בלוג האימון של טלי פלד
0
17/06/2014
איזה סוג של מנהל 'עסוק' אתה?

כשאומרים את המילה 'מנהל', ניתן לדמיין אדם שיושב במשרדו במשך שעות רבות ושקוע בעבודתו, בעל סמכויות רבות ואחריות גדולה. המנהל מצטייר בעיני אנשים רבים כאדם עסוק במשך רוב הזמן, אבל על איזה סוג של מנהל עסוק מדובר? והאם כל מנהל באמת עסוק כל הזמן?

המנהל העסוק. עד כמה הוא עסוק? (pakorn)

המנהל העסוק. עד כמה הוא עסוק? (pakorn)

אפשר לחלק את המנהלים לשלושה סוגים –
הסוג הראשון הוא של 'מנהל עסוק' שמתנהל נכון – זהו מנהל שאכן עסוק אך בעשייה נכונה, הוא מתנהל נכון, הוא מאציל סמכויות, הוא מתרכז בדברים שיקדמו את הארגון והוא אפקטיבי.

הסוג השני הוא 'המנהל העסוק מאוד'. מנהל זה עסוק מאד ויותר מידי כי בדרך כלל אינו יודע לנהל את זמנו בצורה נכונה, לא אסרטיבי מספיק כדי לומר 'לא' ולכן לוקח על עצמו משימות רבות מידי.

הסוג השלישי הוא המנהל 'העסוק' – הוא נראה תמיד עסוק, עד שמגלים כי הוא יושב בחדרו במשרד ועוסק בעניינים לא חשובים. כן, ישנם מנהלים שמה שחשוב להם הוא לשדר תדמית של אדם עסוק, גם אם זה אומר 'למרוח' את יום העבודה ואפילו לצאת מהמשרד בשעות מאוחרות. הנהלת החברה, לא תמיד תעלה על המנהל ה'עסוק' ועל אופן ההתנהגות שלו. עד לפני כמה שנים היו ארגונים (במיוחד בהיי טק) בהם המגמה הייתה להישאר עד מאוחר בערב. מנהלים נשארו עד שעות מאוחרות ויצרו תדמית של 'עסוקים' רק כדי לא להיות יוצאי דופן או לשדר שהם לא משקיעים בעבודה (ואני לא מדברת כמובן על ארגונים העובדים מול חו"ל וצריכים מעת לעת לעבוד על פי שעון מדינות אחרות).

נדמה לי שבשנים האחרונות המגמה השתנתה והבינו את משמעות המילה 'איזון' בחיי העובדים והמנהלים ואת השפעתה על ביצועים.

טלי פלד - באנר עם רקע כחול

המנהלים העסוקים והאפקטיביים באמת

הסוג הראשון של המנהלים, אותו הזכרנו, מדבר על מנהלים עסוקים מאוד, והם ממש לא מחפשים כיצד לשדר זאת לסביבה. הם עוסקים בדברים האפקטיביים שיקדמו את החברה, הם יודעים להיות אסרטיביים, הם יודעים להאציל סמכויות ולהניע את עובדיהם לביצועים טובים והם ממוקדים ואינם עוסקים בטפל ובכיבוי שרפות.

המנהלים העסוקים מאוד

בקבוצה זו נמצאים מנהלים בעלי קושי במספר תחומים:

  • האצלת סמכויות – מנהלים אלו נוטים לא להאציל סמכויות לעובדיהם, לוקחים על עצמם משימות רבות וכך מוצאים את עצמם עסוקים עד מעל הראש.
  • הפרדה בין עיקר לטפל – לעתים ישנו קושי לדעת מה חשוב יותר ומה פחות. מנהלים אלו מייחסים חשיבות גדולה אף לזוטות ולדחוף (אך לא החשוב), וכך עיקר תשומת הלב שלהם לא מופנית לנושאים החשובים והמקדמים.
  • אסרטיביות – במקרה זה, על מנהלים לדעת לומר 'לא', בין אם מדובר בהסחות דעת במהלך היום ובין אם מדובר במשימות שמונחתות עליהם לפתע. אמירת 'לא' תסייע בהצבת גבולות ובהתמקדות בנושאים שבהם המנהל אמור לטפל.

כמאמנת מנהלים, אימנתי מנהלים שביצעו את השגיאות המוזכרות מעלה וחלקם 'שילמו' על כך באי קידומם ובאו לאימון על מנת להתנהל נכון ולהפיק לקחים. לאחד המנהלים המתאמנים היה חשוב מאוד להשיב למיילים ולכן הוא היה נכנס לתיבת הדואר שלו בכל שעה. הוא הסביר שהוא מקבל כל הזמן מיילים דחופים מצד אנשים בדרג גבוה ממנו ולכן היה חשוב לו להשיב להם. חלק מנושא ניהול הזמן הוא מעבר על מיילים ואפשר להקצות לכך זמנים שיוגדרו מראש וכך ניתן להתפנות במהלך היום לנושאים החשובים באמת. אגב, אותו מנהל התחרה על תפקיד בכיר ולא קיבל אותו, משום שהוא לא עסק בדברים החשובים, כמו בהנעת עובדיו, לא היה מחובר לשטח (אלא למחשב), לא הצליח לראות את התמונה הכוללת במחלקתו ואת הממשקים עם מחלקות אחרות והעדיף לעסוק בענייני משימות שוטפות.

מנהל, באופן טבעי, זקוק לזמן לחשוב בצורה אסטרטגית על הצעדת הצוות שלו קדימה וצריך להיות ממוקד בעשייה הנכונה.

המנהלים 'העסוקים'

הסוג השלישי של מנהלים, אותם הזכרנו, הם מנהלים שלא באמת עסוקים במהלך היום, ולרוב זהו ניסיון לשדר חשיבות עצמית. המנהל צריך לשאול את עצמו למה הוא עושה זאת ומה הוא חושב לעצמו כאשר הוא עושה זאת. האם על ידי שידור תדמית של אדם עסוק הוא מקווה שהארגון יעריך אותו יותר?

עסוק? לפעמים הכל תדמית בלבד

עסוק? לפעמים הכל תדמית בלבד (stockimages)

כאן אנחנו חוזרים לניהול הזמן. ניהול זמן נכון ויציאה של המנהל הביתה במועד סביר, תביא לאיזון בחייו. הוא ייהנה מפנאי לצד קריירה. לשאלה כיצד הארגון יסתכל עליו, התשובה היא שכיום ברוב הארגונים שאני מכירה, יש נטייה לתת חשיבות לאיזון בחיי בית-קריירה. ארגונים אלו לא יביטו על המנהל 'העסוק' בתור חריג.

לסיכום

בסופו של דבר בתור מנהלים, אתם צריכים לקחת את כל הסמכויות והתפקידים שיש בידיכם ולנהל אותם באמצעות העובדים שלכם. ניהול אין פרושו לנהל לבדכם את המשימות אלא לנהל את העובדים באופן מיטבי. זהו תפקידכם. האצילו סמכויות, דאגו שהצוות שלכם יטפל במשימות ואתם תהיו אלו שתפקחו על הנעשה מלמעלה ותהיו פנויים לדברים החשובים באמת, המקדמים והאסטרטגיים וגם פנויים לחשיבה ותכנון הצעדים הבאים.

ומשהו מעניין לסיום

איגוד הפסיכולוגים האמריקאי (APA ORG.) יצא לפני מספר שנים ביוזמת חינוך, שנועדה לחנך מעסיקים לקשר בין עובד-איזון בחיים -ביצועים. היוזמה הראתה כי עובד שנהנה מאיזון ומרווחה מספק ביצועים טובים יותר. כשאין איזון, ישנם לחצים, מחלות ועוד. לכן, בדקו את עצמכם. אם אתם 'נופלים' לקבוצת המנהלים העסוקים בצורה לא סבירה וללא איזון בחיים – אולי הגיע הזמן לשנות הרגלי עבודה.

במסגרת אימון מנהלים בקבוצה שאני עורכת למנהלים צעירים, עולה לא פעם נושא 'המנהל העסוק' לדיון. באימון אני מסבירה באופן מפורט יותר כיצד יש לפעול במקרים אלו.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה