בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
פיתוח מנהלים ואתגרי מחלקת משאבי אנוש

מהם אתגרי מחלקת משאבי אנוש בארגון בפיתוח מנהלים ?

אחד האתגרים החשובים, אם לא הקשים ביותר, של מחלקת משאבי אנוש בארגון הוא לסייע בבניית יכולות אישיות שתקדמנה את הארגון ותתמוכנה ביישום האסטרטגיה העיסקית.
אסטרטגיה עיסקית מתחילה מראש הפירמידה, דהיינו המנכ"ל וצוות ההנהלה הבכירה, ויורדת למטה לכל עובדי הארגון בעזרת תקשורת פנים ארגונית. מטרת התקשורת לחבר את העובדים לאסטרטגיה על מנת שיהיו שותפים. האם די בכך? לא, אבל הכרחי להתחיל בכך לשם חיבור העובדים.
השלב הבא החשוב הוא בניית היכולות אשר יאפשרו לארגון להתחרות בתוך עולם עיסקי תזזיתי והפכפך.
כשמדברים על יכולות, הכוונה כמובן לאנשים שיש להכשירם.
בעבודתי באימון מנהלים בארגונים אני נתקלת פעמים רבות בהקצאת משאבים רבים לפיתוח טאלנטים אשר יצעידו את הארגון, אולם אלו מהווים רק 10-20% מכלל אוכלוסיית הארגון בעוד ששאר 80% הם עובדי הליבה וחשיבותם עצומה.
פיתוח נכון של יכולות לפיכך הוא תהליך מורכב יותר בו עושים מיפוי נכון של הכישורים הדרושים לארגון בכל המחלקות ובהתאם למיפוי מתחילים ב 'סגירת פערים' בין הרצוי (לשם יישום האסטרטגיה) לבין המצוי. סגירת הפערים תהיה על ידי בניית יכולות ורכישת מיומנויות הנדרשות לשם התמודדות עם מטרות ויעדי החברה. ארגונים צריכים לשאוף להעצים ולהכשיר את העובדים במצב זה ולא להחליפם באחרים, או לפחות לשאוף למיזעור תחלופה.
ג'ים קולינס בספרו 'גלגל התנופה' הראה כי בחברות שהפכו למצוינות, צמחו רוב המנהלים בתוך הארגון. 'כוכבים' אם כך לא צריך לחפש בהכרח בחוץ… אפשר לגלות אותם בארגון ו'להשביח' אותם כך שיתמכו בהשגת האסטרטגיה.
ובחזרה לנושא בניית היכולות – ארגונים משקיעים כספים רבים בפיתוח עובדים ומנהלים ובלימוד מיומנויות שונות. שתי דרכים נוספות לפיתוח יכולות הינן עבודת צוות וחונכות.
עבודת צוות המתרחשת בצוותים הטרוגניים מהווה לכשעצמה תהליך של למידה, סיעור מוחות, העלאת רעיונות ויוזמות ומפתחת את העובד.
חונכות מנהלים בכירים את העובדים היא דרך נוספת ללמידה והתפתחות אלא שכאן נדרשת התמדה לצד מציאת הזמן לנושא ובכך טמון הקושי.
כמובן ששילוב נכון של הדרכים בהתאם לצורך ולעובדים הוא האתגר של מנהלי משאבי אנוש. מנסיוני, בארגונים ישנם עובדים רבים שהפוטנציאל האישי שלהם לא בא לידי ביטוי שכן הוא לא זוהה. בתהליך נכון המשלב את אנשי משאבי אנוש, מנהלים בחטיבות השונות בארגון ואימון מנהלים – ניתן גם לאתר עובדים בעלי פוטנציאל ויכולות שטרם מומשו ולהפוך אותם למנוע צמיחה בתהליך האסטרטגי.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה