בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
אימון מנהלים – גיבוש זהות ניהולית

על הצורך בגיבוש זהות ניהולית

אימון מנהלים מפגיש אותי עם מנהלים רבים בתחילת דרכם שהם חסרי זהות ניהולית ומתנהלים מבלי להבין מה מתאים להם ומהי דרכם. למעשה הם 'נשאבים' לתפקיד ניהולי מבלי שגיבשו את ה'אני מאמין' שלהם מבחינה ניהולית.
הביטוי 'זהות ניהולית' נשמע יפה אך מי בכלל צריך את זה, למה ומה עומד מאחורי המילה היפה?
נתחיל ב'מי' – מי שצריך לגבש לעצמו זהות ניהולית הם במיוחד מנהלים צעירים בתחילת דרכם, אלו שהחלו את התפקיד הניהולי הראשון שלהם ואלו שכבר שם אך מתנהלים ללא הכוונה ובעיקר מתוך תחושות בטן וממקום המגיב לארועים לפי מה שנראה להם ולא ממקום של מנהלים שמבינים מה מנחה אותם. קואצ'ינג למנהלים מאפשר עבודה על גיבוש הזהות הניהולית.
'למה' – הסיבה לצורך בזהות ניהולית היא כדי להבין את המניעים שלנו ודרכי הפעולה שלנו מתוך מגמה 'לייצר' ניהול איכותי וממוקד המתאים לערכים שלנו ולסביבה הניהולית שלנו. ה'למה' מתייחס לעובדה כי מנהל אמור לגבש לעצמו תפיסה רחבה אודות מה שעליו להיות כמנהל, דהיינו כבעל עמדה מובילה ומשפיעה על אנשים בארגון. אימון מנהלים עוזר למנהלים לגבש זהות ניהולית מתוך הבנת ערכי הליבה שלהם ובהתאם לכך המטרות שלהם והתרומה שלהם לארגון ולכפיפים. גיבוש הזהות הניהולית יוביל לגיבוש אסטרטגיה של התפקיד וממנה ייגזו יעדי התפקיד והאופן בו יפעל המנהל על מנת להשיגם.
לגבי התוכן – אימון מנהלים מראה כי הבסיס לזהות ניהולית הוא הערכים שמנחים את המנהל בעבודתו ומשקפים את ה'אני' שלו. לכל אדם סט ערכים משלו אשר אמור להוות בסיס לעבודתו. כאשר אנו פועלים על פי הערכים שלנו – שם תהיה הצלחתנו ולהיפך ולכן חשיבותם של הערכים.
בנוסף, יש לוודא כי ישנה התאמה בין הערכים המנחים את המנהל לבין הערכים המייצגים את החברה בה הוא עובד. ניגוד בין הערכים ייצור קונפליקטים.
גיבוש הזהות הניהולית אם כך נגזרת מתוך ערכי המנהל בתהליך אימון מנהלים והיא באה לעזור לו לבטא את ה'אני מאמין' הניהולי שלו ולתרגם אותו למעשים בשטח. ללא גיבוש זהות ניהולית המהווה מעין 'מצפן' ניהולי אישי – לא יצליחו מנהלים לנווט דרכם בתפקידי ניהול בצורה מוצלחת.

לקריאה נוספת – אימון מנהלים, אימון מנהלים צעירים, פיתוח מנהלים

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה