בלוג האימון של טלי פלד
0
16/10/2017
אימון מנהלים – מה רוצים מנהלים צעירים

אימון מנהלים – מה רוצים מנהלים צעירים?

שנים של ליווי מנהלים צעירים חידד אצלי עד כמה הבדידות של מנהלים צעירים כואבת, מעיקה, מקשה על תיפקוד, גורמת לטעויות ניהוליות רבות ופעמים רבות לכשלונות בתפקיד. תוסיפו לזה את החוסר במיומנויות ניהול וקיבלתם שילוב שאינו תורם לא למנהל, לא לארגון. אז מה רוצים וצריכים מנהלים צעירים? במאמר זה אני מרכזת 4 תובנות חשובות בנושא המתבססות על נסיוני בעבודה עם מנהלים צעירים וכן ממצאי מחקרים.

אימון מנהלים וחניכה

1. חניכה – מנהלים צעירים משוועים למנטורינג, בין אם מנהל ישיר (לטעמי פחות מוצלח), בין אם מנהלי מש"א ובין אם מנטור חיצוני. מנהלים צעירים מגיעים לתפקידי ניהול ראשונים כשהם חסרי בטחון, חסרי מיומנויות ניהול, רובם אינם זוכים לחניכה ולכן חלקם מרבים בטעויות ניהוליות הבאות לידי ביטוי בחוסר עמידה ביעדים, תפקוד לקוי, אי הובלה והנעה של צוותים וכו'… לצערי חלק לא קטן אף נכשל בתפקיד וכשלון פירושו נזק למנהל ונזק לארגון. חשוב לי לציין כי חוסר הבטחון מאד טבעי אך גורם לפגיעה בתדמית המנהל ורגשותיו – הוא אינו מצליח מצליח למצב עצמו, לא נכנס כראוי לתפקיד, לא זוכה להערכה, הוא והבוס שלו מתוסכלים… חניכה היא אלמנט קריטי בכניסה לתפקידי ניהול וראוי שיהיה לה מקום בכל ארגון.

אימון מנהלים ותיאום ציפיות

2. תיאום ציפיות – באופן מפתיע מאד גיליתי במהלך השנים שבודדים ממתאמניי זכו לשיחת תיאום ציפיות עם הבוס הישיר. כשאינך יודע מה מצפים ממך – אינך יודע במה להתמקד, מה חשוב, מה היעדים שלך וכו'. שיחת תיאום ציפיות היא מצפן הכרחי על מנת להבין מה הכיוון ולתכנן את הדרך. האחריות לנושא צריכה להיות של המנהל הישיר (לבד או יחד עם מנהל/ת מש"א).

אימון מנהלים והתפתחות ולמידה

3. מחקר גדול של חברת Futureworkplace , חברת פיתוח מנהלים גדולה מניו-יורק אשר פורסם בשנת 2010 ב-Harvard business review ובו השתתפן 2200 מנהלי דור המילניום מפרט מה הם מצפים ממעסיקיהם: זרם בלתי פוסק של משובים, להכיר חברים חדשים, ללמוד מיומנויות חדשות, להתחבר למטרה הגדולה של הארגון (תחושה של מטרה היא גורם מפתח בשביעות הרצון בעבודה שלהם), להגיע להצלחות מהר. בטבלה להלן תוכלו לראות מה רוצה דור המילניום מהבוס, מה הוא מצפה מהחברה ומה הוא רוצה ללמוד ועל אף שעברו מס' שנים מאז המחקר הוא רלוונטי מאד.

אימון מנהלים ומערכות יחסים

4. מערכת יחסים טובה עם הבוס – מנהלים צעירים רוצים בוס שיכוון אותם, מערכת יחסים טובה שתיתן להם בטחון, פגישות מסודרות ומשובים, תמיכה והערכה. מערכת יחסים רעה, לא תומכת, לא מעריכה ואף מתעמרת עם הבוס הישיר היא אחת הסיבות אם לא 'הסיבה' לעזיבתם את הארגון.

ולקינוח: כיצד מפתחות 20 החברות הטובות ביותר בעולם את העובדים? על כך נתנה חברת הייעוץ האמריקאית Hay Group תשובה בהסתמך על מחקר שעשתה וכלל חברות ידועות כמו קוקה קולה, פרוקטר & גמבל, ג'נרל אלקטריק, יבמ, יוניליבר, מקדונלד, אינטל, סמסונג, 3M, הליוט פקארד, פפסיקו, טויוטה, סימנס, איקאה, ג'ונסון & ג'ונסון… התשובה הינה שאותן חברות מקפידות על הנושאים הבאים (ציטוט):

Classroom-based leadership training programs (eg., programs with lectures, simulations, role plays)
Mentoring by another senior manager/executive
Coaching by a trained internal coach
Rotational job assignments/deliberate management of the career path

לסיכום – היות שדור המילניום מהווה כבר כמעט ממחצית העובדים בעולם ובמספר לא מבוטל של חברות הם מהווים את הרוב, לא ניתן להתעלם מהנתונים והרצונות וכמנהלים בארגונים עלינו לחשוב כיצד לחבר את המנהלים למטרה הארגונית הגדולה ולא רק לזו המחלקתית/צוותית, לתת משובים תכופים יותר ולא אחת לשנה (אני בעד משובים קצרים ופידבקים קטנים), לאפשר למידה והתמקצעות.

לקריאה נוספת – אימון מנהלים חדשים

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה