בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
אימון לקריירה – האם שכר מניע עובדים

אימון קריירה ושבירת מיתוס השכר כגורם להנעת עובדים

אימון קריירה ואימון מנהלים הוא תהליך בו חשוב לי להבין מה מניע עובד או מנהל בארגון ואיך מחברים בין זה לבין מטרות הארגון. הנעה לעבודה הינה ביטוי למכלול המניעים אשר גורמים לעובד לבצע את עבודתו בהתאם לדרישות הארגון אליו הוא שייך.
חוקרים רבים ניסו להסביר מה מניע עובדים בארגונים כאשר הסיבה שעלתה תמיד בראש וראשונה הינה כסף, אך זו הוכחה כלא נכונה. המאה העשרים הולידה גישות שונות בנודע להנעת עובדים וכן את גישת יחסי האנוש בניהול שטוענת כי הנעת עובדים מורכבת מגורמים רבים שאינם קשורים לשכר.
מחקר מעניין של קובץ' משנת 1999 מלמד על הנושא:
קובץ' שאל מנהלים בעשרת אלפים חברות שונות מה הדבר החשוב לדעתם לעובדים שלהם בעבודתם. שכר דורג כמובן במקום הראשון. ומה לאחריו? קידום, תנאי עבודה טובים, הערכה ועוד.
בחלק השני של המחקר נשאלו העובדים מה מניע אותם. התוצאות היו שונות ווכללו: הערכה לעבודתם, עניין בעבודה, שיתוף במידע, קביעות, קידום וכו'.
המחקר מלמד אותנו אם כך כי מנהלים רבים אינם מודעים לגורמים המניעים את עובדיהם ומייחסים את הסיבה העיקרית לשכר.
שכר אכן פרמטר חשוב אצל עובדים אך מהווה גורם הנעתי לטווח קצר בלבד. עובד שאינו מסופק בעבודתו, שאין לו עניין, שאינו שותף לתהליכים – לא יישאר במקום העבודה בגלל שכר.
מה אנו למדים מכך? ראשית, ששכר הוא לא העניין, אך הוא חשוב. שנית, שעל מנהלים עם מודעות גבוהה לברר מה מניע את עובדיהם ולחשוב כיצד לספק להם את ההנעה במסגרת העבודה. בהחלט לא פשוט אך מנסיוני – אפשרי, מעצים ותורם.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה