בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
אימון אישי לחיים – על ניהול רגשות

מהו רגש?

 
על פי המילון רגש הוא תחושה נפשית המאפיינת את האדם כגון: אהבה, שנאה, אכזבה, געגועים, פחד ועוד. על פי הפסיכולוגיה זוהי תגובה של סיפוק או חוסר-סיפוק המלווה תחושות שונות. המרכיב הבולט ברגש הוא התחושה. האם אתם מכירים את התחושה של הצפה רגשית ? וודאי חוויתם אותה לא מעט פעמים, הן לחיוב הן לשלילה. בני האדם מתקשים לעיתים לנהל את רגשותיהם ומכאן שהרגשות מנהלים את חייהם.

תחום עיסוקי, מאמנת אישית לחיים, מוכיח לי שוב ושוב כי הרגשות החיוביים יוצרים תחושה של סיפור, שמחה, מימוש, התלהבות וכו' אך כאשר הרגשות שליליים והאדם אינו יודע כיצד להתמודד עימם – הם יכולים לגרום לעצב, תסכול, קנאה, עלבון, כעס, אכזבה ואף למצבים של משברים, דכאון ועוד.
ניהול רגשות מעיד על בגרות ומודעות עצמית למה שקורה לנו ורצון לשלוט בחיינו. אימון אישי עם מאמנת אישית לחיים מאפשר את תהליך המודעות ולמידה כיצד לנהל את הרגשות שלי ולשלוט בהם.
ניהול רגשות מתייחס לשני שלבים: שלב הכניסה בו נכנס גירוי למערכת הרגשית וגורם לרגש שלילי או חיובי, שלב היציאה בו הרגש יוצא מאתנו החוצה.
על פי תיאוריית החוקרים ג'יימס -לנג מהרווארד הרגש הוא התפיסה של המוח את התנאים הפסיכולוגיים שנגרמים כתוצאה מגירוי מסוים. המוח מתרגם את הגירוי וגורם לתגובה.
חלק מהמתאמנים מודעים לרגשות שלהם ויודעים מדוע הם קיימים, חלקם אינם מודעים וחלקם עם רגשות מודחקים הנוצרים כשאנו מבולבלים.
רגשות שליליים צריך לדעת לנהל. תהליך אימון אישי עם מאמנת אישית לחיים מאפשר ללמוד כיצד לנהל רגשות אלו כך שלא ינהלו אותנו וישפיעו על חיינו.

שליטה ברגש בעזרת אימון אישי לחיים

על ידי ניתוח הרגשות, סינון של רגשות שמזיקים, למידת התגובות שלנו ושליטה בתגובות נוכל לנתב את חיינו לכיוונים טובים יותר.
על פי רוב התגובות הקשות שלנו בתחום הרגשות אינן קשורות לסיבה אלא לעצמת ההזדהות שלנו עם הפגיעה ומטרת האימון לעשות אבחנה בין הדברים כדי ליצור עבורנו חיים של רגש בריא ללא תסכולים, עלבונות ותגובות קשות המשפיעות על יחסינו עם האחרים. כשאר רגשות מתלהמים אצלנו – הם יוצאים מפרופורציה ומשפיעים על חיינו ויש צורך למתן אותם.
רגש הוא דבר חיובי ואלו המדחיקים רגשות ולא נותנים להם ביטוי – מאפשרים לרגש לפגוע בהם, יחד עם זאת חשוב להבין כי רגש לא בא מהשכל, רגש בא מהלב ולכן חשוב לקחת אחריות על הרגש וחשוב לא להשליך רגשות שלנו על אחרים.

אימון אישי לחיים לניהול רגשות

"עבודת רגשות" הוא מונח שהוגדר לראשונה על ידי הסוציולוגית ארלי הוכסצילד בשנת 1983 כאשר טענה שהמושג מתייחס לניהול התחושה הרגשית לצורך הבעת התחושה בפומבי.
ויסות רגשי (Emotion regulation) מתייחס לתהליכים העומדים בבסיסה של עבודת הרגשות. אלו הם התהליכים שבאמצעותם האדם מנהל ושולט על סוג הרגשות שהוא חווה.
ד"ר דניאל גולמן, פסיכולוג אמריקאי מהרווארד ועיתונאי למדעי ההתנהגות והמוח בניו-יורק טיימס כתב את הספר "אינטליגנציה רגשית" ובו העלה על סדר היום את המודעות לפסיכולוגיה ולרגשות של האדם כפרמטר עיקרי להצלחה בחיים. גולדמן טען שפרמטר חשוב להצלחה איננו רק חכמתו של האדם אלא התובנות הרגשיות שלו ויחסו הרגשי כלפי עצמו וכלפי העולם. בהקשר זה טען הפסיכואנליטיקאי יונג כי חשיבה ורגש הם מונחים מנוגדים וכי על מנת לשלול הזדהות עם רגשות שליליים, יש לנהל את הרגש על ידי חשיבה שכלתנית ושקולה תאפשר לנו ניהול הרגשות שתקל על חיינו.
תהליך אימון אישי מאפשר את השלבים הבאים:

1. פרשנות לרגשות שלנו כדי שניקח עליו אחריות ונבין את המקור שלו. מציאת המקור לרגש תאפשר גילוי הצרכים האישיים המסתתרים מאחורי הרגשות.

2. מודעות לגורמים שעוררו את הרגשות תסייע להפעיל שיקול דעת הגיוני ושליטה על התגובות שלנו.
השלבים הללו יובילו אתכם לחיים מאוזנים, לשיפור מערכות יחסים ולהצלחה אישי ומקצועית.

אם אתם רוצים להוביל את עצמכם למקומות טובים יותר בתחומי החיים, אני מזמינה אתכם לפגישת הכרות עימי:

טלי פלד – מאמנת אישית לחיים
אזור פעילות: בקעת-אונו, גוש-דן, השרון.
050-8380603

לקריאה נוספת – אימון אישי,  אימון אישי לחיים – יתרונות , אימון אישי לחיים – מאמנת אישית לחיים

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה