בלוג האימון של טלי פלד
0
25/10/2016
אימון מנהלים – על סמכות ניהולית וחשיבותה

אימון מנהלים וסמכות ניהולית

כמנהלים, יש לכם סמכות ניהולית להתנהל ולהוביל כפי שאתם רוצים אך סמכות ניהולית היא מושג שראוי לבחון אותו ולהבין את היבטיו השונים. על פי הויקיפדיה מוגדרת הסמכות כיכולתו של בן אדם מסוים או ארגון, להכפיף דפוסי התנהגות מסוימים על אדם כלשהו. סמכות נחשבת לאחד מיסודות החברה האנושית, ועומדת כנגד שיתוף פעולה. נשמע פשוט אך כאשר מדובר על העולם הניהולי וסמכויות בארגון, המציאות מורכבת בהרבה שכן סמכות ניהולית נמדדת בכמה היבטים:

סמכות מכוח המינוי – זוהי סמכות שניתנת למנהל מכוח מינוי לתפקיד. מדובר על סמכות חשובה המעידה על כך שהארגון מעריך את המנהל, קידם אותו, נתן לו להוביל קבוצת אנשים ומאמין בכישוריו. מדובר על סמכות פורמלית הנובעת מניהול ישיר של אנשים אך האם די בסמכות זו על מנת לנהל? האם היכולת לתת הוראות מכח המינוי ללא צורך בהסכמת אחרים מהווה סמכות ראויה? כזו שיעריכו אותה ושתאפשר לנהל לאורך זמן? מסתבר שלא.

סמכות מכח האישיות – סמכות חזקה בהרבה, לטעמי, הנובעת מאישיות המנהל וכוללת אלמנטים כמו: יחסי אנוש עם הכפיפים, רמת האמון שנותנים העובדים במנהל, תקשורת בין אישית גבוהה, יכולת השראה ושכנוע כלפי העובדים, מתן דוגמא אישית לאחרים, יכולת קבלת החלטות באופן עצמאי, עצמאות אישית בפעילויות שונות, יכולת לגרום לעובדים להזדהות עם העשייה של המנהל, יכולת להקרין ביטחון על הסובבים וכן היכולת להנהיג מתוך ערכים הזוכים להערכה. באופן כללי מדובר על היכולת להשפיע על אחרים מעבר לסמכות הפורמלית מכח המינוי.

coach-551562_1920
סמכות מקצועית
– מגיעה מתוך ידע ומקצועיות של המנהל אשר היוו בסיס למינוי. ידע ומקצועיות ברמה הגבוהה יכולים לסייע למנהל להפוך לאוטוריטה ומומחה בתחומו וזוכים להערכה. עובדים רבים מקשיבים למנהלים כאשר הם מתייחסים אליהם כאל מקצוענים שניתן ללמוד מהם. הדבר גם מקנה להם ביטחון ביכולות וידע המנהל לפתור בעיות ולסייע אולם, כאשר מנהל נשען על ידע ומומחיות בלבד, בעוד שסמכותו מכח האישיות אינה זוכה להערכה – הוא יתקשה בהובלת כפיפים לאורך זמן.

הסמכות נועדה לאפשר למנהלים להשיג יעדים ארגוניים והיא מהווה יתרון משמעותי למנהלים, אלא שסמכות  בימינו אינה יכולה להישען על מתן פקודות והוראות לכפיפים ולטעמי, כאמור, גם אינה שורדת לאורך זמן כשהיא נשענת על כח המינוי וצריכה להיות כזו שמקובלת, זורמת למטה לכפיפים ומלווה בהערכה.

אימון מנהלים וסמכות ניהולית

על מנת לבדוק איזה סוג מנהל אני ועד כמה באמת מקנה לי התפקיד סמכות נסו לבחון עצמכם במספר שאלות בסיסיות והן:

  • האם אני פועל תוך הוראות לביצוע לאחרים, ללא צורך בהסכמה ושיתוף או שאני עושה שימוש בסמכות שלי תוך שיתוף פעולה, שכנוע והקניית ידע?
  • האם אני מסוגל לקבל החלטות באופן עצמאי או שאני זקוק בדר"כ לאישור מלמעלה? הסמכות כמובן נמדדת על פי מידת העצמאות הניתנת למנהל.
  • האם הסמכות שלי פורמלית בלבד ומבוססת על ציות העובדים או שאני זוכה להערכה /אהדה וביכולתי לסחוף אחרי כפיפים?
  • האם אני עושה שימוש נכון בסמכות הניהולית במקרי הצורך או שאני חושש ומעדיף להתחבב על הצוות שלי ולקבל תמיד הסכמות?
  • האם הסמכות שלי באה לידי ביטוי ביכולתי להשפיע על העובדים? להנהיג אותם?
  • האם אני מאפשר לעובדים להישען יתר על המידה בסמכותי המקצועית תוך יצירת תלות בידע שלי או שאני מאפשר להם למידה ופיתוח היכולות האישיות שלהם ללא יצירת תלות בידע שלי?
  • האם אני מנהל שמסוגל ליצור הזדהות עימו בקרב העובדים באופן שבו אשמש כדוגמא למנהל מנהיג?
  • לו היתה לעובדים שלי יכולת לבחור את המנהל שלהם – האם היו בוחרים בי להיות מנהלם? האם הם אוהבים לעבוד איתי?

decide-70742_1280
סמכות יש לנהל בחוכמה: מנהל צריך לעשות שימוש מושכל בסמכותו מתוך ידיעה כי הוא מחויב להנהלה ומייצג אותה, מתוך הבנה שהוא משמש מודל מקצועי לעובדים, מתוך הבנה כי למיומנויות האישיות משקל רב על סמכותו והערכתו בעיני העובדים. סמכות פורמלית לטעמי היא סמכות קצרת טווח, לסמכות מקצועית יש משקל גדול בהרבה וסמכות מכח האישיות היא בעיניי הסמכות לטווח הארוך והמצפן הניהולי שמנהלים צריכים לשאוף אליו כאשר הבסיס לסמכות הניהולית אמור להיות תמיד ולפני הכל – מטרות ויעדי הארגון.

לאזלו בוק, האחראי על משאבי אנוש בחברת Google , סבור כי למנהלים לא צריך להיות כח לשלוט בעובדים. כח אינו ערך מוביל בניהול לטעמי, שילוב של סמכות מכח האישיות והמקצועיות – בהחלט כן.

מעוניינים לשמוע פרטים על תהליך אימון מנהלים אישי? על סדנת בוטיק ייחודית של מיומנויות ניהול למנהלים צעירים/חדשים בארגון?  אתם מוזמנים לפנות אליי ונשוחח: 050-8380603

לקריאה נוספת – אימון מנהלים חדשים

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה