בלוג האימון של טלי פלד
0
18/02/2013
אימון לקריירה, ניהול ואינטליגנציה רוחנית

אימון לקריירה לשם סיפוק ומימוש

על אינטליגנציה רוחנית בתחום הניהול כבר שמעתם? כנראה שמעטים מכם שמעו, וודאי שבהקשר של ניהול. רובנו שמענו על אינטליגנציה שכלית (IQ) ורגשית (EQ) אלא שכיום בעקבות נתונים מדעיים עדכניים מדברים על כך שקיים גם סוג שלישי של אינטליגנציה והיא האינטליגנציה הרוחנית SQ- spiritual quotient.
על מה מדובר? מדובר על אינטליגנציה שבאמצעותה מתמודדים עם נושאים של משמעות וערך בחיים והיא מאפשרת לנו ראייה רחבה יותר של מעשינו ומשמשת כבסיס לתפקודן של האינטליגנציות האחרות.

מה הקשר בין אימון לקריירה, ניהול ואינטליגנציה רוחנית ?

ובכן, בניגוד מוחלט לעבר, אנשים אינם רואים כיום במקום העבודה את מקור פרנסתם בלבד. הם מחפשים משמעות בקריירה שלהם, סיפוק ומימוש אישי והם גם מחפשים איזון בין חיי העבודה והבית. אנשים מחפשים את תחושת הערך, לייצר משמעות לעצמם ולמקום העבודה ונושאים אלו עולים שוב ושוב בתהליכי אימון לקריירה.
האינטליגנציה הרוחנית שונה מזו הרגשית בכך שבעוד שהאינטליגנציה הרגשית מאפשרת לנו להתאים עצמנו לסיטואציות שונות בחיים, הרי שהאינטליגנציה הרוחנית מעלה תהיות האם נרצה בכלל להיות חלק מאותן סיטואציות ומצבים? אולי נרצה לשנות את המצבים? או נחליט שלא להיות חלק מהם? כלומר, האינטליגנציה הרוחנית מאפשרת לנו להוביל את המצב במקום להתאים למצב.
אם נחזור להיבטים של קריירה וניהול, הרי שמה שמעסיק היום מרבית מהעובדים בארגונים הוא המשמעות בעבודה, הצמיחה והפיתוח האישי ולכן עובדים ומנהלים לוקחים היום אחריות על הקריירה שלהם ועוברים ממצב של פסיביות ותלות בארגון ולמצב של אקטיביות ולקיחת אחריות על ניהול הקריירה האישית. דבר זה משרת אמנם את הפרט אך במקביל מצריך הערכות של ארגונים.
ארגונים שלא ישכילו לאפשר לפרט לממש עצמו בעבודה, להתקדם, להביא לידי מימוש יכולות וכישורים – יאבד עובדים לטובת ארגונים מתחרים.

מה מאפשרת לנו האינטליגנציה הרוחנית בתהליך אימון לקריירה ?

היא מאפשרת קבלת החלטות הגיונית ונכונה, היא מאפשרת יצירתיות, יציאה ממשברים אישיים, הבנה מי אנחנו, מה הערכים שלפיהם אנו פועלים והם חשובים לנו ובעיקר מאפשרת לנו את המודעות העצמית, מודעות לבעיות ויכולת לפתרונות. בנוסף, יש לה השפעה על הבטחון האישי, על אפקטיביות אישית, על מערכות יחסים ותקשורת בין אישית, על שליטה ברגשות ורגישות לאחרים.
אם כך, היכן האחריות של הפרט בתחום פיתוח האינטליגנציה והיכן אחריות הארגונים?
לגבי הפרט – לימוד, לימוד ועוד לימוד. כדי להתקדם בחיים ובקריירה ולהתפתח בכל המובנים צריך ללמוד, לרכוש מיומנויות וכישורים. אתם יכולים לבקש במקום העבודה לצאת ללימודים והשתלמויות, כמובן כאלו אשר יהוו win-win לארגון ולכם, אתם יכולים ללמוד בכוחות עצמכם, לנסות תהליך אימון לקריירה ועוד.
לגבי ארגונים – אין מנוס מלהשקיע בעובדים עוד ועוד. עובד שמשקיעים בו רואה בכך הערכה מצד הארגון והופך על פי רוב לעובד מחוייב. בנוסף, בנו מסלולי קידום עבור העובדים (כולל מסלולים רוחביים). ארגון שלא משקיע בעובדים ו'נרדם בשמירה' ימצא עצמו עם עובדים לא מחוייבים ושיעורי נטישה ותחלופה גבוהים.
לסיכום: הצעד החשוב בתחום האינטליגנציה הרוחנית הוא לקיחת אחריות על חיינו על מנת שנוכל ליצור חיים בעלי משמעות וערך בתחומים החשובים לנו. לכן, אל תהיו פסיבים אלא אקטיבים וצרו לכם את המציאות והערך, הבינו את המניעים האישיים שלכם, היו קשובים לצרכים שלכם.

לקריאה נוספת – אימון לקריירה

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה