בלוג האימון של טלי פלד
0
14/02/2013
מאמנת אישית לתכנון העתיד

על אימון אישי ותכנון העתיד

"הדרך הטובה ביותר לחזות את העתיד היא ליצור אותו", טען פיטר דרוקר, אבי תורת הניהול המודרנית וגדול ההוגים של החשיבה הניהולית בת זמננו, הרבה לפני ש אימון אישי במרכז, אימון עיסקי, אימון קריירה או אימון מנהלים היו חלק מדיסציפלינה. איך יוצרים עתיד אישי בעולם של אי וודאות? ומה בין אימון עם מאמנת אישית לפיטר דרוקר?

פרופסור פיטר דרוקר (1909-2005) נולד באוסטריה, למד בגרמניה משפט בינלאומי ועבד כעיתונאי. עם עליית הנאצים לשלטון ברח לארה"ב, שם התקדם בקריירה האקדמית שלו והיה לפרופסור לפילוסופיה. הקריירה האקדמית של דרוקר נמשכה לא פחות מ-75 שנה, עד שנפטר בגיל 95, ויש הטוענים שהוא הפך את תאוריית הניהול למדע אקדמי.
דרוקר הניח את יסודות הניהול על פי יעדים כבר בשנת 1954 ויצר מונחים רבים שאנו מכירים היום כמונחים בסיסיים בעולם הניהול. לגישתו, יש לנסח יעדים אישיים, קבוצתיים, וארגוניים מדידים, כמו גם לבצע הערכת הישגים על התוצאות בפועל.

הכלי המרכזי בתהליך אימון – תהליך מובנה, מקצועי, שיטתי, ממוקד תוצאות ושלם – הן התוצאות עצמן, ואילו החשיבה היא חשיבה תוצאתית.
אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית מתמקד בשאלה 'היכן המתאמן נמצא כיום ומה הוא מוכן לעשות כדי להגיע לאן שהוא רוצה להיות בעתיד'.

ישנם שלבים בחיים בהם אנו נדרשים לקבל החלטה ולהיפתח להתחלות חדשות הנכונות לנו יותר אולם מתקשים בכך, משום ששינוי בחיים הוא סוג של ערעור על מוסכמות לפיהן חיינו. הצורך בשינוי הוא כמעט נטל על חיינו, גם אם אנו רוצים בו. אנו נוטים לפחד, והפחד מונע רבים מאיתנו מלחיות את החיים אליהם אנו שואפים. פה נכנס תהליך האימון לתמונה. כפי שאמר הרב מנחם מנדל מקוצק: "מחשבתו של האדם חייבת לפרוץ את קליפת השריון של ההרגל, להתערטל מהשגרה על-ידי בדיקת מהותו של כל מעשה שהוא עושה… עשייה מתוך הרגל איננה עשייה של אמת". ואכן אנו נוטים לחיות את חיינו מתוך הרגל, לעיתים קרובות מבלי לממש שאיפות ורצונות, מבלי להיות מסופקים בעשייה, מבלי להיות מאושרים באמת.

תהליך אימון אישי במרכז עם מאמנת אישית מצייד אותנו בכלים שפותחים מרחב בתוכנו ומחוצה לנו. המרחב מאפשר לנו להתגבר על הפחד, לקחת החלטות ולהיות אחראיים לתוצאות אותן החלטות. על פי הפילוסופיה של האימון המתאמן הוא המומחה לחייו ולעבודתו, ולכן ההחלטות לגבי עתידו יתקבלו על ידו והוא יהיה מחויב להחלטות אלו. זו אחת הסיבות שבתהליך אימון המאמן אינו עוסק בפיתוח תכונותיו, יכולותיו וכישוריו של מתאמן, אלא מתייחס לכל אלה כמצב נתון ומתמקד בשאלה 'כיצד ניתן, על בסיס מכלול מאפייניו ויכולותיו של המתאמן כפי שהם, לנהל ולמנף יכולות אלה לרמת הצלחה גבוהה ומתאימה למתאמן יותר מזו אליה הגיע טרם תהליך האימון?'.
תפקיד מאמנת אישית במסגרת תהליך אימון, הוא להיות למתאמן הדרך והכלי לגילוי וחשיפת פרטים על עצמו אותם פחד לראות, ללקיחת אחריות על חייו במקומות שהוא עצמו לא מאמין שהוא יכול, ליצור מחויבות לשאיפותיו ולממשם. המאמן אינו מורה ותפקידו אינו ללמד, כפי שאמר גלילאו גליליי: "אי אפשר ללמד אדם דבר, ניתן לעזור לו לגלות זאת מתוך עצמו". גילוי זה מוביל מתאמנים רבים לראות את הפער שבין המציאות בה הם חיים לבין המציאות בה הם שואפים לחיות. גילוי הפער הזה הוא עוצמתי מאין כמוהו ומהווה אבן דרך במסע אל עבר העתיד, המעוצב ממש ברגעים אלה על ידי כל בחירה, צעד והחלטה שנלקחים על ידנו, בין שבמודע ובין שלא במודע.

שלב ראשון במסע הזה הוא להבין שהפחד הוא חלק טבעי בתוכנו ואין כל טעם בניסיונות לחכות שיחלוף לפני שננקוט בצעדים כלשהם. משהבנו את זה וקיבלנו את נוכחותו, השלב הבא הוא כמובן לבחור את הכיוון ולהתחיל לצעוד בו, תהיה אשר תהיה המטרה.
בניגוד לדעה הרווחת, העתיד לא מתעצב דווקא על ידי תוכן הבחירות. לעיתים עצם הבחירה היא החלק המשמעותי, ואם נלמד לבחור, להחליט ולהתחייב לבחירותינו והחלטותינו – דבר לא יעמוד בדרכנו.

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

לקריאה נוספת – אימון אישי, אימון אישי במרכז, מאמנת אישית לחיים

"אל תמתין – אף פעם לא יהיה הזמן הנכון" (נפוליאון היל)

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה