בלוג האימון של טלי פלד
0
18/02/2013
אימון מנהלים ואגו

אימון מנהלים והשלכות של אגו בניהול

על פי המילון, האגו הוא ה'אני' של האדם, הישות שלו. על פי המודל של פרויד, נפש האדם מחולקת לשלושה מבנים והם:
סתמי (id) – מבנה המאגד יצרים טבעיים
אני (ego) – מבנה המהווה את מודעות האדם
אני עליון (super ego) – מבנה הכולל את המוסר וצורכי החברה
מבנים אלו מקיימים אינטראקציה מורכבת ולכן באמצעות מנגנוני הגנה מנסה האדם לאזן בישות שלו בין שלושת מבנים אלו: בין דחפים שונים ופנטזיות, יצרים ותשוקות, לבין הערכים והמציאות בה הוא חי.
אימון מנהלים מאפשר הבנה כי אגו אינו דבר שלילי בבסיסו אלא כאשר הוא חורג מתחושת העצמי והופך להיות תחושת עליונות על פני אנשים אחרים ומצבים שונים, כאשר הוא חלש ועסוק רק בהשגת סיפוק והנאה או כשהוא נוקשה.
כאשר מנהלים מונעים מאגו הפועל על פי תחושת עליונות ונוקשות, הם בטוחים שהם בעלי אגו חזק אולם ההיפך הוא הנכון – הם בעלי חולשה עצמית ובטחון נמוך שאלמלא כך לא היו מתנהלים בתחושת עליונות.
מנהלים עם אגו חזק וחיובי מתנהלים מתוך בטחון עצמי ולא מתוך עליונות או יוהרה, הם קשובים לאחרים ואינם שופטים אותם, הם בודקים את עצמם ומבינים שאינם 'שחקן' יחיד בעולם הניהולי,
הם אינם זקוקים לאגו על מנת לנהל בצורה אפקטיבית ומעצימה ועל כן הניהול שלהם מוצלח יותר, מעצים את סביבתם ומאפשר מיקוד במטרות וביצועים ותקשורת טובה. מנהלים חזקים יודעים להתעלות מעל לאגו, הם אינם מקטינים את האחר, לא מנסים להגן על עצמם ודיעותיהם, הם פתוחים לדעות נוספות והם בעלי מודעות המאפשרת להם לבחון דברים.
מנהלים בעלי אגו מאוזן הם אלו אשר מצליחים לאזן בין דחפים, רצונות ואמוציות לבין התנהלות ניהולית ויחסים בין אישיים תקינים.

כיצד כל זה קשור לתהליך אימון מנהלים?

פעמים רבות בתהליך אימון מנהלים 'צפות' תפיסות והתנהגויות המונעות מתוך אגו ואינן משרתות לא את המנהל, לא את הארגון, לא את הכפופים אליו. האימון מאפשר למנהלים רבים להיות מודעיםלאגו ולהשלכותיו ובעיקר לעשות 'בדק' בית בנושא מתוך מודעות וקבלה עצמית.
מנהל שמכיר את האגו שלו – יודע לאזן אותו כך שלא יהיה במצבים בהם הוא נוהג בנוקשות, אטום לאחרים, עם תקשורת ויחסים גרועים אלא עם יכולת הכלה וריחוק מקטנוניות, קנאות ומשחקי כוח.
מנהל מודע אינו זקוק לאגו 'גדול' כדי להראות מה הוא שווה, הוא מכיר את יכולותיו וכישוריו ומודע גם לחסרונותיו וחולשותיו ועל כן מאפשר לאחרים, חזקים אף הם, להיות במרחב הניהולי שלו. בסופו של דבר אגו מאוזן הוא בבחינת win-win לכולם.

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה