בלוג האימון של טלי פלד
0
28/11/2017
אימון מנהלים צעירים – ניהול עם דיסטאנס – טוב או רע?

אימון מנהלים – ניהול עם  קירבה או ריחוק?

מפגש אימון עם מנהלת צעירה העלה את סוגיית הקירבה / דיסטאנס בין מנהל-עובד: עד כמה להיות קרוב? או שלא… עד כמה לשמור על דיסטאנס או שבכלל לא?

למנהלת היה חשוב להיות 'קרובה' כהגדרתה לעובדים והפרשנות שלה לקירבה היתה 'חברות'. במקרה שלה הקירבה היתה כנראה גדולה מידי ומהר התבררו לה השלכותיה השליליות על יכולת הניהול שלה: הצוות 'לא ספר אותה'… עובדים יצאו להפסקות צהריים ארוכות מאד, חלקם לא הקשיבו להנחיות שלה ועוד…

יש הטוענים כי יחסי קירבה עם העובדים הם מיומנות ניהולית חשובה. קירבה מאפשרת לעובד לשוחח על נושאים אישיים במידה וחשוב לו לשתף את המנהל, קירבה מאפשרת לעובד לשתף בחששות, להתייעץ, ללמוד, להיעזר במנהל. קירבה נכונה היא זו שבה גם המנהל מתעניין בעובדים שלו, דורש לשלומם, מתעניין בעבודתם, בקשיים שלהם, קשוב להם ומאפשר שיח דו-כיווני ותקשורת פתוחה.

אימון מנהלים – כיצד לנהל נכון?

מנגד, ישנם הטוענים כי יחסי קירבה מחבלים ביכולת לנהל בצורה מיטבית ולכן מנהל צריך לשמור על דיסטאנס מסוים מעובדיו. אז מה נכון ומה לא? מדובר בשאלה מורכבת ולטעמי אין תשובה אחידה לנושא אלא מגוון תשובות התלויות בנסיבות, באנשים, במנהל עצמו ויכולות הניהול שלו.

קירבה מייצרת סביבת עבודה נעימה, תקשורת בין אישית טובה וחיבור לעובדים אך האם קירבה פירושה להיות חבר של העובדים? לא בטוח. מערכת יחסית חברית בין מנהל לכפיף יכולה להקשות מאד על ניהולו של הכפיף ולהכניס רגשות, ציפיות, אכזבות ממערכת היחסים. זו סיטואציה שאינה מאפשרת לקבל החלטות ענייניות, שמשפיעה על השיפוט, שמכניסה אלמנטים אישיים במקומות שאין להם מקום.

אימון מנהלים – סמכות ניהולית

ואולי שאלת הקירבה / דיסטאנס היא בכלל לא השאלה הנכונה? מנסיוני בעבודה עם מנהלים, דווקא לנושא הסמכות יש משקל גדול במערכת יחסים של מנהל-עובד. כאשר מנהל נתפס כבעל סמכות ניהולית בעיני עובדיו – קל לו יותר לנהל. ולמען הסיר ספק – איני מדברת על סמכות מכח המינוי. אני מדברת על סמכות מכח המקצועיות בשילוב סמכות מכח האישיות. אלו יחד מהווים קלף מנצח בניהול וזוכים להערכה בקרב עובדים. סמכות שכזו תכלול מנהיגות, יכולת הנעת עובדים, לעיתים כריזמה אישית, קבלת החלטות עניינית, כישורים חברתיים והם כולם חלק חשוב בחוזקה ובסמכות של המנהל במובן הטוב ביותר. אולי סמכות זו אינה נזקקת לקירבה או לדיסטאנס, לחברות או לריחוק, לקשיחות או לרכות, להסתחבקות או לגבולות?

ועוד בנושא: נדמה לי כי כמו בכל דבר בחיים, הכל עניין של מינונים וגבולות. אפשר להיות מנהל נעים ותומך מעצים ומוביל ולנהל תקשורת טובה מבלי להסתחבק, אפשר לייצר מדיניות של 'דלת פתוחה' ובמקביל גם גבולות ברורים.

מה דעתכם?

לקריאה נוספת – אימון מנהלים – על סמכות ניהולית וחשיבותה

 

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה