בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
מאמנת אישית – אופטימיות וגישה חיובית

על חשיבות האופטימיות וחשיבה חיובית

"הרגל את עצמך לחשוב אך ורק מחשבות חיוביות, הן תחוללנה בך נפלאות" – כך אמר ר' נחמן מברסלב והמחקרים והחיים מוכיחים כי צדק.
בתור מאמנת אישית אשאל את המתאמנים שלי: אופטימיות או פסימיות – מה משני המושגים מהווה את גישת היסוד לתחומי החיים השונים שלכם?
הגישה האופטימית מתייחסת לדברים שקורים לנו בצורה טובה גם כאשר לא כך פני הדברים. זוהי גישה חיובית הנוטה לראות את חצי הכוס המלאה.
מקורה של האופטימיות בפסיכולוגיה החיובית אשר בבסיסה נמצאים מחקרים לפיהם אנשים אופטימיים הם כאלו אשר מצליחים יותר, בריאים יותר ובעלי אמונות חיוביות.
תהליך אימון עם מאמנת אישית לאלו הזקוקים לשפר את הגישה האופטימית מחייב מעבר לחשיבה חיובית על מנת להתקדם בחיים ובהתמודדות עם סיטואציות שונות.
פרופ' מרטין זליגמן מאוניברסיטת פנסילבניה טען כי הפסיכולוגיה התמקדה בעבר בתופעות פתולוגיות ותיקון נזקים אלא שיש להתמקד דווקא בהעצמת כישורים חיוביים וגישה חיובית של אנשים על מנת לשפר את איכות החיים.
המחקרים של זליגמן עוסקים בחקר תכונות חיוביות כמו אהבה, חמלה, תקווה, יצירתיות, אומץ לב ומוכיחים כי תכונות אלו מחזקות את בני האדם.
תהליך אימון עם מאמנת אישית מתמקד באופטימיות אשר בסיסה בחשיבה וראיה חיובית כגורם להצלחה והתפתחות אישית משום שהיא מאפשרת לנו לראות את ההיבטים החיוביים של מצבים ודברים הקורים לנו בחיי היום יום, גם אם אלו אינם נעימים.
האופטימיות גם מאפשרת לנו לתת פרשנויות נעימות למצבים וסיטואציות שונות הקורות לנו ביומיום.
לדוגמא: נניח שהמנהל הישיר כעס עליכם. כיצד תגיבו? הפסימיסט יאמר מיד שהמנהל 'מחפש אותי', או 'שונא אותי' וכו' לעומת האופטימיסט שלא מייחס לעצמו את מה שקורה למנהל ויאמר עליו שהוא כנראה נמצא ביום לא טוב.
המחקרים מראים כי אנשים אופטימיים הם בעלי הישגים גבוהים והצלחות.
אם כך, האם אופטימיות הינה ברת השגה? לחלוטין. אופטימיות היא כמו שריר שיש לאמן. עלינו להתאמן בגישה אופטימית וחיובית על ידי סילוק של מחשבות שליליות ה'רצות' בראש בהקשרים שונים ובהתייחס למצבים שונים הקורים לנו.
זהו חלק מתהליך אימון: לבחון בעזרת מאמנת אישית מהן המחשבות השליליות שאינן מקדמות וכיצד ניתן לשנות אותן והאם מחשבות אלו אינן לעיתים פרדיגמות לא נכונות. כמו כן חשוב לטפח רגשות חיוביים משום שהם מעניקים לנו אנרגיה להתמודדות אישית עם מצבי החיים. כשאנו משדרים אופטימיות הדבר מקרין גם על הסביבה שלנו וגורם לאנשים להתקרב אלינו ולרצות בחברתנו. אנשים פסימיים לעומת זאת מרחיקים מעצמם אחרים שכן אף אחד לא נהנה לשהות במחיצת אנשים שחשיבתם שלילית.
בסופו של דבר זהו מעגל סגור המזין עצמו שוב ושוב: חשיבה אופטימית גורמת לרגשות חיוביים, אלו מאפשרים ביצועים טובים ואלו גורמים לנו שוב תחושות שמחה ואופטימיות וחוזר חלילה.
המוטו שלי כ- מאמנת אישית בתהליכי אימון הינו משפטו של וינסטון צ'רצ'יל: "פסימיסט רואה קושי בהזדמנות, אופטמיסט רואה את ההזדמנות בקושי". אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה