בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
אימון זוגי ותקשורת בזוגיות

אימון זוגי ותקשורת בין המינים

מה בין "גברים ממאדים נשים מנגה" לבין תקשורת, זוגיות טובה, אימון זוגי? למה נדמה לנו שגברים ונשים באים מעולמות שונים בתכלית? ואיך מתמודדים עם הנטייה בכל זאת לחיות בזוגות, אבל בשלום? אימון לזוגיות הוא תהליך של הבנת ההבדלים, קבלתם וגישור מעליהם בדרך לזוגיות שקרובה במשהו לזו שהייתה לנו בפנטזיה.

רובנו רוצים זוגיות. גם אלה שחוו זוגיות שכשלה, במסגרת נישואין או אחרת. מעורבים בזה כנראה גורמים שונים ומגוונים, החל מגורמים אבולוציוניים, ביולוגיים וכלה בגורמים רגשיים וחברתיים. מה שבטוח הוא שיש לא מעט אתגרים בדרך אל הפנטזיה הזו שנקראת "זוגיות מאושרת". מה שרובנו לא לוקחים בחשבון, וחלקנו לוקחים בחשבון אבל לא זוכרים ברגע האמת, הוא שגבר ואישה הם שני זנים של בני אדם שבנויים אחרת לא רק רגשית אלא גם, ואולי בעיקר, פיזית. ההבדלים האלה מייצרים שרשרת ארוכה מאד של תוצאות ותגובות שחלקן הגדול ניתן לגישור בתהליך אימון אישי לזוגיות.

ד"ר ג'ון גריי, מחבר הספר "גברים ממאדים ונשים מנגה", הציג את ההבדלים בין נשים לגברים כמכשול אמיתי של מערכות יחסים זוגיות הטרוסקסואליות עוד הרבה לפני ששמענו על אימון זוגי. למרות הדימוי לשתי פלנטות נפרדות, שמשתמש בו גריי, עלינו לזכור כי למרות ששני המינים התפתחו על אותה פלנטה, ישנם הבדלים מהותיים בדרכי החשיבה שלהם. מהו, אם כן, המקור להבדלים אלו?

התפתחות הנוירולוגיה וחקר המוח הביאו למספר ממצאים באשר לשוני בין גברים ונשים:-

  • עד השבוע השמיני להריון, כל מוח הוא נשי. בשבוע השמיני, כמות גדולה של טסטוסטרון זורמת למוח הגבר, תוך שהיא מכווצת את מרכז התקשורת במוח, מפחיתה את יכולת ההקשבה ומכפילה את גודלו במוח של החלק האחראי על תשוקה מינית ואגרסיה. זו הסיבה לכך שמחשבות על סקס עוברות במוחו של גבר כל 52 שניות בממוצע ואילו אצל נשים רק פעם אחת ביום.
  • מוח הגבר כבד יותר, אך מדובר על מסה ולא על יכולות.
  • האזור האחראי על רגשות נמצא רק בצד אחד של המוח הגברי, לעומת שני צדי המוח אצל נשים ולכן נשים מגיבות רגשית לכל דבר.
  • לגברים יש יכולת מצומצמת ואיטית בהרבה, ביחס לנשים, לעיבוד נתונים רגשיים במוח. בעוד שלנשים ישנם 8 נתיבים במוח לעיבוד רגשות.
  • החלק המילולי מפותח יותר במוח הנשים. כיוון שכך, נשים הן דברניות יותר מגברים. נשים משתמשות ב-20,000 מילים ביום בעוד שגברים משתמשים ב-7,000.
  • ההיפוקמפוס הוא חלק מן המוח הממוקם באונה הסמוכה לעצם הרקה ויש לו תפקיד בזכרון. יצירת הרגשות אצל נשים בהיפוקמפוס מתבצעת באזור גדול בהרבה מזה הקיים במוח הגבר. כנ"ל גם המסלולים המוחיים הקשורים לשפה ולהתבוננות ברגשות הזולת. פרוש הדבר שנשים, בממוצע, מיטיבות לבטא רגשות ולזכור את הפרטים של אירועים רגשיים.
  • נשים נולדות עם חושים מחודדים לקרוא תווי פנים, לקלוט שינוי באינטונציות של הקול ולהגיב לרמזים לא מילוליים אצל בני אדם. נשים יודעות טוב יותר מה אנשים מרגישים ואילו גברים מתקשים לזהות רגש אלא אם בא לידי ביטוי (בכי למשל).
  • גברים חזקים בתפיסה מרחבית ואילו נשים חזקות בזכרון של מיקום ופרטים במרחב.
  • אצל אשה יש יותר הסתעפויות ברשת העצבים אשר מקשרות בין שתי אונות המוח. הבדל זה גורם לביזוריות הקשב אצל נשים ובכך מאפשר להן לעשות כמה פעולות בו-זמנית לעומת גבר שיכול לעסוק רק בפעולה אחת בכל פעם.

הנירופסיכיאטרית ד"ר לואן בריזנדיין, חוקרת מוח הנחשבת לפורצת דרך, מסבירה בספרה "המוח הנשי" ,בהסתמך על מחקרי המוח, שנשים נזקקות לתקשורת מילולית על מנת לחוש נחשקות.
ד"ר דניאל גולדמן בספרו "אינטליגנציה רגשית" מסביר, בהסתמך על השוני בין המינים, כי גברים מהירים בביטוי כעס, זעם ותיסכול וזקוקים לאימון כדי לפרק מטענים אלו. גברים לטענתו חלשים מנשים באינטליגנציה רגשית אולם זו ניתנת ללמידה.

אז נכון… רבות נכתב על ההבדלים בין גברים ונשים, ועוד רבות ייכתב – על הדינמיקה ביניהם, על דפוסי התגובה השונים, על הקונפליקטים ועל תפיסות העולם. אולם, ההבדלים המוכחים בין המוחות, אשר נסקרו כאן בקצרה, מוכיחים כי קיים שוני ברמה הגנטית בין גבר לאישה, ומשום כך גם התקשורת בין המינים שונה. אבל האם יש בכך משום גזירת גורל בלתי ניתנת לשינוי?
אף אחד עוד לא הצליח לבודד את ההשפעה החברתית והסביבתית על דפוסי ההתנהגות שלנו, ויש מחקרים רבים המצביעים על קשר ישיר בין הדינמיקה בין נשים לגברים לבין תפיסת המיניות שלנו. אם יש בכך ולו גרם אחד של אמת, הרי שיש לנו מידה כלשהי של אחריות על התנהלות חיינו והאופן בו אנו מנהלים את מערכות היחסים שלנו עם בני המין השני.
מטרתו של אימון זוגי היא להציף על פני השטח את התפיסות השונות של בני הזוג ואת דפוסי החשיבה שגורמים להם להגיע לאי הבנות, צבירת כעסים, אי מילוי צרכי בן/בת הזוג ובהמשך אף לוויכוחים, מאבקי כוח ומריבות שעלולים לגלוש עד לפרידה וגירושין. במובן זה, ירידה לעומקם של ההבדלים בין המינים, למידה, הבנה והפנמה של השוני הם הבסיס לתקשורת וזוגיות טובים יותר.
תפקידו של מאמן בתהליך אימון לזוגיות הוא לאפשר מרחב שבתוכו יתקיים תהליך של חקירה ואיסוף ידע, שבסופו של דבר מתורגם לכוח לחולל שינוי, ליצור תנועה כל אחד בתוך עצמו ובתוך הזוגיות, לשחרר קיבעונות ומחשבות שנדמה שמשרתים אותנו אבל למעשה עומדים כחוצץ ביננו לבין הזוגיות שהיינו רוצים לחיות בתוכה.

אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר ולתאם מפגש דיסקרטי במשרדי באוירה רגועה

לקריאה נוספת –אימון אישי לזוגיות,   אימון זוגי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה