בלוג האימון של טלי פלד
1
13/05/2013
קבלת החלטות – להחליט 'שלא להחליט'

קושי בקבלת החלטות ניהוליות

מכירים את הסיטואציה בה אינכם מקבלים החלטה? מניחה שכולכם חוויתם אותה בשלב כלשהוא.
הקושי של תהליך קבלת החלטות הוא בעצם החלטה שלא להחליט ומקורו בסיבות שונות.
לעיתים אנו חוששים מהתוצאה, לעיתים נדמה לנו שאם נחליט 'נפספס' משהו טוב יותר, זה קורה בבחירת בני זוג או בבחירת מקום העבודה או כל החלטה בה פרושות לפנינו מספר אופציות. תמיד יש חשש שנישגה או נוותר על משהו טוב יותר ומאוחר יותר נתחרט על הבחירה.
קבלת החלטות היא צומת דרכים המעלה התלבטויות אך כדי להתקדם היא מצריכה הכרעה.
קבלת החלטות הוא דפוס התנהגות שנחקר רבות בתחום הפסיכולוגיה על מנת להבין את דפוסי קבלת החלטות וספרו האחרון של פרופ' דן אריאלי ממחיש בעזרת מחקרים שונים שביצע כי החלטות רבות מקורן בהתנהלות לא רציונלית. גם אי-קבלת החלטות מקורה אינו רציונאלי אלא רגשי. פרופ' דן אריאלי בספרו "לא רציונלי ולא במקרה" מספר על חמור  רעב מאד שהגיע לאסם וחיפש חציר למאכל. החמור ראה שתי ערמות חציר זהות בגודלן, כל אחת מהן בקצה האחר של האסם. החמור נעמד באמצע בין שתי ערמות החציר, ולא ידע באיזו לבחור. שעות חלפו והחמור נחלש מבלי שהצליח להחליט. הזמן חלף עד שגסס ולבסוף מת. מה אפשר ללמוד מסיפור זה? כמובן שאין הכוונה להתייחס לדברים בקיצוניות כמו בסיפור אלא ללמדנו שפעמים רבות עדיף לקבל החלטה פחות טובה מאשר לא לקבל החלטה כלל.
כאשר מקבלים החלטה והיא פחות מוצלחת – אפשר ללמוד מכך ובהמשך לקבל החלטות מושכלות וטובות יותר. כאשר לא מקבלים החלטה – לעיתים מפספסים דברים חשובים ואין דרך חזרה.
אז כשקשה להחליט, עדיף להחליט מאשר לא להחליט ולהיות בדחייה מתמדת של החלטות.
חשוב להבין שאין מתכון מנצח לביצוע החלטות נכונות. בכל החלטה יש פשרה וויתור על משהו אחר. החלטות אינן תמיד מושלמות ולעיתים יש להן מחיר ועלינו לבחור בזו שיש בה מיזעור נזקים.
מה קורה כשלא מחליטים – אנו מעבירים את שרביט הבחירה לאחרים או לנסיבות ולזמן הקובעים עבורנו מה יקרה. כלומר, הדברים קורים מעצמם ללא שליטתנו ומבלי שניטול אחריות.
אימון מנהלים בתחום קבלת החלטות מתמקד בקושי של מנהלים בנושא. בתחום הניהול יש חלוקה לשלושה סוגי מנהלים:

– אלו שמחליטים , בין אם רגשית שכלתנית או בעזרת סיעור מוחות ומודלים לקבלת החלטות
– אלו שמשאירים את ההחלטות לאחרים ומצטרפים לרוב המכריע, בבחינת קונפורמיות לשאר ואינם לוקחים אחריות
– אלו שחוששים ונמנעים מלהחליט ובמקרה זה הנסיבות שתיווצרנה תכתבנה עבורם את המצב

מנהלים שמחליטים הם מנהלים בעלי אחריות אישית גבוהה. הם מודעים לעובדה כי יש אסרטגיה ארגונית מובילה, יש מטרות ויעדים ובדרך צריך לקבל החלטות כדי להגיע למטרות. הם אקטיבים, מובילים וקובעים ואינם מובלים, הם חזקים בתיעדוף משימות ואינם נכנעים ללחצים או לבטים לאורך זמן. הם מקבלים החלטות וגם אם טועים – הם לומדים.
מנהלים שמשאירים את ההחלטות לאחרים ומתקשים בהחלטות הם בעצם 'משקיפים ביציע' שאינם יורדים למגרש על מנת לשחק. הם פסיבים ולא לוקחים חלק פעיל בהחלטות משום שהם בהתלבטות מתמדת. לעיתים, הם גם 'יאשימו' את הסביבה בחוסר יכולתם לקבל החלטה (עומס משימות, חוסר זמן למחשבה וכו').
מיומנות קבלת החלטות הכרחית בעולם הניהול, היא אינה פשוטה וקיימים מודלים שונים של קבלת החלטות שניתן להיעזר בהם אך חשוב להבין את הקושי והחסמים העומדים בפני מנהלים בזמן קבלת החלטות וללמוד כיצד להתמודד איתם.
ניהול הוא עולם בו צריך לקבל החלטות מורכבות, קשות, לעיתים לא נעימות ולעיתים תוך אי-ודאות ועל סמך חיזוי של תוצאות ונדרשים לכך אחריות ואומץ.
כאמור, חלק מההחלטות, הן בעולמנו הפרטי, הן בעולם הניהולי, לא תהיינה המוצלחות ביותר אך תאפשרנה תהליך של למידה, הפקת לקחים וצמיחה לכיוונים של קבלת החלטות טובה.

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

 

לקריאה נוספת- קבלת החלטות בעולם הניהולאימון מנהלים, קבלת החלטות

 

1

  1. אני מכיר רבים שהחליטו לא להחליט…………….

    מאיר אנצו

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה