בלוג האימון של טלי פלד
0
23/06/2015
אימון אישי – על שפה מעצימה

אימון אישי ושפה מעצימה ככלי אימוני

שפה מעצימה היא אחד הכלים העוצמתיים שקיימים בעולם האימון אך גם אחד הכלים העוצמתיים לשימוש בחיים הפרטיים.

שפה מעצימה מחייבת אותנו להרחיב את אוצר המילים שלנו ממילים של חוסר אונים, חשש, ראיה שלילית ועוד למילים של עשייה, חשיבה חיובית, אנרגיות, יכולות. שפה שכזו מעצימה את המתאמן ומחזקת אותו, משדרת לו שהוא יכול, מאפשרת לו להאמין בעצמו וביכולותיו, מאפשרת לו להאמין במסוגלות שלו לחולל מהלכים והצלחות בחייו בתחומים שונים.

הנחת הבסיס של שפה מעצימה היא שבהעדרה אנו נותנים משקל כבד לחוסר היכולת שלנו ולפחדים שלנו ולחוסר האמונה המלווה אותנו במהלכים שונים. השפה נוטעת במתאמן מסוגלות, אמונה ביכולות ואמונה בהצלחת דרכו ומכאן חשיבותה בתהליך אימון אישי.

אימון אישי ודוגמאות לשפה מעצימה:

אני לא בטוח שאעבור את המבחן – לעומת: המבחן קשה אבל למדתי היטב ואני מאמין שאצליח

קשה לי מאד בעבודה – לעומת: העבודה לא קלה ולא פשוטה אבל אני מאמין שאצליח להתמודד עם האתגרים והקשיים

הייתי רוצה לעשות – לעומת: בפעם הבאה אעשה זאת

אני אנסה – לעומת: אני מתכוון

אני חייב – לעומת: אני בוחר

אלו שתי דוגמאות פשוטות המראות כיצד אנו יכולים לטעת בעצמנו תחושה של מסוגלות המאפשרת ראיה קדימה, רצון להצליח, מוכנות להתמודד. שפה מעצימה היא בעצם שפה העושה שימוש במילים חיוביות במקום מילים שליליות ובכך מאפשרת למתאמנים להתמודד. מטרתה של השפה לעבור מביטויים כמו 'צריך' לביטויים כמו 'יכול', 'בוחר', 'מסוגל', 'אפשרי' – ביטויים שנותנים כוח.

אימון אישי ושפה מעצימה בתחומים שונים

בחיים הפרטיים אנו יכולים לעשות שימוש בשפה מעצימה בתחום ההורות, משפחה, זוגיות, חברים ועוד. בתחום הקריירה והניהול אנו יכולים לעשות בה שימוש מול קולגות, עובדים ומנהלים. לשפה, כביטוי של מחשבות ורגשות, יש את הכח לשנות את המבט שלנו על המציאות. השפה יכולה לחליש ויכולה לחזק, יכולה להשאיר אותנו כדמות של 'קורבן' או חסר אונים או לאפשר לנו להיות דמות של 'בוחר', דמות של 'מחליט', שולט בחייו ופועל להגשמת מטרותיו.

שני יסודות עיקריים מרכיבים את השפה המעצימה:

  • בחירת המילים הנכונות: מילים מחזקות ולא מחלישות.
  • כוונה והתחייבות: לומר למה אנחנו מתכוונים ולהתחייב לזה.

 

האם אתם עושים שימוש בשפה מעצימה? האם אתם מחזקים או מחלישים את עצמכם? ועד כמה השפה מובילה אתכם להתחייבות ועשייה? זו שאלת המפתח באימון אישי. אם אתם רוצים להעיז ולהתחיל לפרוץ גבולות ולעשות שינויים, להפוך שלילי לחיובי, לקבל תמיכה על מנת להתמודד – אני מזמינה אתכם לפגישת הכרות על מנת להתחיל בתהליך אימון אישי. מוזמנים ליצור עימי קשר ולתאם.

לקריאה נוספת – אימון אישי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה