בלוג האימון של טלי פלד
0
05/03/2013
ספרים שקראתי

אני שמחה להמליץ בפניכם על מספר ספרים בתחומי האימון, העצמה, התפתחות אישית, פסיכולוגיה:

ביירון קייטי – לאהוב את מה שיש

כשגילתה יום אחד את הדרך לחיים מלאים, רגועים ומאושרים יותר, ביטאה קייטי ביירון את דרכה לשחרור אישי באמצעות ארבע שאלות, וכך נוצרה השיטה המכונה "העבודה" – The Work . השיטה מאפשרת לנו לגלות את האמת המסתתרת מאחורי ההרגלים המגבילים שלנו. אנו רגילים לראות את הרגלי החשיבה שלנו כגזרת גורל, אך הם ניתנים לשינוי באמצעות שינוי החשיבה. הספר מפרט את שיטת ארבע השאלות המאפשרות לכל אחד מאיתנו להשתחרר מדפוסי התנהגות, מגבילים, התמכרויות שונות ובעיות ביחסים עם אנשים וזאת באמצעות שינוי החשיבה.

דון מיגל רואיס – ארבע ההסכמות

בספר ארבע ההסכמות מסביר רואיס את מקור האמונות המגבילות אותנו, הגוזלות מאתנו את השמחה ויוצרות סבל מיותר. ארבע ההסכמות, המושתתות על החוכמה הטולטקית העתיקה, מאפשרות לנו הבנה והתנהלות שונים מאותן אמונות מגבילות ובכך עוזרים לנו להפוך את חיינו לחוויה של חופש, אושר אמיתי ואהבה. הם מאפשרים לנו לחיות ולבטא את מה ומי שאנחנו באמת.

סטיבן קובי – העיקר להתחיל בעיקר

סטיבן קובי בספרו שופך אור על שיטות ניהול הזמן ומקשר בין השקעת הזמן לבין הקדימויות בחיינו:- מי שידע להגדיר את הדברים החשובים באמת – ישיג מטרות ראויות. במקום להציע שעון לניהול הזמן הוא מציע מצפן המראה את הכיוון כדבר החשוב יותר מהמהירות. המוטו הינו בצעו את הדבר החשוב לכם ואחר כך את כל השאר, אחרת תגלו שאתם עוסקים בדברים הדחופים ולא החשובים.

ראובן כ"ץ – זוג או פרט? אימון לזוגיות

ספר זה נותן תשובות לשאלות כמו: מהי זוגיות טובה? כיצד בוחרים בני זוג? כיצד בונים זוגיות טובה? מה הקשר בין ערכים לבין הצלחת הזוגיות? כיצד יכולה הזוגיות לתרום להצלחתנו האישית? ועוד. אימון לזוגיות מתמקד כמו אימון אישי במטרות, בתרומה של הזוגיות ובפתרון בעיות בזוגיות. מטרתו לאפשר לבני הזוג לממש עצמם מירבית במסגרת הזוגיות.

טל-שירה אור – המגדלור

ספר מקסים המטפל בנושאים השכיחים המעסיקים את כולנו:- אהבה וזוגיות, גברים-נשים ומה שביניהם, קריירה, מיניות, קבלת החלטות ועוד ספר של תובנות רבות שהמרכזית בהן ,לטעמי, היא ההבנה כי : -"המגדלור מצוי בתוכנו ומורכב מכל האמיתות שלמדנו בחיים, מחכמה ותבונה" ולכן התשובות לכל השאלות והבעיות בחיינו – נמצאות אצלנו. עלינו רק לחשוף אותן ובעיקר להתמודד עימן.

קייט שופן – היקיצה

זהו רומן 'אסור' המאגד בתוכו נושאים שונים שהיו בבחינת טאבו בחברה השמרנית של המאה התשע-עשרה:- מיניות וחושניות האשה, עצמאות נשים, קריירת נשים ועוד. ועדיין נדמה כי גם במאה העשרים סוגיות אלו מעסיקות נשים רבות, בעיקר בעולם המערבי. הספר הוא מארג של אמונות, אשליות, תובנות, מימוש עצמי, דעתנות ועצמאות ובעיקר חופש בחירה של כל אשה (ולטעמי גם של כל גבר…) להיות מי שהיא רוצה להיות ואיך שהיא רוצה לחיות ולעצב את נסיבות חייה.

ד"ר דניאל גולמן – אינטליגנציה רגשית

בהסתמך על תובנות חדשניות בתחום חקר המוח וההתנהגות, מעלה ד"ר גולמן את חשיבות האינטליגנציה הרגשית למקום בעל השפעה גדולה המנבא טוב יותר הצלחה בתחומים שונים בחיינו.במושג 'אינטליגנציה רגשית' נכללות המודעות העצמית ושליטה בדחפים, התמדה, דבקות במשימה, מוטיבציה עצמית, אמפתיה, משמעת עצמית וכישורים חברתיים. לשמחתנו, האינטליגנציה הרגשית אינה נקבעת בתהליך הלידה ועל כן ניתן לחזק ולטפח אותה במהלך החיים

ד"ר טל בן שחר – באושר ובאושר

האם אפשר ללמוד להיות מאושרים? על פי ספרו של ד"ר טל בן-שחר ובהתבסס על יסודות ה"פסיכולוגיה החיובית" התשובה היא כן. רגשות חיוביים הם תנאי הכרחי לאושר אך לא מספיק.צריכה להיות גם משמעות לחיינו, יעוד, על מנת שנהיה מאושרים ולשם כך עלינו להיות ריאליסטים משום שאז אנו נאמנים לטבע האמיתי שלנו.כשאנו הולכים בעקבות האושר אנו נהנים לא רק מהמסע אלא גם מההצלחה. אושר, כפי שאמר אריסטו, הוא משמעות ותכלית החיים ואליו מכוון כל הקיום האנושי. ספרו של בן-שחר מחדד עד כמה אושר הוא אכן מרכיב משמעותי בחיינו ומיומנות הניתנת ללמידה.

מוריאל ברברי – אלגנטיות של קיפוד

מוריאל ברברי, מרצה לפילוסופיה המתגוררת ביפן, מגוללת בספרה המופלא את סיפורן של שתי דמויות: רנה, שוערת בבניין יוקרתי בפריז ובעלת ידע עצום הבזה לכל דיירי הבניין המחשיבים עצמם חכמים ממנה ופאלומה,נערה בוגרת בת 12המתכננת להתאבד ביום הולדתה ה-13, ובינתיים מנהלת יומן בו היא מביעה את דעותיה על עולם המבוגרים. על אף שהספר מתוייג כ 'ספרות יפה' הוא מביא לידי ביטוי מושגים ותהליכים מעולם האימון: את היכולת של אדם לפעול לפי ערכיו, אמונותיו וצרכיו ולהתקיים בסביבה לא רגישה ,חסרת הבנה ומתנשאת.

ד"ר יורם יובל – סערת נפש

ד"ר יורם יובל מביא בספרו המרתק מקבץ סיפורים המתאר את עולמם של מטופליו לצד ההישגים המופלאים של השנים האחרונות בתחומי הפסיכולוגיה ומחקרים במדע המוח. הספר מקיף נושאים שונים בתחומי הפסיכולוגיה ומציג את דרכי ההתמודדות הן של המטופל הן של המטפל והחיבור האישי שביחסים אלו. שילוב מרתק של פן מקצועי ופן אנושי גם יחד.

ד"ר יורם יובל – מה זאת אהבה?

ספר קסום של ד"ר יורם יובל המביא שוב סיפורי מטופלים אלא שהפעם מדובר על סיפורי אהבה. ד"ר יובל בוחן מה נורמלי ומה חריג באהבה? מה מותר ומה אסור? כל זאת תוך תיאורי הטיפול במטופליו ובשפה מקצועית אך מלאת רגישות לעולם מטופליו ולנושא שהוא כל כך בנפשנו.

פרופ' ויקטור פראנקל – האדם מחפש משמעות

פרופ' ויקטור פראנקל הוא מייסד תורת הלוגותראפיה אשר גורסת שהשאיפה למצוא משמעות לחיים היא כח מניע ראשוני של האדם. בספרו הוא כותב כי אם יש בכלל טעם לחיים, צריך שתהא משמעות גם לסבל וקריאה בספרו מבהירה את מהות המשפט שכן חוויותיו האישיות לקוחות מזוועות מחנות הריכוז בהם שהה ובהם אבדה לו משפחתו. את הרצון לחיים מלאי משמעות אני רואה גם אצל מתאמניי, הן במישור האישי, הן במישור הזוגי, הן בהיבטים של קריירה.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה