בלוג האימון של טלי פלד
0
28/05/2013
פיתוח מנהלים והתמודדות עם פרדיגמות

מהן פרדיגמות? 

מקור המילה פרדיגמה ביוון ומשמעותה תבנית או מודל. פרדימה היא תבנית מחשבה ופעמים רבות היא גם חסם להצלחות.

מרגע שנולדנו אנו מנסים בעזרת המוח להבין דברים שונים בעולמנו ולכן מסדרים את החיים שלנו בתבניות כדי שנוכל להסתדר בחיי היום יום. בכל תבנית קיימות מספר פרדיגמות שעוזרות לנו להסתדר, כמו חוקי התנהלות ומי שמבין את החוקים – קל לו. במובן הזה, לפרדיגמות יש כוונות חיוביות לגמרי.

אנשים שונים בונים להם תבניות שונות עם פרדיגמות שונות וכשאנו מתבגרים מסתבר לנו שפעמים רבות הפרדיגמות משרתות אותנו אך פעמים הן מעכבות וחוסמות אותנו בחיים.

דוגמא פשוטה לפרדיגמה: אם אהיה תלמיד טוב – אצליח בחיים. האם זו הדרך היחידה להצלחה בחיים? כמובן שלא. ולא שאיני מעודדת למידה … נהפוך הוא, אך עידוד היצירתיות חשוב לא פחות, ביטחון עצמי חשוב אף הוא וכך גם נחישות וכו'. מיומנויות אלו מאפשרות פעמים רבות הצלחה בחיים יותר מאשר ממוצע ציוני הבגרות …

דוגמא נוספת לפרדיגמה: אין לי גב כלכלי והון התחלתי ולכן אין לי אפשרות להקים עסק. האם כל עסק חייב השקעה? לא. ואם הוא כן חייב השקעה? אולי אפשר לשקול הכנסת שותף או משקיע שיביא את הכסף בתמורה לאחוזים מהרווחים. כמה סטארט-אפים קמו ע"י חבר'ה צעירים חסרי אמצעים פיננסים? הרבה ובזכות משקיעים וקרנות הון. במקרים רבים הפרדיגמות משמשות לנו כתרוצים במקומות שמפחידים אותנו ונוח לנו יותר להישאר באזור ה'בטוח' והמוכר.

קיים סיפור ידוע בנושא פרדיגמות והוא הסיפור על הפיל בקרקס:

ילד שאהב ללכת לקרקס, נהנה מאד לראות את החיות ובאחד מביקוריו בקרקס תהה מדוע הפיל קשור לעמוד קטן ולא זז ממנו. הילד התפלא מאד שהרי הפיל היא חיה חזקה שיכולה בנקל לעקור את העמוד ממקומו. כששאל את אמו לפשר התופעה הסבירה לו שהפיל נקשר לעמוד כשהיה קטן מאד. הפיל ניסה להשתחרר מהעמוד ללא הצלחה כיוון שבאותה עת העמוד היה חזק ממנו. ההבנה שהעמוד חזק ממנו נצרבה במוחו ונתפסה כעובדה על אך השנים שחלפו עד כי לא ניסה יותר לבדוק אם הוא מסוגל להשתחרר ממנו. כלומר, הפיל לא ניסה בבגרותו לבחון מחדש את הפרדיגמה כי 'העמוד חזק ממני' וזו הפכה לתבנית חשיבה מקובעת במוחו.

פרדיגמות אם כך יכולות להיות אמונות מגבילות ברגע שאנחנו בוחרים להאמין בהן מבלי לבחון אותן מחדש ובכך הן מעצבות את שבילי חיינו: את התקשורת שלנו עם אנשים, את ההחלטות שלנו, את ההתנהגויות שלנו והן חוסמות אותנו מהצלחות ולעיתים אף מזמנות לנו כשלונות. פרדיגמות אינן ענין של טוב או רע, הן עניין של הבנה, הבנה בצמתים שונים וארועים שונים – האם הפרדיגמה משרתת אותנו או לא? האם היא חיובית עבורנו בזמן נתון או שלא? האם היא נכונה או שלא? כאשר הן מגבילות ומונעות מאתנו לעשות דברים ובחירות שיקדמו אותנו – עלינו להעמיד אותן למבחן על מנת להבין אם הן נכונות או שהן תפיסה מהעבר שאימצנו.

פרדיגמות כחסם בניהול

בני האדם מתקבעים בחייהם ובהתנהלותם על פי פרדיגמות שונות מבלי לבחון אותן וללא מודעות לכוחן. בעולם הניהול, פרדיגמות יכולות להוות חסם עבורכם כמנהלים באופן אישי ויכולות גם להוות חסם לעובדים שלכם. בשני המקרים, תהססו מעשיית דברים מסוימים או פריצות דרך בשל האמונה כי אינכם מסוגלים. לעיתים תתרצו זאת בהיעדר כישורים או נסיון או כל סיבה אחרת שתחשבו עליה אך כל סיבה צריכה להיבחן באמיתות שלה.

אם פרדיגמות עשויות לעכב אותנו מלהצליח ומלהגיע למטרות שלנו כאשר אנו שבויים בתוכן, אז מה הסיבה שבכל זאת אנו 'תקועים' בתוך פרדיגמות? ראשית החינוך שקיבלנו משפיע עלינו בהקשר זה. שנית, העבר הכולל חוויות והתנסויות שעברנו במהלך השנים משפיעות עלינו. בנוסף, החשש מקבע אותנו והקל ביותר הוא להיצמד לפרדיגמות במקום להעז ולקרוא עליהן תגר.

הדרך שלכם כמנהלים להתמודדות עם פרדיגמות אישיות ואלו של עובדים 'מקובעים' היא עם שאלות חקר על המסוגלות שלכם, עם דרך של חקירה ולמידה, עם שינוי דפוסי חשיבה והבנה כי לא כל מה שהיה נכון עבורנו בעבר – נכון גם היום. היכולת לערער על תבניות חשיבה ולהשתחרר מהן תאפשר לכם גילוי של מרחבי עשייה ואפשרויות חדשים. כאשר עובדים שלכם מקובעים בתבניות חשיבה מעכבות – עליכם כמנהלים לנסות לשחרר אותם מאמונות שאינן מקדמות ומהישענות על נסיון עבר לא מוצלח ולעזור להם לפרוץ קדימה ולהעז, לתמוך בהם, להבין את החששות ולנטוע בהם אומץ וביטחון. הפרדיגמות המקבעות מאופיינות על פי רוב בהתבטאויות כגון:

אין סיכוי שנצליח ב…

אי אפשר לסיים זאת תוך ….

אין לנו יתרון במוצר זה….

אין מצב שאצליח ל….

לעולם לא נצליח לעמוד במשימה… ועוד ועוד…

כמנהלים עליכם לאמץ דפוסי חשיבה חדשים ומנותקים מהעבר, כי מה שענה על צרכי העבר – אינו עונה על צרכי ההווה והעתיד. חשיבה שונה היא תחילתו של שינוי ופעמים רבות גם תחילתה של הצלחה. זכרו כי "לא נוכל לפתור בעיות באמצעות אותה צורת חשיבה שהשתמשנו כשיצרנו אותם" (א. איינשטיין).

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

לקריאה נוספת – אימון מנהלים

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה