בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
אימון מנהלים וסגנונות ניהול

על אימון מנהלים ובחינת סגנונות ניהול שונים

פרופ' יצחק אדיג'ס, הגורו של הייעוץ הארגוני ב-25 השנים האחרונות וממנהיגי תורות הניהול הבולטות בעולם העסקי, גורס כי המשאב היקר ביותר בכל ארגון הוא האנרגיה של מנהלים בתוכו.
"כסף אפשר תמיד להשיג בשוק טוב, אם יש טכנולוגיה טובה, אבל האנרגיה של המנהלים היא משאב מוגבל", אמר אדיג'ס וקבע: "אם האנרגיה הזו מתבזבזת על 'מלחמות יהודים' בתוך הארגון, על פוליטיקה פנימית, על חוסר אמון הדדי וחוסר כבוד הדדי, לא נותרת אנרגיה מספקת לתפקד ולהילחם נגד המתחרים".
פרופ' אדיג'ס מאפיין ארבעה טיפוסי מנהלים ושם דגש על תרבות הניהול והיחסים עם העובדים, כמקור לניבוי יעילות הארגון לטווח הקצר והארוך.
ראשית, צריכים מנהלים לאפיין את עצמם: איזה סוג מנהלים אנו?
מכאן נגזרת האנרגיה של המנהלים, החוזקות ונקודות התורפה שלהם.
ברוב המקרים מנהלים יתאפיינו בתמהיל כלשהו של ארבעת הטיפוסים הללו, אבל תמיד תהיה נטייה אחת ברורה לכיוון אחד מהסגנונות.

P- יצרן התוצאות

סגנון ניהול – מנהל תכליתי, ביצועיסט,השגי, מפיק. מנהלים יצרני תוצאות זקוקים לבקיאות בתחומם ולדחף הדרוש כדי לחתור להשגת תוצאות. אלו הם מנהלים יצרניים, המבקשים לדעת מה קורה בארגון בכל רגע נתון.

סגנון קבלת החלטות – "סוף מחשבה במעשה תחילה".
מנהלים שהם יצרני תוצאות לא חושבים לפני קבלת החלטות. הם שולפים מהכובע, קודם עושים ואז חושבים על התוצאות.חושבים לטווח קצר.

A- המנהלן

סגנון ניהול –  מנהלנים המקדשים נהלים, סדר, ארגון וציות. אלו מנהלים שעבורם תהליכים מובנים של בקרה והערכה הם נר לרגלי הארגון. מנהלים מנהלנים דואגים שהמערכת תופעל כפי שנועדה לפעול מבחינת עמידה ביעדים, לוחות זמנים, תיאום וביצוע.

סגנון קבלת החלטות – "אם זה עובד, לא נוגעים". מנהלים מנהלנים עוקבים אחר החלטות קיימות וכמעט לא נזקפות לזכותם החלטות מהפכניות.

E-היזם

סגנון ניהול – מנהלים יזמים מגבשים לעצמם תוכניות פעולה, הם מניעים את עצמם מבפנים על ידי רעיונות, יצירתיות, תושייה וכריזמה.

סגנון קבלת החלטות – מנהלים יזמים רואים לטווח רחוק אך מקבלים החלטות על בסיס ארעי, פרואקטיבי ומקוטע, ללא המשכיות ולכן זקוקים למי שיבצע.

I- המשלב

סגנון ניהול – מנהלים משלבים מחברים בין אנשים, מערבים ומשתים, משלבים בין צרכי האנשים לבין דרישות הארגון. מנהלים אלה מצטיינים בגיבוש הסכמה, בפשרות. הם רגישים ולעיתים חלקלקים, אינם אנשי חזון ולעתים נעדרי דעה משלהם.

סגנון קבלת החלטות –  "הרוב קובע". מנהלים משלבים מקבלים החלטות על בסיס קונצנזוס.

בעידן המודרני משתנה הסביבה במהירות וההתמודדות המתמדת עם שוק פתוח, טכנולוגיה משתנה וצרכי לקוחות באיכות ושירות משפיעים על מאפייני תפקיד המנהלים. המודלים הישנים המתמקדים בשיפור, אחזקה וארגון לא מוכיחים את עצמם בעידן הנוכחי. העולם המודרני המורכב מחייב שינוי בתפיסת תפקיד המנהלים . מנהלים בעלי סגנון אחד לא יביאו את צוותם להצלחה ומכאן שניהול בעידן המודרני מורכב ודורש למידה .

מנהלים נדרשים היום ליעדי ביצוע, להשגת תוצאות, לשינוי וחדשנות ומאידך להיות קשובים לכפיפים, לשתף אותם ולקדם אותם כדי שיהיו בעלי מוטיבציה, להיות מאורגנים ולעבוד על פי נהלים.
בעידן המודרני מנהלים איכותיים הם אלה המתאפיינים על פי אחד מתוך ארבעת טיפוסי המנהלים, מודעים לחוזקותיהם וחולשותיהם ויוצרים תחתיהם צוות המשלים את התכונות החסרות בהם או חזק בתחומים בהם המנהלים חלשים.

על השפעת סגנונות הניהול על איכות החלטות ניהוליות
תוכל/י לקרוא בדף אימון מנהלים – קבלת החלטות ניהוליות

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה