בלוג האימון של טלי פלד
0
09/06/2014
אימון אישי – על ביישנות וביטחון עצמי

קצת על מחסום הביישנות 

אנשים רבים מחשיבים עצמם ביישנים וחשים קשיים בתחומים שונים בחייהם בשל כך. הם מתקשים להיעזר באחרים, לעיתים לשוחח בחופשיות, להשיג לעצמם דברים, לדרוש, להציב גבולות, לנהל תקשורת טובה וכו'. הביישנות משפיעה גם על הביטחון העצמי שלהם ועל יכולתם להיות אסרטיביים.

למה אנחנו ביישנים והאם ביישנות מולדת או נרכשת? האם ניתן לשפר אותה?

ישנה טענה הגורסת כי יש בה משהו מולד הקשור לגנטיקה. אישית, הכרתי אנשים שהיו ביישנים ומופנמים והפכו להיות חברותיים, פתוחים ובעלי ביטחון ואני מאמינה כי גם אם יש משהו מולד בביישנות,  הרי שישנם מקרים רבים בהם ניתן לשפר אותה לטובת התנהלות פחות ביישנית והעלאת הביטחון העצמי. השאלה הגדולה היא כמובן כיצד עושים זאת?

כיצד משפרים ביישנות, ביטחון עצמי, אמונה עצמית, חברותיות?

בתשובה לשאלה זו אני נזכרת באנה פרויד, בתו של זיגמונד פרויד אבי הפסיכואנליזה ופסיכולוגית בעצמה שאמרה: "נהגתי לחפש כוח וביטחון מחוץ לעצמי, אבל הם נמצאים בפנים. הם היו שם מאז ומתמיד".

אני מסכימה וסבורה שתחומים רבים וביניהם גם הביטחון והביישנות נמצאים עמוק בתוכנו ולנו היכולת לשפר אותם. היכולות הקיימות בנו זקוקות לעזרה ותמיכה על מנת לאמן את 'השרירים הרפויים' ולחזק אותם.

היכן הקשיים והמכשולים?

אנו מתנהלים פעמים רבות בהתבסס על האמונות ביכולותינו אך האם אמונות אלו תמיד נכונות? פעמים רבות הן בבחינת פרדיגמה שעלינו 'לשבור' ולהוכיח לעצמנו מחדש את יכולותינו. אני שומעת לעיתים משפטים כגון:  "אני ביישן וקשה לי לבקש עזרה", "אני ביישנית בחברת אנשים". האם באמת כך אנחנו? ואולי פשוט קשה לנו לשנות התנהגויות ומחשבות? אולי אלו רק אמונות? לעיתים גם לא מדובר על אמונות אלא על אזור הנוחות. לעיתים נוח לנו להיות ביישנים ולתת לאחרים לעשות את העבודה בשבילנו… להתאמץ עבורנו, להשיג דברים לעצמנו. אלו מקרים בהם אנו נתלים במעין 'עוגנים' אשר אינם משרתים אותנו אלא כביכול מקלים עלינו את ההתמודדות אך עוגנים אלו מונעים מאתנו להתקדם.

מה יקדם אותנו?

בסופו של דבר, המאמץ והרצון לנוע קדימה מתוך תובנה שכך נשפר דברים והמחויבות להחלטות חדשות – הם הטריגר האמיתי לשינויים, להתקדמות, להפוך להיות אנשים יותר בטוחים, יותר חברותיים, פחות ביישנים, יותר פתוחים להתנסויות, למערכות  יחסים, לביקורות ולהישגים. העשייה תקדם אותנו אך לפני הכל עלינו להאמין בעצמנו כפי שהגדיר זאת יפה הרב קוק באומרו: " אם נשכח את גדולתנו, אנו שוכחים את עצמנו".

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית ולתיאום פגישת הכרות:

לקריאה נוספת – אימון אישי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה