בלוג האימון של טלי פלד
0
12/05/2020
אימון אישי – תופעת הריצוי

אימון אישי ותופעת הריצוי

סאלי הלגסן, נחשבת למומחית בעולם בנושא מנהיגות נשית. בראיון ל'גלובס' היא מעלה את הנטיות שמכשילות נשים בדרך להשגת משרות בכירות. אחת מהן היא הנטיה לרצות כל הזמן. נטיה זו היא מלכודת קריירה והתנהגות שאינה מיטיבה עם נשים כלל, במיוחד בתפקידי ניהול.
מנסיוני ישנם גם גברים 'מרצים' ואני מסכימה שהנטיה הזו מהווה מלכודת, הן בפן המקצועי והניהולי, הן בפן האישי.
כיצד באה תופעת הריצוי לידי ביטוי?
לעיתים נשים 'מרצות' מתחשבות בעובדים יתר על המידה, לעיתים הן לוקחות על עצמן עבודה שאמורה להתבצע על ידי עובדים, לעיתים קרובות הן נמנעות מלהשמיע דעות מנוגדות, להעיר או לנזוף, לעיתים הן נמנעות מקונפליקטים ומעדיפות לפייס, חשוב להן שיאהבו אותן, לא לאכזב וכו'.
תמר (שם בדוי כמובן), קודמה לתפקיד ניהולי ו'סבלה' בדיוק מתופעה זו – הרצון לרצות כל הזמן. היא הבינה שכך לא תוכל לנהל בהצלחה את הצוות הכפוף לה ובאה לפגישות כדי להבין כיצד משנים התנהגות שאינה משרתת אותה.

אימון אישי – מה חשוב להבין בתהליך?

שלושה אלמנטים חשובים לטעמי והם:
1. למה אנחנו מרצים אחרים? מה עומד מאחורי התנהגות זו? לרדת לשורש העניין.
2. הבנה מדוע ברוב המקרים הנטיה הזו פוגעת, מחלישה ומזיקה לנו.
3. שינוי הרגלים – להתנהל מתוך מה שחשוב לנו ולא מתוך נטיה לרצות אחרים ופה חשוב להבין מהם הדברים שחשובים לנו, על מה לא לוותר, היכן להיות אסרטיבי וכיצד לשים את עצמי במרכז ולא אחרים.

אימון אישי – אלמנטים חשובים בתהליך

קצת על אלמנט הריצוי- חשוב להבין כי אלמנט הריצוי משרת אחרים וגורם לנו לפעול למענם במקום למען עצמנו. לעיתים שורש הענין הוא הילדות כאשר ניתנו לנו חיזוקים חיוביים עבור התנהגות ותרנית ומרצה, לעיתים הריצוי הגיע על מנת לזכות בהערכה ואהבה, לעיתים הוא נוצר כתוצאה מחוסר הערכה עצמית או יכולת לעמוד על רצונותינו למול אחרים ורצון לפשרות ללא עימותים הובילו לריצוי. אך, הריצוי פרושו הקרבה עצמית למען אחרים.
כחלק מתופעת הריצוי אנחנו נוטים לומר 'כן' כשהמילה 'לא' מתאימה לנו יותר. ד"ר סוזן נוימן בספרה 'איך להגיד לא ולהישאר בחיים' פונה לאלו שלא מסוגלים לומר 'לא' ולכן עושים דברים שאינם רוצים לעשות. היא מדברת על הקושי לסרב, על אי הנעימות, על הויתורים היוצרים כעס ומתח וחוסר אונים ומסבירה כיצד להיגמל מכך, ללמוד לומר 'לא' ולהישאר בחיים 😊

אם נחזור לדוגמא של תמר, אצלה הריצוי היה על מנת לקבל אהבה, להיות אהודה על כולם, לדעת שכולם מרוצים ממנה. אלא שמדובר במלכודת גדולה עבורה והתנהלות שלא תאפשר לה להצליח בתפקיד התובעני אליו היא נכנסת.
דברים שתמר למדה במהלך התהליך :
לעמוד על שלה
לא כולם צריכים לאהוב אותה
חשוב יותר שיעריכו אותה
להתמקד במשימות ולא ליפול עמוק לרגשות
לדעת כיצד לדרוש ללא חשש
ללמוד כיצד להעיר
לנהל קונפליקטים
להיות אסרטיבית
מותר לא להסכים עם אחרים
להבין מה היא רוצה ומצפה ולהתנהל בהתאם
לדעת לומר 'לא'.

אני פה כדי ללוות את אלו מכם הרוצים לשפר נושא זה. מוזמנים לדבר איתי:

  תהליכי התמודדות מלווים אותנו קבוע.
  זה הזמן ליזום!
  אני כאן כדי לעזור לכם בדרך.

  שם פרטי:

  שם משפחה:

  טלפון:

  מייל:

  פרטים שחשוב שאדע:


  לקריאה נוספת – אימון אישי

   

  אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


  הוספת תגובה

  בחזרה למעלה