בלוג האימון של טלי פלד
0
18/02/2013
אימון לאסרטיביות | איך להיות אסרטיבי

אסרטיביות כמיומנות חשובה בחיינו

אימון לאסרטיביות הינו חלק מתהליך שיפור ביטחון עצמי שלנו בהתנהלותנו באפיקים השונים של חיינו ואולם היא אינה נחלתם של כולם. ישנם הנוטים לבלבל בין אסרטיביות לאגרסיביות אולם מקומה של התנהגות אסרטיבית הוא בתווך בין האגרסיביות לפסיביות. בעוד האגרסיביות מבטלת את רצון וכבוד האחר ומתפרשת כתוקפנות, הרי שהפסיביות אינה משרתת את רצון וצרכי בעליה ומתפרשת ככניעה ובתווך ניזונה האסרטיביות מהיכולת להביע את דעותינו ורצונותינו ולעמוד עליהם במידת הצורך בנחישות על מנת להשיג את מבוקשנו וזאת תוך מתן כבוד לדעות ורצונות הזולת.
אך מה קורה כשאנו חסרי אסרטיביות? אז אנו נענים לרצונות ודרישות הסובבים אותנו ומשרתים אינטרסים של אחרים. התוצאה של התנהגות זו הינה תחושת תסכול ולעיתים גם חוסר הערכה של הסביבה.
אסרטיביות מהווה בסיס לתקשורת בינאישית טובה, היא כלי להתמודדות עם חסמים כמו ביטחון עצמי נמוך, הססנות, תקשורת בינאישית לקויה והיא הכרחית להתנהלות אפקטיבית בכל תחומי חיינו.

אימון לאסרטיביות הוא כלי יעיל למינוף התנהלות אסרטיבית תוך הבנה מה חוסם אותנו מלעשות בה שימוש טוב ונכון.
בתהליך אימון לאסרטיביות יש לבחון אילו אמונות יש לנו שאינן מקדמות אותנו ומונעות מאיתנו להיות אסרטיביים.במקביל יש לבחון באילו כישורים ועוצמות ניחנו היכולים להעניק לנו בטחון עצמי ולקדם אותנו להתנהלות אסרטיבית. האם ניתן לרכוש כישורים ויכולות כאלו? התשובה חיובית, זוהי מיומנות שניתן לעבוד עליה ולשפר אותה כך שתשרת ותקדם אותנו.
דרך נוספת ל שיפור ביטחון עצמי טמונה בסוג נוסף של אימון אישי. אימון כושר אישי יאפשר לכם לשפר את המראה הפיזי, את מצב הרוח ויכול להוות נדבך נוסף ומרכזי בשיפור בטחונכם העצמי.

במה מטפלים באימון לאסרטיביות / שיפור ביטחון עצמי ?

הבנת החסמים שמונעים מאתנו להתנהל בצורה אפקטיבית שתשרת אותנו
הבנת הסיבות לויתורים למען האחר
הבנת החוזקות שלנו ומודעות גדולה למי שאנחנו ולמה שמכתיב את התנהגותנו
הבנה ברורה של הרצונות והצרכים שלנו
דרכים לחיזוק האסרטיביות

מהם התוצרים של אימון לאסרטיביות / שיפור ביטחון עצמי?

בראש וראשונה העלאת ביטחון עצמי נמוך ושיפור דימוי עצמי כך שיאפשר לנו שליטה על קבלת החלטות ומטרות המתאימות לנו ולא לאחרים, כמובן תוך מתן כבוד לזולת.
בנוסף, אסרטיביות מאפשרת תקשורת בינאישית טובה והעברת מסרים נכונה ואפקטיבית, הצבת גבולות ביחסים בין-אישיים וניהול והבעה נכונים של רגשות.
האסרטיביות גורמת לאנשים לכבד ולהעריך את בעליה והוא נתפס כאדם הפועל בצורה מתחשבת באחרים.

האם אסרטיביות ושיפור ביטחון עצמי חיוניים?

אנו חיים בעולם דינמי, תחרותי והישגי, עולם בו לתקשורת משקל רב. זוהי מציאות שמחייבת לנהוג ברמה גבוהה של אסרטיביות ובטחון עצמי גבוה על מנת להתנהל אפקטיבית ולהגיע לתוצאות.
האסרטיביות דרושה לנו הן בחיים האישיים, הן בחיים הזוגיים ובטח שבעולם הקריירה והניהול. אימון אישי מאפשר למתאמן להסתכל מחדש על עצמו ועל מה שנכון ומשמעותי עבורו, להעריך עצמו באופן נכון, לעשות שינוי התנהגותי ולהעז, להציב גבולות ביחסים, לקחת אחריות על התקשורת עם הסביבה ולהתקדם.

לקריאה נוספת – אימון לאסרטיביות

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה