בלוג האימון של טלי פלד
0
05/08/2019
כניסה לתפקיד ניהולי – טיפים

כניסה לתפקיד ניהולי – מעבר שיש להתכונן אליו

נכנסתם לתפקיד ניהולי? שאפו. סימן שהייתם עובדים מוכשרים והארגון מאמין בכם.

אבל רגע…. האם זה מספיק? אז זהו, שלא….

האיכויות המקצועיות שהביאו אתכם להיבחר לתפקיד הן לא האיכויות שיגרמו לכם להצליח בו. לשם כך נדרשות לכם מיומנויות מסוג אחר – מיומנויות ניהול.

לכן, העצה הראשונה שלי אליכם היא דאגו מהר, רצוי כחודש לפני הכניסה לתפקיד, למצוא לכם מנטור שילווה אתכם ויקנה לכם את כל מיומנויות הניהול הנדרשות על מנת להשלים את הפער הקיים ולהתמודד כראוי עם כל אתגרי הניהול ולהצליח בתפקיד. זכרו – רושם ראשוני בהחלט קובע. טעויות של טירונים הם הדרך לכשלון בתפקיד. "נלמד תוך כדי תנועה" זה חטא היוהרה והימור על ההזדמנות שניתנה לכם.

ובינתיים, 4 טיפים (מתוך סדרת טיפים שלי למנהלים צעירים) לקראת הכניסה לתפקיד:

כניסה לתפקיד ניהולי – הבנת הפאזל הארגוני והתפקיד

מנהלים צעירים 'מסתערים' לעיתים על המשימות שנקבעו להם, פעמים רבות מבלי להבין את התמונה הכוללת של הארגון, את הפאזל המרכיב אותו ואת מקומם העסקי (הם והצוות שלהם) בפאזל. הרצון 'להיות בסדר' ולעמוד בכל המשימות שגוי ביסודו. להיות בסדר פירושו להבין את כל הפאזל, את האסטרטגיה הארגונית, את החלק של המחלקה שלי ושלי כמנהל ואת המשימות שלי ולהבין כיצד מנהלים את המשימות נכון. וחשוב מכל: להבין מה הציפיות ממני? אולי אני מסתער על הדברים שלא נכונים…

לכן, עשו תיאום ציפיות עם המנהל הישיר מיד עם כניסתכם לתפקיד. עליכם להבין מה מצופה מכם? מה מצופה מהצוות שלכם? מה המטרות שלכם/של המחלקה לשנה הקרובה וכו'. כל זאת על מנת שתהיו ממוקדים בעבודה וכדי שתוכלו לבנות תוכנית עבודה מפורטת לשנה הקרובה.

מתוך הבנת נתונים אלו יש לתכנן יעדים, לחלק משימות לאנשי הצוות תוך הבנה איזו משימה תהיה באחריות מי מהעובדים ומדוע (התאמת יכולות). עשו תיעדוף מבחינת החשיבות ולוחות הזמנים והקצאת משאבים וכח אדם בהתאם.

כניסה לתפקיד ניהולי – עשייה מהירה של שינויים

מנהלים צעירים נוטים להיכנס לתפקיד ולהתחיל עם עשיית שינויים (במבנה, בתפקידים, בנהלים, בתהליכי עבודה ועוד) ולהביא עימם רוח חדשה מבלי לשים לב שהם מעוררים פאניקה או התנגדות או שניהם יחד. לעיתים הרצון לשינוי נובע מרצון להביא משב רענן ושונה, לעיתים כדי להראות שהם משפרים ומייעלים לעיתים הוא נובע מתחושה ש'אנחנו מבינים טוב יותר' אבל… 1. לא עושים שינויים מיד בכניסה לתפקיד חדש 2. צריך ללמוד כיצד לעשות שינויים כשאלו אכן מתבקשים.

כשעושים שינוי ללא הבנה – יוצרים כעסים והתנגדויות ונכשלים. לכן, נכנסתם לתפקיד ? אל תמהרו לעשות שינויים. לימדו, לימדו, לימדו. הזמן עושה רק טוב ומלמד אותנו הרבה. לימדו מה קורה בארגון, מיהן הנפשות הפועלות מחוץ ובתוך המחלקה/צוות, לימדו על מערכות היחסים בצוות/מחלקה שלכם, הכירו את אנשי הצוות ואת היכולות שלהם, הבינו את תרומת כל אחד לצוות ולהתקדמות העסקית, הבינו את אופי העבודה ותפוקת כל אחד, מה עובד טוב ומה לא, הבינו את תהליכי העבודה ואת מניעי העובדים. הנתונים הללו חשובים על מנת שתבינו האם אכן נדרש שינוי, מה משמעותו וכיצד לעשות אותו.  אם צריך בכל זאת לעשות שינויים – עשו אותם אחד אחד…  לא הכל ביחד על מנת למנוע זעזועים מיותרים. ובכל מקרה שתפו את העובדים בכל השינויים שבכוונתכם לבצע תוך כדי שאתם מנמקים ורותמים אותם לתהליך השינוי על מנת למזער התנגדויות למהלכים שלכם.

כניסה לתפקיד ניהולי – התנהלות על בסיס העבר

בעבר נחשבים לעובדים מוכשרים. כעת אתם מנהלים. יש לזה משמעויות רבות. למשל, שאתם מהווים דוגמא, שאתם מנהלים כרגע עובדים ולא רק את עצמכם, שיש לכם עכשיו עומס משימות שאינכם יכולים להעמיס על גבכם כמו בעבר. את כל זה צריך להפנים ולהבין שאינכם מסוגלים להתמודד לבד. אתם עוברים מעיסוק במיקרו לניהול במקרו ופירושו שלא תוכלו לעסוק בכל דבר, שתצטרכו להאציל סמכויות, שתצטרכו גם לעסוק בדברים שאינכם אוהבים והם חלק מהניהול, חלק מאחריותכם וגם שדברים שאהבתם לעשות ברמה המקצועית יהיו עכשיו בתחום האחריות של הכפופים לכם. מעבר לניהול במקרו ולא במיקרו מחייב הכנת תוכנית עבודה כללית לצוות ותוכנית פרטנית לכל עובד הכפוף אליכם (מטרות, יעדים, משימות ולוחות זמנים לביצוע).

בנוסף, עשו הכרות עם האנשים – הבינו חוזקות, חולשות, כישורים, יכולות. מי יהווה גיבוי למי ומי יכול לתמוך באחרים, מי מתקדם מהר ומי מתקשה וכיצד יש לנהל כל אחד ואת כולם יחד.

לימדו ל'שחרר' / האצלת סמכויות / ללמוד לסמוך – המשימה שלכם: לסייע לעובדים שלכם לעשות את המשימות בצורה המיטבית, לא לעשות במקומם. ללמוד לוותר על מה שאתם אוהבים וטובים בו. ללמוד: מי בצוות שלי יכול לבצע טוב ממני? (מצריך הכרות טובה עם יכולות האנשים)

כניסה לתפקיד ניהולי – התעלמות מהפוליטיקה הארגונית

מנהלים צעירים נוטים לומר כי הם לא חלק מהפוליטיקה הארגונים ואינם מבינים שעם כניסתם לתפקיד הם הופכים לחלק מהפוליטיקה הארגונית וזו קיימת בכל ארגון. להיות חלק מהפוליטיקה הארגונית מחייב אתכם להבין את הפוליטיקה ולא 'לברוח' ממנה. מנהלים צעירים רוצים להימנע מלהיכנס לפוליטיקה אך בין אם ירצו ובין אם לא – הם חלק ממנה. לכן,מה שחשוב זה להבין כיצד מתנהלים בתוכה.

זהו את אותם מנהלים שיש להם השפעה בארגון, זכרו שהמונח 'נטוורקינג' הוא בעל חשיבות גם בתוך הארגון והבינו שלעיתים תזדקקו לתמיכה של מנהלים אחרים במהלכים שונים שתרצו להוביל. לכן, טפחו יחסים עם מנהלים אחרים כדי שתוכלו לרתום אותם בבוא הצורך לטובת רעיונות מוצלחים שלכם.

זכרו כי קשרים עם מנהלים אחרים חשוב משום שהוא יעשיר את עולמכם בידע, רעיונות ומערכות יחסים. הוא יאפשר להם סיוע מקצועי במידת הצורך מבעלי נסיון ושותפים לחשיבה יחד והתייעצות.

 

לקראת כניסה לתפקיד ניהולי? כבר נכנסתם ? זה בדיוק הזמן לרכוש מיומנויות ניהול על מנת לדלג על מהמורות המצפות לכם, להצליח בתפקיד ולהתקדם. דברו איתי 050-8380603

לקריאה נוספת – כניסה לתפקיד ניהולי

  תהליכי התמודדות מלווים אותנו קבוע.
  זה הזמן ליזום!
  אני כאן כדי לעזור לכם בדרך.

  שם פרטי:

  שם משפחה:

  טלפון:

  מייל:

  פרטים שחשוב שאדע:


   

  אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


  הוספת תגובה

  בחזרה למעלה