בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
קבלת החלטות בעולם הניהול

אימון מנהלים: על פתרון בעיות ו- קבלת החלטות

קבלת ההחלטות שלנו כשאנו נדרשים לפתרון בעיות אינה תמיד רציונלית ונובעת ממקום רגשי. לעיתים הבעיות אינן באמת 'בעיות' אלא זו הפרשנות שלנו לארועים ומצבים. ריכזתי עבורכם, מנסיוני בתהליכי קבלת החלטות בקרב מנהלים 4 דגשים בנושא:

1. אם אתם מזהים בעיה – הגדירו אותה כדי להבין אם זו אכן בעיה או רק דרך חשיבה שלכם. היתכן כי זו אינה בעיה אלא הזדמנות? כדי להבין אם יש באמת בעיה ענו על השאלות: איך למה ומתי זה קורה? מה הגורם לבעיה? מה קורה? ישנם מצבים בהם אנו 'מעצימים' בעיות והופכים אותן לגדולות ממה שהן באמת.

2. חפשו גישות חלופיות לבעיה ואל תתמקדו באחת בלבד בזמן קבלת החלטות. התייעצו עם אחרים – יתכן והם רואים דברים שונה מכם ויאפשרו לכם מרחב התבוננות גדול יותר. אין כמו סיעור מוחות לפתרון בעיות או קבלת החלטות.

3. ליד כל גישה המהווה פתרון רשמו את הסיכוי לפתרון הבעיה, האם זה מציאותי? האם אפשרי? האם יש סיכונים בגישה? חשבו מה יהיה המצב כאשר תיפתר הבעיה – האם זה המצב האידאלי עבורכם?

4. זהו את החלופה הטובה ביותר ולפיה פעלו. זכרו שיש לערוך בקרה ולבחון האם במסלול הנכון לפתרון.

קיימים מודלים רבים לקבלת החלטות, חלקם נלמדים באוניברסיטאות, את חלקם מיישמים בחיים ובעולם הניהול. הדבר החשוב מכל בקבלת החלטות הוא לזכור כי חלק מההחלטות שאנו עושים הן החלטות רגשיות ולא מושכלות ולכן תמיד כדאי לערב אנשים נוספים ולהיעזר בהם כדי 'לצאת' מהשפעת הרגשות. בנוסף, כדאי להבין כי אי קבלת החלטות פוגעת בנו פעמים רבות והיא סוג של דחיינות או אי יכולת להתמודד עם קבלת ההחלטה. חשוב לבחון מה הסיבות לכך וללמוד להתנהל תמיד ממקום המקבל החלטה ולא ממקום הדוחה החלטה. גם אם עשיתם החלטה שגויה – הדרך תלמד אתכם לקבל החלטות טובות יותר. אם אתם בהתלבטויות ניהוליות שונות – אתם מוזמנים לפנות אלי ויחד נקבל החלטות מושכלות עבורכם. בנוסף, אשמח להעשיר אתכם במודלים שונים של קבלת החלטות שיעזרו לכם בעולם הניהול. מוזמנים לפנות אלי:

 

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה