בלוג האימון של טלי פלד
0
01/12/2016
אימון אישי – מצבי תקיעות

אימון אישי – מהם מצבי תקיעות

אין אחד שלא מצא עצמו לפחות פעם בחייו בתחושה של תקיעות ולא משנה באיזה תחום. מצבי תקיעות הינם מצבים בהם נדמה לנו שהגענו למבוי סתום והיציאה ממנו אינה ברורה לנו – מה הכיוון, באיזו דרך נבחר, מה עלינו לעשות, מה המסלול שיקדם אותנו, מי יכוון אותנו, איזו החלטה נקבל.

מצבי תקיעות הם אלו שבהם אנחנו לא מרוצים ממצב כלשהוא ולא יודעים כיצד להמשיך ומה לעשות. מדובר על מצבים בהם הכוונה ושאילת שאלות מנחות מסייעת לצאת מהמבוך ולתכנן את הדרך.

מצבי תקיעות נגרמים לעיתים בגלל שאין לנו מספיק בטחון עצמי או מספיק אומץ ללכת בשביל שהיינו רוצים לצעוד בו, לעיתים אנחנו מתקשים לצאת מאזור הנוחות שלנו כדי להתקדם, כך או כך – אנחנו נשארים תקועים. התקיעות מאמללת, מתסכלת, ויוצרת דפוסי התנהגות בהם אנשים מאשימים את עצמם או אחרים או את הנסיבות במה שקורה להם. במקום לקחת אחריות על חייהם, הם ממתינים לנס שיקרה או לסיטואציה חיצונית ש'תשחרר' אותם ממצב התקיעות. אחריות אישית ויוזמה בלבד הם אלו שיכולים לסייע ביציאה ממצבי תקיעות.

אימון אישי – יציאה ממצבי תקיעות

ישנם מספר מישורים בהם צריך להתמקד באימון על מנת לשחרר מצבים של 'קפאון' ותקיעות:

1.      חידוד הבעיה – אם לא נבין ונחקור את שורר הבעיה שבעטיה אנו במצב הנוכחי – לא נוכל להתקדם. פעמים רבות מסתבר שהבעיה הגלויה אינה הבעיה האמיתית ומתחתיה מסתתר משהו עמוק יותר.

2.      מיקוד – עלינו להתמקד בשאלה 'מה אנחנו רוצים שיקרה'? מהו הדבר שיהווה מצפן לעשייה שלנו ויוביל אותנו למקום הנכון עבורנו. מה נדרש לנו כדי להתקדם.

3.      תוכנית עבודה – נהוג לדבר על מושגים כמו חזון, מטרות, יעדים. ההגדרה אינה חשובה והמילים לעיתים נשמעות 'גדולות' מידי… מה שחשוב הוא לבנות תוכנית של צעדים קטנים שתאפשר לנו לצאת מהמבוי.

4.      פרדיגמות – אמונות שליליות תורמות לנו להישאר במצבי תקיעות משום שהן אינן מאפשרות לנו לראות את החוזקות שלנו, את היכולות שלנו, לבחון האם האמונות שלנו אכן נכונות או שלא…, אמונות שליליות גורמות לנו להתחפר בתוכן להצדיק אותן ובכך להגן על הפחדים שלנו מעשיית השינוי המיוחל שיאפשר לנו להיחלץ מהמצב הנוכחי.

5.      פריצות דרך – עלינו לבחון היכן אנחנו יכולים לבצע פריצות דרך קטנות שיגבירו את הבטחון וההערכה העצמית שלנו ויאפשרו לנו להתקדם.

יציאה ממצבי תקיעות היא לקיחת המושכות בידיים שלכם, הכרה באחריות האישית שלכם ורק שלכם לחייכם (אף אחד לא יעשה את הצעדים עבורכם). באימון אפשר להתמקד בשאלות מכוונות כמו:

  • מה המצב הנוכחי בו אתם נמצאים?
  • באיזה תחום אתם חשים הכי תקועים?
  • מה המצב הרצוי לכם?
  • מה הפער וכיצד ניתן לגשר עליו?
  • מהם הצעדים הקטנים שיאפשר לכם לגשר על הפער?
  • מה חוסם אתכם מלבצע את הצעדים?
  • מה נדרש כדי שתעשו את הצעדים?
  • מי יכול לסייע לכם/לתמוך לחולל את השינוי?
  • האם אנחנו מסוגלים להתמודד עם הפחדים שלנו?

 

אריסטו אמר: "פחד הוא כאב הנגרם מתוך ציפיה לרע"  וכן אמר: "מי שיתגבר על פחדיו, יהפוך להיות חופשי באמת". אנחנו נוטים לראות פעמים רבות את הרע והשלילי שעשויים לפגוש אותנו, אך חשוב להמיר את הפחדים באומץ ולנסות דברים כדי להתקדם בחיים.

קיבלתם החלטה להתקדם/לעשות שינוי?  אני לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלי : 050-8380603

לקריאה נוספת – אימון אישי

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה