בלוג האימון של טלי פלד
1
01/10/2014
איך לנהל עובדים מופנמים בהצלחה?

ואן גוך, פרדריק שופן, אלברט איינשטיין ומהטמה גנדי. מה משותף לכל הארבעה? שני מאפיינים: האחד, כולם היו מנהיגים גדולים. השני, כולם היו אנשים מופנמים. איך אדם מופנם מתפתח ובסופו של דבר, כמו במקרים הבולטים האלו, מצליח להפוך לדמות מובילה ויצירתית שזכורה למשך עשרות ואף מאות שנים? אין ספק שטיפוסים מופנמים פחות בולטים בהשוואה לאחרים, אבל כאשר ישנם התנאים המתאימים, באפשרותם לתרום לסובבים אותם בצורה משמעותית.

אלברט איינשטיין. גם הוא היה מופנם

אלברט איינשטיין. גם הוא היה מופנם

באתר כלכליסט פורסמה בעבר כתבה מעניינת ובה דובר על עולם העבודה שבו אנו חיים והקושי של אנשים מופנמים – בין היתר הוזכרו העבודה בסביבה רועשת והטיפוסים המוחצנים שמוערכים ומקודמים יותר. המרצה והסופרת האמריקנית סוזן קיין טוענת כי בעולם העבודה וגם בבתי הספר, הטיפוסים המוחצנים מוערכים יותר, ואלו שמעדיפים לפעול באופן נפרד נתפסים כ'בעייתיים'. מה קורה כשאותם טיפוסים יוצאים לעולם העבודה – ואיך ניתן לנהל אותם בצורה נכונה?

ההצלחה תלויה גם במנהל

הצלחתו של אדם מופנם בארגונים תובעניים תלויה בשני גורמים. ראשית, האם למרות היותו מופנם, הוא מצליח לתקשר טוב ולהעביר מסרים חשובים? שנית, האם יש לו מנהל שמודע לכישורים שלו, על אף המופנמות שלו ומצליח ליצור איתו תקשורת טובה ולתת לו 'במה' מתאימה כדי להראות את הכישורים שלו? בסופו של דבר, אם אותו עובד מופנם לא יצליח 'לשווק' רעיונות שלו – ייתכן שהוא לא יצליח, וכמו כן ייתכן שאחרים לא יהיו מודעים ליכולות שלו ולתרומה שלו.

טלי פלד - באנר עם רקע כחול

חשוב מאוד להדגיש בפני המנהלים כי ככלל, אנשים מופנמים הם לא אנשים לא חברותיים, אלא כאלו שזקוקים לסביבה שקטה ולפחות גירויים חיצוניים. הם זקוקים לשקט ולזמן עם עצמם ועולמם הפנימי עשיר ומזין אותם.

אנשים מופנמים ניחנים ברגישות גבוהה, ביכולת הקשבה גבוהה, הם לא מוחצנים, אינם מונעים מתוך אגו, הם לא עוסקים בשליפות מהמותן ומקבלים החלטות שקולות.

על המנהל להיות ער לעובדה שישנם טיפוסים שונים של עובדים ומנהלים וכל אחד צריך לנהל בצורה אחרת. את המופנמים צריך לנהל בצורה שתתאים להם וגם תאפשר להם להתבטא ולשתף ברעיונות, אחרת ייתכן שהוא יפספס תכונות טובות, רעיונות ופתרונות רבים בעלי חשיבות עצומה לארגון. לעתים, מנהלים נוטים לחשוב שלטיפוס המופנם אין מה לומר, אך זו טעות. מופנמות אינה חוסר ידע.

על קצה המזלג: שיטות להתמודד עם העובד המופנם

כבר בראיון העבודה, כאשר אתם מראיינים עובד ומזהים אצלו את תכונת המופנמות, אל תביעו את דעתכם בפניו, או כל דעה אישית אחרת. ניתן לשאול שאלות עקיפות, כמו למשל: 'האם אתה טוב בעבודת צוות?'. אם התשובה שלילית, ניתן לשאול: 'למה? במה אתה טוב יותר ומדוע?' ועוד. אולי עבודה יחידנית עוזרת למועמד לעבודה להתרכז ולהעלות רעיונות נהדרים, ולכן אל תפסלו אותו על הסף.

mufnamut

בזמן העבודה השוטפת מומלץ לשתף את העובד המופנם בישיבות ולאפשר לו לתרגל הבעת דעה בצוות מתוך מתן פידבק חיובי (כשזה אפשרי) לרעיונות שלו, על מנת שירגיש בנוח. בנוסף, שימו את הדגש על עבודת צוות. שלבו את העובד המופנם במשימות שדורשות עבודת צוות, גם אם הוא לא מעוניין בכך באופן כללי. כך, ניתן לגלות לעתים קרובות רעיונות נהדרים של העובד, שלרוב 'מתפספסים', מכיוון שהוא לא מקבל את הבמה לחלוק ולשתף בהם.

ולסיום: האם יש קשר בין מופנמות, רגישות וביישנות?

עד כה עסקנו בטיפוסים מופנמים, אבל כולנו מכירים גם אנשים רגישים וביישנים. פעמים רבות, אנשים מופנמים נוטים להיות רגישים וביישנים יותר. במחקר שביצעה ד"ר איליין ארון, עולה כי כ-70 אחוז מהטיפוסים הרגישים הם גם מופנמים: הם מעדיפים מספר קטן של מערכות יחסים קרובות לעומת חוג חברים. מדובר ביצורים חברתיים לכל דבר, אך מחפשים איכות ולא כמות.

באופן כללי, טיפוסים רגישים הם חכמים, אך אצלם קיימת בעיה בנושא הגרייה – הם רגישים לאור רב, רעש חזק ואנשים רבים. המחקר של ד"ר ארון הראה שאם מנטרלים את גורמי ההפרעה, אנשים אלו יכולים להביא רעיונות חדשים ומעניינים. כמנהלים, יש צורך לדעת איך להתנהל מולם ולהוציא מהם את היצירתיות ואת הרעיונות שבהם.

אם יש לכם שאלות או תהיות בנושא, אשמח שתיצרו איתי קשר. מעוניינים לשמוע פרטים על תוכניות האימון למנהלים? אתם מוזמנים לפנות אליי לתיאום פגישת הכרות ללא התחייבות: 

1

  1. מעניין מאוד! באמת השאלה מתחילה בסביבת העבודה שמתאפיינת בסינון אנשים מופנמים. נדיר לראות תכונה כמו "מופנם" בדרישות התפקיד, אך שכיח מאוד "עבודה בתנאים לא שגרתיים".. זהו עולם לא שגרתי, בו השיגרה ניצחה את יצירתיות והשיגעון את ההיגיון.

    רועי

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה