בלוג האימון של טלי פלד
0
18/02/2013
אימון מנהלים – קבלת החלטות לפי דה-בונו

על אימון מנהלים ותהליך קבלת החלטות לפי 'ששת כובעי החשיבה' של אדוארד דה-בונו

אדוארד דה-בונו, רופא ופסיכולוג הוא שטבע את חסרונות מערכת החשיבה שלנו המתמקדת בעיקר על חשיבה ביקורתית. חשיבה שכזו אינה מספקת לתהליך קבלת החלטות ועל מנת לפתור בעיות בצורה אופטימלית.
דה-בונו עבד עם חברות רבות בעולם ואף ייסד פורום בינלאומי לחשיבה יצירתית לשם קבלת החלטות בו נוטלות חלק חברות מובילות בעולם.
דה-בונו מראה בספרו שפורסם בשנת 1985 ונקרא "ששת כובעי החשיבה" מהו המפתח לחשיבה בונה ויצירתית. חשיבה זו אפשרית במסגרת משחק קבוצתי בעבודת צוות בו כל אחד כביכול 'חובש' כובע אחר של חשיבה בהתאם לתפקידו. כובעי החשיבה אשר מייצרים דרכי חשיבה שונות ומאפשרים להגיע לקבלת החלטות נבונה הינם:
כובע לבן – עובדות, נתונים ומידע. חשיבה נייטרלית, משמעת והכוונה. חשיבה נייטרלית ואובייקטיבית בהצגת המידע לקבלת החלטה נכונה לאחר שהובאו בחשבון כל האפשרויות.
כובע אדום – רגשות, תחושות ואינטואיציה. לגיטימיזציה להכנסת רגשות כולל שנאה ופחד למשל בחשיבה. שימוש בתחושות ובאינטואיציה ובחוש שישי לקבלת החלטות.
כובע שחור – שיפוט שלילי, מדוע לא יצליח, חשיבה ביקורתית או שלילית לנושא הדיון. נסיון אובייקטיבי להראות המרכיבים השליליים והצבעה על טעויות לוגיות או הסתמכות על העבר.
כובע צהוב – גישה חיובית ואופטימית, נסיון להראות החיוב. חיפוש היתרונות. חיפוש הבסיס הלוגי לרעיון. חיפוש הזדמנויות.
כובע ירוק – יצירתיות וצמיחה, חשיבה יצירתית, חיפוש חלופות. נסיון להתקדם אל מעבר לידע הקיים. חשיבה לטרלית (רחבה ומתפרשת) לגיבוש תפיסות ומושגים חדשים.
כובע כחול – רוגע ושליטה. לחשוב על החשיבה. חובש הכובע הכחול מארגן את תהליך החשיבה, מגדיר את הנושא, מנסח את השאלות. אוכף המשמעת ואחראי לסיכום הדברים.

מה בין אימון מנהלים וקבלת החלטות לשיטה זו ?

שיטת הכובעים נועדה להראות כי קיימים מספר פתרונות לאותה בעיה ובכך לאפשר קבלת החלטות שהביאה בחשבון את כל האפשרויות ואף יצרה פתרונות חדשים ויצירתיים מאלו שהיו קיימים עד כה.בעבודת מנהלים עם צוותים, החשיבה היצירתית מאפשרת לצאת מתבניות חשיבה מקובעות וישנות אל תבניות חשיבה חדשות הרואות דברים בדרך שונה. אנו נוטים לחשוב חשיבה אוטומטית על פי התבניות המקובעות במוחנו ואילו דה-בונו בשיטתו מאפשר לנו לקבל החלטות לאחר שבחנו היבטים רבים של אותה הבעיה, כל פעם בכובע אחר.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה