בלוג האימון של טלי פלד
0
17/02/2013
קבלת החלטות | תהליך קבלת החלטות

היכן הקושי בתהליך קבלת החלטות בחיינו?

לרבים מאתנו יש קושי עם קבלת החלטות בחיים בצמתים שונים בחיים. הקושי הוא בבחירת הדרך בה נלך וקושי זה יוצר בלבול, לעיתים הוא עוצר מאתנו להתקדם, מביא עימו תחושות לא נעימות ואינו מוביל אותנו לשום כיוון. אימון אישי עם מאמנת אישית בצמתי החיים מהווה פתרון עוצמתי לנושא זה. סיבות אפשריות לקשיים בתחום קבלת החלטות בחיים:

• מעורבות רגשית גבוהה מידי שאינה מאפשרת לנו הפעלת שיקול דעת הגיוני על פני שיקול רגשי
• לחצים והשפעות של הסביבה שאינם מאפשרים חשיבה 'נקיה'
• שיתוף של גורמים לא מתאימים בתהליך קבלת החלטות בחיים.
• אוירה של אי-וודאות היוצרת חשש מכשלונות או תוצאות לא רצויות
• רגשות שליליים (כעס, אכזבה וכו') שאינם מאפשרים שיקול דעת והגיון ומהווים את 'מילכוד האגו'
• דבקות בהחלטות קודמות שקיבלנו (לעיתים שגויות) שניתוק מהן ובחירה אחרת יתפרש ככשלון
• חוסר הבנה או בחינה נכונה של מגוון האופציות הקיימות לבחירה
• מיקוד לא נכון – מיקוד בשאלת ההחלטה הנכונה ולא בדרך ובפעולות הנכונות

בנוסף לקשיים אלו ישנה גם אוכלוסיית ה'דחיינים' אשר מעדיפים שלא להתמודד עם קבלת החלטות בחיים או לדחות אותן עד למועד האחרון. דחיה לרגע האחרון מביאה להחלטות המתקבלות מתוך לחץ ולא בצורה הגיונית, לעיתים ללא זמן מספיק לבחינת חלופות.
תהליך קבלת החלטות עם מאמנת אישית מאפשר לנטרל בראש וראשונה את גורמי הסביבה – אנשים, מחוייבויות, לחצים, דעות קדומות וכו' ולהתמקד בהבנה עמוקה של הצרכים שלנו והכיוונים הנכונים והטובים ביותר עבורנו. בזמן תהליך קבלת החלטות יש להימנע מהחלטות על בסיס רגשי ולבחון כל אופציה לעומק.
כמטאפורה לנושא זה אפשר לראות את הדיאלוג בין אליס לחתול מתוך ספרו של לואיס קרול "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות", ספר שנכתב לילדים והוא מהפופולאריים של כל הזמנים אך התובנות שבו מתאימות גם למבוגרים:-

"באיזה דרך עליי לבחור ?" שאלה עליסה את החתול בצומת הדרכים ביער
"זה תלוי מאוד לאן את רוצה להגיע" ענה החתול
"לא כל כך אכפת לי לאן" ענתה עליסה
"אם כך, אין זה משנה באיזה דרך תלכי" ענה החתול

זוהי תמצית האימון האישי עם מאמנת אישית בזמן תהליך קבלת החלטות: לעזור למתאמן בקבלת ההחלטות הנכונות לו ובלקיחת אחריות עליהן תוך הבנה של הדרך המתאימה לאופיו וכישוריו ואשר תביא אותו להצלחות. האימון לקבלת החלטות מתאים להחלטות קטנות, כל שכן לאלו הגדולות המקשות עלינו ומהוות אתגר משמעותי בחיינו.
אימון אישי לשם קבלת החלטות נותן מענה לסוגיה של קבלת החלטות בצמתים שונים של החיים שכן המאמן הוא אדם ניטרלי ובנוסף יודע לכוון ולשאות את השאלות הנכונות על מנת לאפשר למתאמן להגיע לתשובות ולהחלטות הנכונות עבורו.
אם אתם נמצאים בשלב של קבלת החלטות חשובות עבורכם ואתם זקוקים לליווי והכוון – אני מזמינה אתכם להיפגש עימי ולקבל כלים לקבלת החלטות איכותית.

אני מזמינה אתכם לקפיצת מדרגה אישית, מקצועית וניהולית ולתיאום פגישת הכרות:

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה