בלוג האימון של טלי פלד
0
18/02/2013
אימון מנהלים – מודל הניהול ההוליסטי

מודל הניהול ההוליסטי לניהול אפקטיבי של ארגון, של חברת מקנזי, מושתת על התפיסה ההוליסטית הרואה את הארגון כיחידה שלמה, קוהרנטית, המתפקדת רק כאשר כל האיברים מתפקדים בסנכרון מלא. המודל מבוסס על מחקרו של אנתוני אתוס מ-1981 שבחן את סוד הצלחת הארגונים ביפן. מודל הניהול ההוליסטי מורכב מ-7 חלקים, כל אחד חיוני בפני עצמו וכחלק מהכלל, כאשר ללא קיומם של 7 המרכיבים ביחד, הארגון לא יוכל להתנהל בצורה אופטימלית. המודל משמש ארגונים העוברים שינויים, ארגונים בהקמה וארגונים המחפשים זהות ארגונית. אימון מנהלים 'נכנס' פעמים רבות לתהליכי השינוי של חברות הן במודל זה , הן במודלים אחרים, בסוגיות של בניית צוותי עבודה, אימון מנהלים ועוד.
7 מרכיבי המודל אשר יחד יוצרים סינרגיה הינם:

1. ערכים משותפים Shared Values: אסופה של עקרונות, ערכים, קווי מתאר המרכיבים את הזהות הארגונית, את ה'אני מאמין' של החברה.

2. אסטרטגיה ארגונית Strategy: תכנית אופרטיבית מוכוונת יעדים, במטרה להגיע למטרה.

3. מבנה ארגוני Structure : הדרכים בהם הארגון יפעל במטרה להשיג מטרות. כאן נכנסים למשוואה מודלים של חלוקת תפקידים, מבנה היררכי והגדרת ערוצי תקשורת בין מחלקות. המבנה הארגוני אמור לתמוך באסטרטגיה הארגונית.

4. שיטות עבודה Systems: כדי ליישם מודלים תיאורטיים הלכה למעשה, יש צורך בהגדרות שיטות עבודה.

5. מצבת כוח אדם Staff: מניית עובדי הארגון תוך שיוכם לקבוצות, הגדרת תפקידים, תוך התייחסות לכישורים וליכולות.

6. סגנון Style: הסגנון הניהולי של הארגון כגוף בעל זהות אחת. לדוגמא: שיטת ניהול ישירה, שיטת ניהול תומכת, שיטת ניהול מכוון תוצאות ועוד.

7. כישורים Skills: הגדרת הכישורים הקיימים בארגון ככלל, כמכלול כישורים ארגוניים. דוגמא: הארגון הינו בעל כישורי ניתוח מערכות מידע, אפיון צרכי לקוח בתחום של מערכות מידע והטמעת מערכות מידע אצל הלקוח.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה