בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
אימון להצלחה והקשר לחשיבה חיובית

אימון להצלחה מהו?

אימון להצלחה הוא עניין של אמונות, של מוכנות לעבוד קשה למען ההצלחה, של יציאה מאזור הנוחות והרבה של חשיבה חיובית. מסתבר שחשיבה שלילית לא רק שאינה מקדמת אותנו אלא אף פוגעת ומרחיקה אותנו מהשגת מטרות נעלות.

מאמר מעניין שקראתי לאחרונה בנושא (הזכויות שמורות ל-Geoffrey James) מדבר כמו מאמרים רבים נוספים על חשיבה חיובית כתנאי לשינוי העתיד. ג'פרי טוען במאמרו כי מי שרוצה להצליח צריך לשנות את הדרך בה הוא מתבונן על העולם על ידי אימוץ אמונות חיוביות.

אימון להצלחה בבסיסו הוא שינוי גישה ואכן ג'פרי ג'יימס מסביר כי התוצאות שאנו מקבלים, הן בחיים הפרטיים הן בעסקים, הן תוצר לוואי של האמונות שלנו וכי בני האדם חיים במעין מחזוריות שבה אמונות ותוצאות קשורות בקשר הדוק כפי שמתואר בפשטות בתרשים:
beliefs
האמונות שלנו כבני אדם יוצרות את ההרגשות שלנו כלפי מצבים שונים, הרגשות והגישה שלנו קובעים את הביצועים שלנו (לטוב ולרע) ואלו קשורים באופן טבעי לתוצאות שאנו משיגים.

לבסוף, התוצאות מחזקות או מחלישות את האמונות שלנו ובמילים אחרות – הן גורמות שוב לאמונות חיוביות או שליליות.

נסיוני עם מתאמנים רבים, הן באימונים פרטיים הן באימוני מנהלים בארגונים, מוכיח כי אכן מתאמן שנקודת המוצא שלו מתחילה באמונות שליליות מסגל לעצמו רגשות שליליים ואלו בהכרח משפיעים על רמת הביצועים ועל התוצאות וכאמור זהו מעגל סגור שמזין עצמו שוב ושוב לטוב או לרע בהתאם לנקודת ההתחלה.

על מנת לפרוץ את המעגל השלילי בתהליך אימון להצלחה עלינו להתחיל אם כך מאמונות חיוביות.

ג'פרי מציע לפיכך 10 אמונות אשר לדעתו תיצורנה רגשות חיוביים וכפועל יוצא מכך ביצועים טובים יותר ותוצאות טובות בהרבה. והנה האמונות:

  • אני תמיד פועל עם מטרה.
  • אני לוקח אחריות על התוצאות שלי.
  • אני מותח את הגבולות שלי מדי יום.
  • אני לא מחכה לשלמות, במקום זאת אני פועל עכשיו.
  • אני לומד יותר מהכישלונות שלי מאשר מהצלחותיי.
  • אני לוקח את העבודה שלי ברצינות, אבל אני לא לוקח את עצמי יותר מדי ברצינות.
  • אני מחדש את הענווה שלי ומחדד את האובייקטיביות שלי.
  • אני משתמש במשוב גם שלילי וגם חיובי כדי לשמור על המטרה.
  • אני מקפיד על מה שאני מכניס לראש ולגוף שלי.
  • אני מחפש אנשים שבאופן דומה יש להם גם מוטיבציה לשפר את עצמם.

 

כמאמנת אני מזדהה לחלוטין עם אמונות אלו כבסיס בתהליך אימון להצלחה והשאלה הינה כיצד יוצרים חשיבה חיובית כחלק בסיסי מהאמונות שלנו?

חשיבה מקורה במוח שלנו והיא שהופכת אותנו ליצורים אנושיים ולא רובוטים הפועלים אוטומטית ובאשר למוח – הוא פועל כתוצאה מקליטת מסרים והשאלה מהם המסרים שאנו משדרים אליו: האם אלו מסרים חיוביים או שליליים?

חשיבה חיובית כבסיס לתהליך אימון להצלחה משמעה העברת מסרים חיוביים למוח. חשיבה וגישה חיוביים הם פילוסופיית חיים שעל מנת לאמץ אותה לתוך חיינו עלינו לסגל משמעת ודרכי פעולה. ובמה דברים אמורים?

מחקרים רבים בתחום הפסיכולוגיה והחיבה החיובית הוכיחו כי חשיבה חיובית 'מייצרת' אנרגיה חיובית לעשייה. עלינו אם כך לאמר בצורה חיובית את מה שהיינו רוצים שיקרה בחיינו מבלי 'ליפול' מיידית לתירוצים מדוע הדבר בלתי אפשרי. זה כמובן מזכיר לי את משפטו של ר' נחמן מברסלב שאמר:

"אתה נמצא במקום בו נמצאות מחשבותיך. וודא שמחשבותיך נמצאות במקום בו אתה רוצה להיות".

אנרגיה חיובית תייצר עשייה חיובית וזו תייצר תוצאות חיוביות. תוצאות חיוביות מקנות לנו תחושות טובות וחוזר חלילה, בדיוק כמו המעגל לעיל.

הבסיס אם כך הוא שינוי חשיבה ושינוי הרגלי דיבור ומעבר לשפת דיבור חיובית באמצעות תירגול יומיומי. תרגול זה ישנה את התפיסה וההרגשה משלילית לחיובית באופן שהיא תהפוך לשגרת היום.

נסו לבחון עצמכם כל יום – אילו משפטים שליליים שידרתם וכיצד ניתן להפוך אותם למשפטים חיוביים. החלפת ביטויים שליליים בביטויים חיוביים היא תחילת הדרך. במקום לאמר שקשה לכם – אמרו שלא קל לכם, במקום לאמר שנכשלתם – אימרו שלא הצלחתם אבל בפעם הבאה תצליחו. משפטים שליליים גורמים לתחושה של חוסר יכולת להתמודד או לשנות מצבים ואזלת יד, אלו גורמים לרגשות שליליים ומעגל הרסני זה חוזר על עצמו. לכן,הקפידו כאמור על שפה חיובית ורישמו לפניכם דברים חיוביים שקרו לכם במהלך היום על מנת שתוכלו לראות את חצי הכוס המלאה.

חשיבה חיובית אינה אמורה לשפוט את המציאות במובנים של טוב או רע, אלא אמורה לאפשר לנו להתגבר על קשיים שהם מנת חלקנו ולהתייחס אליהם כאל אבני דרך, אתגרים והזדמנויות הנקרים בדרכנו ומאפשרים לנו מתיחת היכולות שלנו לרמות חדשות. זכרו כי כשלונות וטעויות הן הלמידה הגדולה ביותר של בני האדם וגם הבסיס לצמיחה. להלן הלינק למאמרו של ג'פרי ג'יימס:

אימון אישי וחשיבה חיובית – כיצד לשנות את העתיד שלך

אני מזמינה אתכם להציב יחד מטרות חשובות עבורכם ולמצוא את השביל להצלחה אישית ומקצועית. מוזמנים לפנות אלי:

 

לקריאה נוספת – אימון להצלחה

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה