בלוג האימון של טלי פלד
0
17/02/2013
אימון מנהלים ותרבות ארגונית

אימון מנהלים והקשר לתרבות ארגונית

בכתבה מעניינת בעיתון 'דה מרקר' מחודש מאי 2012, מתראיין דב סיידמן בנושא תרבות ארגונית.
דב הוא מנכ"ל חברת LRN, המסייעת לעסקים לפתח תרבות ארגונית מבוססת ערכים, ולקדם ביצועים עסקיים המתאימים לה.
בספרו האחרון HOW הוא מתאר כיצד נבנית תרבות ארגונית כזו, ומה חשיבותה.
עד כה נהוג היה לאמר כי ניתן לנהל רק את מה שניתן למדוד (הכנסות, רווחים, נתח שוק וכו') ואולם המאה הנוכחית מלמדת אותנו כי על אף שמדידה זו נותרה חיונית , הרי שיש שיטות נוספות לניהול ומדידה. ואכן, אימון מנהלים מלמד על שיטות נוספות לניהול, רובן קשורות ל'מיומנויות הרכות' שבניהול עובדים המניבות תוצאות עסקיות.
לאחרונה פורסם מחקר "האיך" (HOW) שערכה החברה בבעלותו, מחקר עצמאי ראשון מסוגו בהשתתפות יותר מ-5,000 מנהלים אמריקאים. בעזרת המחקר ניתן למדוד כיצד תרבות ארגונית חדשנית תשפיע על הצלחת העסקים. ממצאי המחקר הם שארגונים שמציגים רמה גבוהה של ממשל עצמי (Self Goverence), תרבות שכוללת רמה גבוהה של שקיפות, חיבור בין מטרות העובדים וההנהלה, הקשבה בין אישית ורצון אמיתי משותף להשפיע לטובה על הסביבה והעולם, בעזרת שימוש בכללי אתיקה קפדניים – הם בעלי סיכוי גבוה להשיג רמות חדשנות גבוהות, נאמנות עובדים, ושביעות רצון הלקוחות. עובדים בחברות מסוג זה מדווחים גם על ביצועים כספיים טובים יותר.
החדשות הרעות הן שרק 3% מהארגונים אכן פועלים כך, בעוד ש-54% מהחברות מאופיינת בתרבות של "הסכמה מדעת", המעניקה העדפה להצלחה קצרת טווח ומשקפת את שיטות הניהול של המאה ה-20, כמו שליטה היררכית ובקרת תהליכים.
חלק עצום מהחברות, 43%, עדיין מחזיקות בתרבות ה"ציות עיוור" – הנהגה של פקודות ושליטה מוחלטת בתהליכים.
ממצאי המחקר מראים גם על הפער בין תפיסת המנכ"לים לבין זו של העובדים. בעוד שהמנכ"לים מאמינים כי הם עובדים בחברות ערכיות ובעלות השראה, רוב מוחלט של העובדים (96%) דיווח כי הוא מונע בשיטת המקל והגזר, לעומת 4% בלבד שדיווחו כי הם מקבלים השראה מערכים ומהמחויבות שלהם למטרה.
אימון מנהלים הוא כלי אפקטיבי עבור אותם מנהלים הרוצים 'לנהל אחרת' – ניהול מתוך ערכים ותרבות ארגונית.
להלן הלינק לכתבה במלואה:
האם אתם ה- 3% ?

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה