בלוג האימון של טלי פלד
0
20/05/2017
אימון אישי – קבלת החלטות והטיות

אימון אישי וקבלת החלטות – מה משפיע, למה ואיך?

אנחנו נוטים לתייג אנשים כאנשי הרגש לעומת אנשי ההגיון. בבואנו לקבל החלטות נשקול האם הן רגשיות או רציונאליות – האם להסתמך על הרגש או על המוח? על תחושת הבטן או על עובדות?
האם הדרך הטובה ביותר לקבל החלטות היא הדרך הרציונאלית השוקלת יתרונות לעומת חסרונות? ואולי הדרך המבוססת על רגש ותחושות בטן היא הנכונה? מחקרי המוח מראים כי המוח האנושי מכיל שני ערוצים מקבילים לקבלת החלטות – רגש והגיון, שניהם טובים בסיטואציות שונות ועלינו להבין מתי עדיף להשתמש בכל אחת.
שני נושאים חשובים קשורים לנושא קבלת החלטות והם נושא ה'ערך' ונושא ה'סיכונים' ולהם השפעה על קבלת ההחלטות שלנו. ד"ר דינו לוי חוקר מוח מאוניברסיטת תל-אביב אומר כי נושא קבלת החלטות הינו שילוב של כלכלה, פסיכולוגיה וחקר המוח: הכלכלה מסבירה כיצד אנחנו אמורים להתנהג (האדם הרציונלי), הפסיכולוגיה מראה לנו איך אנחנו מתנהגים באמת, ובחקר המוח אנחנו מנסים להבין למה אנחנו מתנהגים ככה – מה הקשר בין הרצוי למצוי. ד"ר לוי, כמו חוקרים נוספים, מזכיר הרבה את המושג 'ערך' הקשור למונחים של רווח והפסד בהקשר של קבלת החלטות וטוען כי בני האדם מחשבים את התועלת של האופציות העומדות בפניהם בבואם לקבל החלטות. הערך יכול להיות כספי, קיומי או רגשי ובניגוד לדעה הרווחת כי בני האדם נוטים לתפוס עצמם כרציונאליים ומחושבים הרי שרגשות והשפעות סביבתיות מעורבים בקבלת החלטות.
ומה עוד מעבר לנושא ה'ערך'? ד"ר לוי טוען כי 'שנאת סיכונים' מאפיינת את תהליכי קבלת ההחלטות שלנו ורובנו שונאי סיכונים.

meadow-680607_1920

אימון אישי – כיצד לקבל החלטה נכונה

אז מה טוב יותר? רציונליות או רגש? מה יעזור לנו לקבל החלטות נכונות? כנראה שגם וגם… כנראה ששני הערוצים עובדים במקביל בצורה טובה במוח. אם כך מה חשוב? לטעמי , המודעות היא שחשובה, להיות מודע להטיות, להיות מודע לכך שאין אמת אחת, להיות מודע לכך שאנשים שונים מקבלים החלטות שונות הנסמכות על מניעים שונים, להיות מודע לכך שיש סיטואציות בהן צריך להיעזר באחרים שאינם מוטים כדי לאזן בין הערוצים.

אימון אישי – הטיות בקבלת החלטות

כדי שתבינו לעומק סוגיה זו אשתף אתכם בחלק מהרצאה מרתקת ששמעתי לפני כחודש בבינתחומי הרצליה: פרופ' ורדה ליברמן, מרצה בכירה בבי"ס למינהל עסקים במרכז הבינתחומי בהרצליה (הרצאה בערב להורי בוגרי הבינתחומי) הרצתה על נושא אי הוודאות בקבלת החלטות כחלק בלתי נפרד מחיינו. פרופ' ליברמן אומרת כי אין דרך להעריך את אי הוודאות ולכן אנו משתמשים בשיקול דעת ואינטואיציה אלא שזו חשופה לכשלים והטיות המובילים לעיתים לשיקולים מוטעים והחלטות שגויות. דוגמא לכך עלתה במקרה הבא בו נשאלו אנשים על בחירתם לגבי גיל היציאה לפנסיה: לשתי קבוצות הוצגו 2 תוכניות שונות:
קבוצה לה הוצגה תוכנית המצטיירת כ'רווח' ואלו הממצאים:-
תוכנית A פרישה בגיל 65 פנסיה של 10000 $  –  64% מעוניינים
תוכנית B פרישה בגיל 68 פנסיה של 10000 $ ועוד בונוס של 2500 $ (סה"כ 12500 $)  –   36% מעוניינים

במקרה זה כשגיל פרישה הוצג כרווח, הרוב ויתרו על הבונוס לטובת פרישה בגיל 65.

קבוצה לה הוצגה תוכנית המצטיירת כ'הפסד' ואלו הממצאים:
תוכנית C פרישה בגיל 68 פנסיה 12500 $ 64% מעוניינים
תוכנית D פרישה בגיל 65 פנסיה 12500 $ מינוס קנס של 2500 $ (סה"כ 10000 $)  –  36% מעוניינים

במקרה זה כשגיל פרישה הוצג כהפסד, הרוב בחרו בפרישה בגיל 68.

אימון אישי – רגש ושכל בקבלת החלטות

עכשיו משהבנתם את הפואנטה… תבינו שאין אמת אחת ואין קבלת החלטות אחת, ישנם סוגים שונים, יש הטיות, יש מקום לרגש ויש מקום לשכל והכל ענין של בחירה, הקשרים, טיפוסים, סיטואציות שונות ועוד… ועדיין נושא קבלת החלטות הוא נושא מורכב בהרבה, נושא שבהרבה מקרים צריך לבחון אותו לעומק ופעמים רבות דווקא אימון אישי מאפשר התמודדות נכונה וקבלת החלטות טובה.

נמצאים בצומת דרכים? צריכים לקבל החלטה חשובה? אני לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלי : 050-8380603

  תהליכי התמודדות מלווים אותנו קבוע.
  זה הזמן ליזום!
  אני כאן כדי לעזור לכם בדרך.

  שם פרטי:

  שם משפחה:

  טלפון:

  מייל:

  פרטים שחשוב שאדע:


  לקריאה נוספת – אימון אישי

  אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


  הוספת תגובה

  בחזרה למעלה