בלוג האימון של טלי פלד
0
11/07/2018
כניסה לתפקיד ניהולי – אל תאכלו את המרשמלו!

מה הקשר בין מרשמלו לבין עולם הניהול? בוודאי שמעתם על 'אפקט המרשמלו' שהוביל למסקנה שדחיית סיפוקים היא בין הגורמים להצלחה בחיים. למי מכם שלא שמע, הנה בתמצית הניסוי המעניין שבוצע באוניברסיטת סטנפורד לפני כ-50 שנה. פרופסור לפסיכולוגיה לקח ילדים בני ארבע לניסוי והשאיר אותם בחדר לבדם, כאשר סוכריית מרשמלו מונחת על השולחן. הוא הסביר להם שהוא משאיר אותם בחדר ל-15 דקות, ואם הוא יחזור והמרשמלו יהיה על השולחן, הוא ייתן להם סוכרייה נוספת.

צפו בהרצאה על הניסוי (ניתן לבחור כתוביות בעברית):

רוב הילדים אכלו את המרשמלו לא הצליחו לעצור את הדחף למרשמלו ואכלו אותו. כשליש מהילדים דחו את הסיפוק. אלו התעסקו בדברים אחרים ועשו הכל כדי לא לאכול את המרשמלו. לאחר כ-15 שנים, כאשר הילדים היו קרובים לגיל 20, התברר כי 100 אחוזים מהנבדקים שלא אכלו את המרשמלו נחשבו 'מוצלחים': היו להם ציונים טובים, יחסים טובים עם המורים, תוכניות לעתיד ועוד. אחוז גדול מהילדים שאכלו את המרשמלו היו 'מוצלחים' פחות: הם לא התקבלו לאוניברסיטה, קיבלו ציונים גרועים, נשרו מהלימודים וכו'. ד"ר דניאל גולדמן מאוניברסיטת הרווארד פיתח את ממצאי הניסוי והגיע למסקנה שדחיית סיפוקים מנבאת במידת מה את מידת ההצלחה של אדם בהמשך חייו ובקריירה.

פיתויים כמו המרשמלו קיימים בכל תחומי החיים, ופעמים רבות אנו יודעים שאנו עושים את הדבר הלא נכון ולא דוחים סיפוקים, אבל בכל זאת עושים אותו. תחשבו לרגע על האישה שגיהצה את כרטיס האשראי וברגע אחד העלימה 1,500 ש"ח בעבור שני פרטי לבוש ואחר כך הצטערה על כך, על הגבר שהרשה לעצמו לאכול עוד פרוסת עוגה למרות אזהרת הרופא על רמת סוכר גבוהה ועל הבחור הצעיר שמצא דיל ממש טוב לחו"ל והחליט לנסוע, למרות שחזר רק לפני חודש מחופשה והוא אינו בשפע כלכלי. כולם ביצעו דברים שלא היו חייבים לבצע, אבל לא הצליחו לדחות את הסיפוקים.

אפקט המרשמלו

אל תאכלו מהמרשמלו (תמונה: aopsan & stockimages)

דחיית סיפוקים – גם בעולם הניהול

על פי הניסוי והתיאוריה, אם כן, מומלץ לדחות סיפוקים והדבר נכון לא רק עבור ילדים בני 4, אלא עבור כל אחד מאיתנו. גם מנהלים צריכים לדעת כיצד לחשוב לטווח ארוך ולא לטווח הקצר והמיידי שיספק מענה לצרכים של 'כאן ועכשיו' שאינם תמיד חשובים. הנה רק ארבע דוגמאות (וישנן רבות) מעולם הניהול והקריירה שבו יכולים מנהלים לקחת דוגמא מניסוי המרשמלו ולהתנהל אחרת:

 • פיטורי עובדים – ייתכן שעוד לא התנסיתם בסיטואציה, אבל נניח שעובד שלכם אינו 'מספק את הסחורה'. אולי באותו הרגע אתם תכעסו מאוד והאינסטינקט הראשוני שלכם יורה לכם לפטר אותו, אבל עליכם לעצור לרגע ולחשוב לטווח הארוך יותר. האם היד לא קלה על ההדק? מה העלויות הכספיות של גיוס עובד חדש עבור הארגון? ואולי לעובד חסר ידע וכדאי לשלוח אותו לקורס? אולי הוא זקוק לליווי? אולי לא עשיתם מולו תיאום ציפיות ברור… באופן כללי, לפני שאתם אומרים 'כן' לאותו אינסטינקט ראשוני, חשבו על כל ההשלכות. פעמים רבות תגלו שניתן לפתור דברים אחרת בצורה שרק תועיל לכם ולארגון.

 

 • כניסה לתפקיד – לפעמים אנחנו מצפים מעובדים לתת תפוקה מלאה כבר ברגעים הראשונים שלהם בתפקיד. אבל מה אנחנו מספקים להם? לא הרבה. לעתים העובד מגיע ללא רקע מתאים ובמקום שיקבל את כל הכלים המתאימים, הוא נכנס לתפקיד בלי ליווי, ללא תיאום ציפיות וללא חניכה אישית. ברור שמחר בבוקר העובד לא יספק את הסחורה ויש להמתין בסבלנות או לסייע לו בכניסה לתפקיד. בדרך כלל מדברים על שלושה חודשי חסד, אבל מדובר בעיניי בתקופה קצרה מאוד. גלו אורך רוח בנושא זה, כי אין בו קסמים וחוכמות. אם בכל זאת העובד לא מתאים או נטול יכולות לתפקיד מסוים – ייתכן שהבעיה היא בעצם גיוסו לתפקיד ולא בו.

 

 • היגררות לכיבוי שריפות – כל מנהל מכיר זאת. אתם נתקלים בבעיה רגעית שאתם יכולים לפתור מהר, אבל הטיפול בה שייך לאחד העובדים שלכם. במקום להעביר אליו את הטיפול, אתם רוצים לעשות הכל ומהר כדי שתרגישו סיפוק והספק ואומרים לעצמכם 'זה רק עשר דקות, אני כבר אטפל'. טעות. אל תתפתו לטפל בנושאים מיידיים רק כדי לומר 'הנה, עשיתי'. פעמים רבות המנהלים נבחנים בעשייה שלהם ולא בחשיבה שלהם. כמנהלים עליכם להביט למרחקים ולדעת שתהליכים לוקחים זמן. לכן, דאגו לתת לאחרים לטפל בבעיות והאצילו סמכויות – כדי לפנות עבורכם זמן לתכנון המהלכים הבאים ולחשיבה אסטרטגית.

 

 • קריירה – כמאמנת מנהלים, אני נתקלת במנהלים רבים שרוצים הכל 'כאן ועכשיו'. עוד משכורת, עוד קידום, עוד סמכות. הם לא חושבים לטווח הרחוק ולא על בנייה של הקריירה שלהם בהדרגה ותוך העשרה של הידע. הדור הצעיר רוצה להיות מצליח בכל דבר ומהר. ישנם כאלו שרוצים להתקדם ולהרוויח יותר מבלי שצברו ותק סביר לכך או הוכיחו עצמם. ישנם כאלו שסבורים שהדשא של השכן יהיה ירוק יותר ומשתלם יותר ומגלים שטעו. קריירה צריך לבנות בצורה נכונה וחכמה ולא בסיפוקים מיידיים ולהביט לטווח הארוך.

 

אני מזמינה אותך לשיחת ייעוץ שבה נחליט מהי תוכנית הליווי המתאימה עבורך.

  תהליכי התמודדות מלווים אותנו קבוע.
  זה הזמן ליזום!
  אני כאן כדי לעזור לכם בדרך.

  שם פרטי:

  שם משפחה:

  טלפון:

  מייל:

  פרטים שחשוב שאדע:


  אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


  הוספת תגובה

  בחזרה למעלה