שלם של תסכולים.

עד סוף שנות החמישים אנשים פנו לטיפול פסיכולוגי (טרום תקופת האימון) וטופלו על פי המודל הדומיננטי דאז – המודל ההתנהגותי. בתחילת שנות הששים החלה הפסיכולוגיה לעשות שימוש במודל הקוגניטיבי, שטכניקות ממנו משמשות כיום באימון. בשנות השבעים גדלה קהילת העוסקים בתרפיה ואלו פיתחו שיטה חדשה של ריפוי הנקראת- BSFT- Brief solution focused therapy או בעברית: טיפול קצר מועד. השיטה אופיינה בבסיסה בהגדרת יעדים מדויקים למטופל, הכרה במשאבים/יכולות/נסיון המטופל עבור יצירת השינוי, תוכנית אסטרטגיה, ציפייה לשינוי תוך זמן קצר ודגש על ראיה עתידית. שיטה זו היוותה את הבסיס למתודולוגיית האימון היום.

ד"ר דניאל גולדמן, פסיכולוג אמריקני שעשה את הדוקטורט שלו באוניברסיטת הרווארד בתחום של אינטליגנציה רגשית, העלה בספרו "אינטליגנציה רגשית" את המודעות לרגשות האדם כפרמטר עיקרי להצלחה בחיים ושיקף דור חדש של תפיסת עולם. עד אז היה נהוג לראות במבחן ה-IQ את הפרמטר העיקרי למדד ההצלחה בחיים. גולדמן נסמך על מחקרים חדשניים בחקר המוח וההתנהגות ומסביר כי IQ גבוה אינו ערובה להצלחה בחיים. מתודולוגיית ה אימון שואבת ממנו לא מעט מעקרונותיה וערכיה. האינטליגנציה הרגשית כוללת בתוכה – מודעות עצמית, שליטה, התמדה, מוטיבציה עצמית, אמפתיה ויחס רגשי עצמי וכלפי הזולת – כל אלה חוברים יחד לגורם משפיע בחיינו. אליבא דגולדמן האינטליגנציה הרגשית אף אינה בהכרח מולדת והיא מיומנות הניתנת לרכישה.
מיותר לציין כי ספרו של גולדמן תרם תרומה חסרת תקדים להעלאת המודעות לאינטליגנציה הרגשית, המשלימה את האינטליגנציה הקוגניטיבית ועוזרת לנבא הצלחה בתחומים השונים בחיים. תובנות אלו מהוות אף הן בסיס למתודולוגיית אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית.

אסכולה נוספת, הפסיכולוגיה החיובית בייסודו של הפסיכולוג הקליני מרטין זליגמן (שעמד במשך שנים רבות בראש המגמה לפסיכולוגיה קלינית באוניברסיטת פנסילבניה), נסמכת על עבודה שפרסם בנושא אופטימיות ופסימיות, ובה טען כי הן ניתנות ללמידה. הפסיכולוגיה החיובית הקדישה תשומת לב מרובה לפיתוח תחומי החוזק האישיים של כל אחד ואחד, המכונות חוזקות, והשפיעה אף היא על מבנה תהליך האימון. הבנת החוזקות שלי כאדם היא חלק מהותי מתהליך האימון ומתהליך הגילוי שלי את מי אני בעולם כפי שאני תופס אותו.

קל לראות, אם כך, שתהליך אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית הוא חלק בלתי נפרד מחיינו מאז היה אדם, או אדם קדמון. יחד עם זאת, הוא לא שמר על מאפיינים קבועים, בדיוק כמו האנושות. הוא מתפתח ככל שאנו מתפתחים, מתאים את עצמו לצרכים הנולדים ומשתנים חדשות לבקרים.

לקריאה נוספת –אימון אישי במרכז, אימון אישי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה