בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
תהליך קבלת החלטות בחיים

קבלת החלטות בחיים – היכן הקושי?

אנשים רבים מגלים קושי עם קבלת החלטות בחיים או מושפעים מלחצי הסובבים אותם, או חוששים מתוצאות ההחלטות.
אימון אישי לשם קבלת החלטות בחיים הוא כלי עזר למתאמנים ומנהלים רבות שמקל על תהליכי קבלת החלטות ומאפשר שיח עם מישהו אובייקטיבי שיראה את התמונה כולה, ישקף דברים ויהיה האדם שאינו מעורב רגשית ומייצג את הצד ה'קר' והמחושב.
קיבצתי עבורכם מספר דגשים העולים בתהליכי אימון לשם קבלת החלטות בחיים, שיעזרו לכם להבין מהם הדברים החשובים בזמן תהליך קבלת החלטות וכיצד לקבל החלטות נכונות :

1. מה המטרה הסופית? – הדבר החשוב ביותר בזמן תהליך קבלת החלטות הוא להבין מה המטרה העומדת בפניכם בזמן קבלת ההחלטה. אנשים רבים מקבלים החלטות מבלי להבין את המטרה הסופית לעומק. לכן, הגדירו מה המטרה וכן מה יקרה אם תשיגו את המטרה – האם תהיו מרוצים? מה יקרה יום לאחר השגת המטרה? במידה ולא תהיו מרוצים – ייתכן וזו רק מטרת ביניים, יתכן והיא שלב בדרך למטרה גדולה יותר או לטווח רחוק יותר.

2. אם אתם מתקשים בקבלת החלטות, סביר כי הקושי עולה גם בחיי היומיום בהחלטות 'קטנות' ולא משמעותיות בחיים ולכן כחלק מלמידת תהליך קבלת החלטות חשוב שתתחילו לקבל החלטות 'קטנות' על בסיס יומי. מצד אחד אלו אינן החלטות הרות גורל ומצד שני הן מאפשרות לכם ללמוד לקבל החלטות וגם ללמוד מהחלטות שלא היו מוצלחות (מדוע לא היו מוצלחות). ככל שתקבלו יותר החלטות 'קטנות' ביומיום – כך תלמדו מה היה בהן טוב ומה לא וכך תשכללו את יכולת קבלת ההחלטות שלכם. אפשר להתייחס לכך כמו אל שריר לא מיומן שאתם מפתחים אותו.

3. מה יקדם אתכם? בזמן תהליך קבלת החלטות חשובות תחשבו מה עומד מאחורי ההחלטה: האם היא חשובה? במה היא תקדם אתכם? לעיתים תבינו כי היא לא תקדם אתכם ומניעיה יכולים להיות רבים – רגשיים, רצון להוכיח לאחרים וכו' אך בבסיסה אין משהו מהותי עבורכם.

4. אובייקטיביות – קשה להיות אובייקטיבי כשיש מעורבות רגשית ולכן ישנן החלטות ששווה להיעזר באיש מקצוע על מנת לקבלן ולנטרל רגשות ורגישויות.

5. סדרי עדיפויות – לעיתים אנחנו מקבלים החלטות הנוגעות לדברים פשוטים ואילו החלטות בעלות משקל רב בחיינו נדחקות ופוגעות בנו. לכן, עשו סדרי עדיפויות לגבי ההחלטות החשובות וטפלו קודם באלו שיש להן חשיבות.

6. חיפזון – לעיתים החיפשון יכול לפגוע בקבלת החלטות חשובות ולכן חשוב לא למהר, לבחון את כל האפשרויות בדרך לקבלת החלטה ולהבין את המשמעות של כל אחת לחיוב ולשלילה. לעיתים עדיף לבחון ולבדוק אפשרויות העומדות בפנינו לפני קבלת החלטות על מנת שהן תהיינה שקולות ומושכלות.

לקריאה נוספת – קבלת החלטות בחיים

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה