בלוג האימון של טלי פלד
0
09/07/2017
כניסה לתפקיד ניהולי – "קפצתי על העגלה ונפלתי ממנה"…

כניסה לתפקיד ניהולי

כבר קרוב ל- 10 שנים שאני מלווה מנהלים צעירים/חדשים בתפקידי ניהול ראשונים. כבר 10 שנים שאני עדה לטעויות הרבות שהם עושים בכניסה לתפקיד ובהמשך. כבר 10 שנים שהם מגיעים כדי שאלווה אותם בכניסה לתפקיד וחלקם (אחרי שנכשלו) כדי שלא ייכשלו שוב. כבר 10 שנים שאני מדברת על כך שתפקיד ניהולי הוא לא בריכה שקופצים אליה… לתפקיד ניהולי מתכוננים.
ובאותה הקשר, אני קוראת מאמר ב'דמרקר' וכותרתו 'קפצתי על העגלה ונפלתי ממנה'. במאמר, מספר יונתן פנטנוביץ, מנכ"ל 3M ישראל, על הטעויות שעשה כמנהל צעיר. הוא מדבר על היכולת הלא פשוטה להודות בטעויות כתכונה חשובה למנהל ועל הדרך הקשה בה למד כמה עקרונות ניהול חשובים. בין השאר הוא מסביר כי בחר לספר על החוויה שלו כמנהל צעיר כדי להבהיר למנהלים בתחילת הקריירה שלא תמיד צריך לרוץ הכי מהר שאפשר: " זו תכונה שמאפיינת מנהלים צעירים וחסרי נסיון – אתה נורא רוצה להצליח ולכן לא בודק את כל האפשרויות ומקבל החלטה פזיזה". בנוסף לקבלת החלטות שגויה, מדבר יונתן על הלמידה מנסיון של אחרים ועל כך שכשרצים קדימה, לא תמיד עוצרים לשאול את השאלות החשובות. מנכ"ל 3M מביא בגילוי לב ראוי להערכה את הטעויות שעשה כמנהל צעיר, אך למה בעצם זה קורה?
מנסיוני מדובר בשילוב של גורמים:

מנהלים צעירים שלא מבינים את הצורך האמיתי להתכונן לתפקיד על מנת להצליח

הנטיה 'לחפף' ולהישען על משפטים כמו 'יהיה בסדר' ו-'נתחיל ונלמד תוך כדי…'

חוסר הבנה את הפער בין עובד מוכשר לבין מנהל מצליח – פער שיש למלא

חוסר בחניכה בארגונים רבים

חוסר במיומנויות ניהול שאינן נלמדות תוך כדי לימוד תארים שונים באקדמיה ועוד…

כניסה לתפקיד ניהולי – מה מאפיין מנהלים צעירים?

מנהלים צעירים הם אוכלוסיה של עובדים מוכשרים ומצטיינים שהארגון קידם בהסתמך על כישוריהם המקצועיים. הם אינטליגנטים, משכילים, שאפתנים ופעמים רבות מתמנים לתפקידי ניהול בגיל צעיר בהרבה ממה שהיה נהוג לפני שנים ודווקא בשל כך, המעבר מ 'עובד מוכשר' למנהל הוא מעבר קצר, חד, טומן קשיים ולעיתים גם כישלונות. במעבר מ-'עובד' ל-'מנהל' מתברר לרבים הפער בין כישורים מקצועיים לבין יכולות ניהול. ההשכלה והמקצועיות אינם מספיקים עוד ומתחדדת התובנה כי ידע מקצועי אינו מהווה ערובה ליכולות ניהול וכי ניהול הוא מקצוע בפני עצמו.

כניסה לתפקיד ניהולי – מהם הקשיים המרכזיים העומדים בפני מנהלים צעירים ?

מנהלים צעירים נתקלים במספר קשיים מרכזיים בתחילת תפקידם ואלו הם:
הם 'נזרקים למים' ומצפים מהם לתוצאות אך הם בדר"כ לא זוכים לתמיכה וליווי של הארגון
הם חסרי מיומנויות ניהול
הם חסרי זהות ניהולית משל עצמם (מי אני כמנהל, איזה סגנון ניהולי אני מביא לתפקיד)
הם זקוקים לשדרוג מיומנויות אישיות (אסרטיביות, תקשורת בין-אישית, בטחון עצמי)
אין להם עם מי להתייעץ בהתמודדות עם סוגיות הניהול היומיומיות
לא תמיד ברור להם מה נדרש מהם בתפקיד, מהם המטרות והיעדים שלהם
הם אינם מודעים לנושא תיאום ציפיות בכניסה לתפקיד
הם אינם מודעים לטעויות הנפוצות שעושים מנהלים צעירים
הם אינם מעורבים אישית באסטרטגיה הארגונית, במקרה הטוב הם מקבלים הנחיות, מטרות ויעדים ברורים ובמקרה הפחות טוב הם לא מחוברים למטרות העל של הארגון ואינם רואים את התמונה הכוללת

יכולתי למנות עוד ועוד קשיים אך מה שחשוב הוא להבין שלמרות כל האמור לעיל, מקציבים להם מעט 'ימי חסד' שפירושם תקופת התאקלמות קצרה בתפקיד, אך מצפים מהם לביצועים מהירים ועל כן חובת ההכנה היא בראש וראשונה עליהם. בדיוק כמו שאנחנו מתכוננים לבחינה, כך עלינו להתכונן לתפקיד ניהולי.
ומה לגבי אחריות אנשי משאבי אנוש? דומני כי תמצית התשובה טמונה בשאלה: ארגונים משקיעים עבודה עצומה בחיפוש אחר המועמד המתאים לתפקיד וגיוסו לארגון, אז מדוע רבים מהם (ישנם כאלו שמשקיעים רבות אך מנסיוני עם מתאמניי מסתבר שהם אינם הרוב) אינם משקיעים אנרגיה דומה בליווי המועמד בכניסה לתפקיד על מנת שהוא והארגון יצליחו?
פיטר דרוקר אמר: "המטרה של ארגון היא לאפשר לאנשים רגילים לעשות דברים בלתי-רגילים". אני אומרת כי לפני עשיית דברים בלתי-רגילים, שני הצדדים, הן מנהלים צעירים, הן ארגונים ומנהלי מש"א, צריכים לקחת אחריות להכנה לתפקיד בבחינת win-win לשני הצדדים. הכנה לתפקיד תאפשר התמודדות טובה עם אתגרים חדשים, הימנעות מטעויות של מתחילים, רכישת מיומנויות ניהול ובמידה והארגון שותף אף הוא להכנה – ליווי וחניכה לשם הצלחה.

לקריאה נוספת – אימון מנהלים צעירים/חדשים

 

 

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה