בלוג האימון של טלי פלד
0
15/10/2016
אימון אישי – קיבעון מחשבתי כחסם

אימון אישי וקבעון מחשבתי

המחשבות שלנו עוברות עיבוד במוח ומושפעות מאמונות שיש לנו על עצמנו, יכולותינו, סביבה, ונדמה כי לעיתים קרובות אנו חשים שהמחשבות והאמונות שלנו הם האמת ורק האמת. האומנם? אז זהו שלא… פעמים רבות זהו רק קיבעון מחשבתי.

מהו קיבעון מחשבתי? סיטואציה בה האדם חושב בצורה מסוימת, אבל תמיד באותה הצורה, ועל ידי כך מגבילה אותו בעצם מלראות את הדברים מזוויות שונות. באופן זה המחשבה מקובעת ואינה מאפשרת לנו להתפתח לכיוונים נוספים. לקבעון המחשבתי שני צדדים שונים:

1.      צד אחד , נוח למדי…, המאפשר לו יציבות מבלי שיצטרך לשנות את דעתו ולהתמודד עם השינויים והשלכותיהם.

2.      צד שני, מגביל, שלא מאפשר לאדם לראות דברים אחרת ובכך מצר את עולמו ואת יכולתו להתנהל בצורה טובה יותר וליצור לעצמו הזדמנויות חדשות.

אימון אישי – לצאת מקיבעון מחשבתי

כיצד יוצאים מקבעון מחשבתי בעזרת אימון אישי? ראשית, אימון אישי בודק את הנחות היסוד עליהן מתבסס הקבעון המחשבתי. פעמים רבות מדובר רק בפרדיגמות שהאדם לא הפריך אותן ודבק בהן מתוך חשש לשינוי, פעמים רבות מדובר באמונות שהושרשו אצלנו מילדות או ממשפחה/חברים/סביבה והתקבעו מתוך נוחות ופעמים מתוך רצון להיות קונפורמי לסביבה. אימון אישי יכול לנפץ פרדיגמות ויכול לאפשר לבחון נושאים חשובים מזוויות שונות. האימון מאפשר צורות מחשבה שונות ולא אחת בלעדית. שנית, אימון אישי במהותו שואף לתוצאות, שואף להוביל את המתאמן ממקום עכשווי (מצוי) למקום הרצוי (אליו הוא שואף) ולכן האימון מבסס תוכנית פעולה עבור המתאמן כדי שתהווה שביל עליו יצעד למימוש התוכנית ובכך יצא מהקיבעון, יוכיח לעצמו שהוא מסוגל לראות עוד זוויות ובעיקר לפעול לשינוי חיובי.

אחת השאלות האימוניות עימה מתמודד המתאמן היא: מה עומד מאחורי החשיבה הנוכחית שלך? שאלה הנראית לכאורה פשוטה אך מסתבר שהיא מורכבת ומאלצת את המתאמן לחשוב על מנת לתת תשובות הגיוניות, חשיבה שלעיתים מאמתת אותו דווקא עם חוסר ההגיון שבמחשבתו/אמונתו. זהו מעין פרדוקס שמאפשר למתאמן להבין שלא תמיד יש הגיון/אמת במחשבתו, שלעיתים יש הנחה שגויה במחשבתו.

מעבר לבחינת הנחות היסוד השגויות, אימון אישי מאפשר למתאמנים גם להכיר את היכולות/כישורים/עוצמות שלהם ולהאמין בהם כקטליזטור שיאפשר שינויים, פתיחות מחשבתית והצלחה.

אימון אישי כקטליזטור לשינוי

קבעון מחשבתי מונע ממתאמנים להתפתח, להתמודד עם אתגרים שונים/חדשים, להתנסות בדברים חדשים ועל כן יציאה ממנו לחשיבה פתוחה, גמישות ויצירתית מחשבתית היא המפתח להתקדמות. אימון אישי מאפשר לעבור לגמישות מחשבתית, להכרה שאפשר לנסות להרחיב גבולות, שכשלונות הם רק אבן דרך, שהתנסויות הן בסיס לקידום. אנשים מצליחים הם אלו שאינם מקובעים, שלוקחים סיכונים, שמנסים. שינוי חשיבה וגמישות מאפשרים לנו את ההתנסויות, מאפשרים לנו לבחון דברים, להתמודד טוב יותר, ליצור ערוצים שיקדמו אותנו, לא לפחד, לבטוח בעצמנו.

גמישות מחשבתית אינה תכונה מולדת אלא שריר שצריך לפתח אותו ולכן מדובר באימון אישי בעיקר על החלטה: החלטה למתוח את הגבולות שלנו, החלטה לבחון דברים מחדש, החלטה לעשות דברים אחרת, החלטה לשים את המחסומים מאחורינו ולהיות מוכנים להתנסויות והתמודדויות חדשות.

קיבלתם החלטה להתקדם/לעשות שינוי?  אני לרשותכם. אתם מוזמנים לפנות אלי : 050-8380603

לקריאה נוספת – אימון אישי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה