בלוג האימון של טלי פלד
0
27/01/2016
פרמטרים לבחירת עבודה – למה כדאי לשים לב

במרוץ הקריירה אנחנו עסוקים בבניית קורות חיים אבל לא עוצרים לשאול את השאלה הכי חשובה – היכן אנחנו רוצים לראות עצמנו בעוד מספר שנים? ומה הדרך הנכונה כדי להגיע לשם? ומה בכלל אנחנו אוהבים לעשות?the-strategy-1080527_1920

עובדים רבים לא עוצרים לחשוב ועל כן 'מתגלגלים' מעבודה אחת לשניה מבלי לכוון עצמם למקום ולתפקיד הנכון עבורם. לכן, יותר משחשוב לבנות קורות חיים כהלכה, חשוב לתכנן את המסלול ואת היעדים שצריך להשיג על מנת להגיע למטרה.

שכר, משמעות או קידום?
נדמה כי שכר מהווה שיקול מרכזי בבחירת עבודה אך אין טעות גדולה מזו שכן כל המחקרים שנעשו בעשור האחרון מעידים כי דור המילניום מחפש דברים אחרים כמו סביבת העבודה, קידום , משמעות ועוד.

אמנם השכר חשוב וצריכה להיות הלימה בינו לבין ציפיות וכישורי העובד, אך כאמור לא די בכך.

לא תמיד אפשר ללכת על פי צו הלב וכמובן תנאי השוק ואילוצי הפרנסה חשובים מאוד אבל זה הרי ברור שנהיה טובים יותר במה שאנחנו אוהבים, אז למה לא לבחון זאת קודם.

מחקרים רבים מראים כי ככל שאנשים יותר מחוברים למה שהם עושים – כך עולה התפוקה שלהם. רמת המוטיבציה משפיעה על הביצועים ומוטיבציה קשורה בקשר הדוק עם אהבת המקצוע/העבודה/התפקיד.

שלא לדבר על השפעה של  סיפוק בעבודה על מדד האושר. אנשים מחפשים משמעות, הערכה, אתגרים. הם רוצים להרגיש שתרמו, שמעריכים את ההשקעה שלהם, שמוקירים את תרומתם לחברה. כשזה קורה והם מסופקים, הם מאושרים ומדובר על גלגל שמזין עצמו שוב ושוב לטובת העובד והארגון גם יחד.

אז מהם הפרמטרים החשובים בבחירת עבודה?
מתוך ניסיוני העשיר בעולם העסקים ובאימון מנהלים קיבצתי עבורכם מספר פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון:

החברה המעסיקה – אופי החברה אליה אתם מתמיינים חשוב מאד. האם מדובר בחברה המעודדת צמיחה והתפתחות אישית? האם מדובר בחברה המשקיעה בעובדים? האם היא מאפשרת מסלולי קידום? האם מדובר בחברה בה מקפידים על יחסי אנוש טובים?
הערכים של החברה צריכים להיות כאלו שגם באים לידי ביטוי בהתנהלות. לא מספיק שערך כמו עבודת צוות 'יככב' באתר החברה או בפרוספקט שלה אלא ערך זה צריך לבוא לידי ביטוי ביומיום. לכן, חשוב גם לנסות ולברר על החברה מאנשים שעבדו בה, שמכירים אנשים שעובדים בה ויכולים לספק את המידע מבפנים.

התרבות הארגונית של החברה חשובה כי היא מספקת את האוירה בסביבת העבודה שלכם – האם מדובר על ארגון שנעים לעבוד בו?

בנוסף, חישבו האם מדובר בחברה שתוסיף לרזומה שלכם כאשר תתמיינו לתפקידים שונים בעתיד? האם מדובר בחברה מוערכת? כזו שירצו להעסיק אתכם במידה ועבדתם בה?

אופק קידום –  ישנן חברות נחשבות אך אופק הקידום בהן מצומצם. לעומתן יש חברות קטנות יותר אבל כאלו שבצמיחה ועל כן פוטנציאל הצמיחה והקידום בהן משמעותי. אם אינכם רוצים להיות מקובעים באותה העבודה לאורך שנים – זהו בהחלט פרמטר חשוב.

התפקיד – האם התפקיד מקדם את השאיפות המקצועיות שלכם? האם הוא מאפשר לכם להביא לידי ביטוי חוזקות ויכולות? האם הוא מאתגר או רוטיני? האם הוא יכול להעניק לכם סיפוק? האם אתם מממשים במסגרת התפקיד את ההשכלה והכישורים שלכם? ובאופן הכי פשוט וברור – האם במשימות היומיומיות של התפקיד בסך הכל תהנו?

יציבות החברה – האם מדובר בחברה יציבה לאורך שנים או סטארט אפ שיכול גם להיסגר מחר? האם החברה מעסיקה מבוגרים או רק חבר'ה צעירים? חשבו מה מתאים לכם כלכלית ונפשית.

סיפוק והנאה – שאלה מאתגרת שאני שואלת מנהלים רבים. זו שאלה שמצריכה מחשבה כדי להבין מהם הדברים שגורמים לנו סיפוק והנאה בעבודה ויוצרים אצלנו מוטיבציה להשקיע.
לדוגמא: מתאמן שלי שהיה איש פיתוח לא נהנה מעבודתו היות שהיה אחראי על חלק מסוים בפיתוח אך היה ממודר משאר חלקי הפיתוח, לא מעורב , למעשה בורג קטן. כאשר עבר לחברה אחרת והיה חבר בצוות שעבד יחד על פיתוח, היה מעורב בכל וראה את כל התמונה וחש תרומה אישית לפרוייקט – הוא חש סיפוק רב יותר.
כאשר נענה על שאלה זו נוכל לראות כי חלק מהדברים הם אישיים שלנו, חלקם קשורים לאנשים שסביבנו וחלקם לארגון בו נעבוד.

יחסים עם הבוס – צריך לקחת בחשבון את מערכת יחסי העבודה עם הבוס. אומרים שעובדים אינם עוזבים ארגונים, הם עוזבים מנהלים. זו אינה קלישאה אלא אמת כואבת. כאשר עובד לא מסתדר עם הבוס – הוא יעזוב בסופו של דבר. במקרים רבים מדובר באשמה של הבוס – הוא סובל מיחסי עבודה גרועים, אוהב לומר את המילה האחרונה, אינו מעודד עובדים להתבטא ולהצטיין כי הוא חושש שמא התלמיד יעלה על רבו… יחד עם זאת חשוב לדעת כיצד להתנהל נכון עם הבוס וזו כבר אחריות העובד. באימון מנהלים אני שמה דגש על הפן הזה כיוון שהוא קריטי למערכת יחסי עבודה בריאים.
meadow-680607_1920
ולסיכום:
אין כאן נכון ולא נכון, טוב או לא טוב.
כל החלטה שתיקחו וכל בחירה שתעשו היא הנכונה עבורכם כעת זאת בהנחה שחשבתם, שקלתם ובחנתם את כל הפרמטרים הרלוונטיים לקבלת ההחלטה ולקחתם אחריות על הבחירה שלכם.

בהצלחה.

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה