בלוג האימון של טלי פלד
0
17/08/2014
אימון אישי – על יוזמה ואחריות

אימון אישי – על לקיחת אחריות

הפסיכיאטר היהודי ויקטור פרנקל ששרד את מחנה ההשמדה אושוויץ, מביא בספרו 'האדם מחפש משמעות' שנכתב לאחר המלחמה ,את התובנות שיש בכוחו של האדם לצאת מתוך תודעה עצמית ולהעניק משמעות לחיים. לטענתו, גם כשכל מטרות החיים הרגילות מתערערות, עדיין נשארת לאדם החרות המאפשרת לו לבחור את עמדתו במערכת נסיבות נתונות. על אף שסבל עינויים והשפלות במחנה, טען כי רק הוא יכול להחליט כיצד כל מה שעבר ישפיע עליו וכי בין הגירוי (מה שקרה) לבין התגובה שלו – קיימים החרות והכוח לבחור בתגובה. משפט המפתח בספרו אם כך הוא: בתווך, בין הגירוי לתגובה, יש לאדם את חופש הבחירה. אם נטמיע משפט זה בחיינו ניווכח כי גם לנו, בנסיבות חיים שאינן קשות כמו אלו שהיו מנת חלקו, קיים אותו עיקרון של בחירה והוא הבסיס להתנהלות אנשים פרואקטיביים

אימון אישי – להיות פרוקאטיבי

סטיבן קובי בספרו רב המכר 'שבעת ההרגלים של אנשים אפקטיביים' מדבר בהרחבה על המונח 'פרואקטיביות' המשמש רבות בעולם הניהול ומסביר על ההבדל בין אנשים פרואקטיבים ואנשים ריאקטיבים: אנשים פרואקטיבים הם אלו אשר לוקחים יוזמה ומעבר לכך, הם אחראים על חייהם, התנהגותם היא פועל יוצא של החלטותיהם ולא של התנאים בהם הם נתונים. לפי סטיבן קובי לאדם יש את היוזמה והאחריות לגרום לדברים שיתרחשו. אדם שמכיר באחריות זו אינו תולה את האחריות להתנהגותו בנסיבות ובתנאים, אלא בו עצמו. לעומתם, כאשר מדברים על אנשים ריאקטיבים הכוונה היא לאנשים המגיבים לסביבה ומושפעים ממנה.

אימון אישי – על אחריות אישית

ההבדל המכריע אם כך בין שני סוגי האנשים הוא שאנשים פרואקטיבים נוטלים יוזמה ופועלים ואינם מחכים שיפעילו אותם, הם אלו שיוצרים את התנאים לחייהם ולא הסביבה והם מקבלים החלטות שמתאימות להם. הריאקטיבים לעומתם מבססים את חייהם על התנהגות אחרים ומאפשרים להם את השליטה. הם מונעים מכוח הרגש , הנסיבות והסביבה.

אימון אישי – היכן מיקומכם?

היכן המיקום שלכם אם כך? היכן אתם בציר היוזמה ולקיחת האחריות? האם השליטה אצלכם או שמא היא אצל אחרים, ומדוע?

כבני אדם אנחנו מונעים מרצונות אך גם מחסמים הגורמים לנו להשתייך לאחת משתי קטגוריות אלו. חסמים כמו: אין לי את הכוחות לכך, איני מסוגל, זה מה שיש, מה יגידו, מה יחשבו עלי ועוד… הם החסמים המונעים מאיתנו להתנהל על פי מה שמתאים לנו ולהיות אנשים פרואקטיבים. החסמים והחולשות הופכים אותנו להיות ריאקטיבים המגיבים לסביבה ולנסיבות ולא נוטלים שליטה, יוזמה ואחריות. הקו המנחה אנשים פרואקטיבים מעבר ליוזמה והאחריות הוא שהם מסתכלים לעבר התוצאות הרצויות עבורם. הם אינם פועלים בהתאמה לרצונות אחרים אלא קובעים את עתידם ומקבלים את ההחלטות המתאימות להם.

ואתם? היכן אתם נמצאים? והאם תרצו לשנות כיוון? אם כן – אני פה בשבילכם, כדי לתמוך, לאפשר, לשקף, להעצים ולהיות נוכחת בתהליך שיאפשר לכם לקיחת הכיוון הנכון עבורכם.

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית ולתיאום פגישת הכרות:

לקריאה נוספת – אימון אישי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה