בלוג האימון של טלי פלד
0
19/02/2013
תקשורת בין אישית – סגנונות תקשורת

תקשורת בין אישית היא אחד הכלים החשובים ביותר בחיינו, הן האישיים והזוגיים, הן המקצועיים.
התקשורת הבין אישית משמשת אותנו ביומיום במערכות יחסים שונות אך לעיתים אנו עושים בה שימוש לא נכון המחבל ביחסים שלנו.
הבשורה הטובה – היות ותקשורת בין אישית היא מיומנות, ניתן לעבוד עליה ולשפר אותה.
תקשורת בין אישית מורכבת מתקשורת מילולית ומשפת גוף ומשוייכים לה שלושה סגנונות תקשורת: סגנון פסיבי, סגנון אגרסיבי וסגנון אסרטיבי.

תקשורת בין אישית – הסגנון הפסיבי

סגנון תקשורת שמטרתו להימנע בכל מחיר מעימות והוא בא לידי ביטוי במספר התנהגויות: בכניעה לדרישות של אחרים, בהליכה 'עם הזרם' ובחוסר השמעת ביקורת או הבעת דיעה, או רק אחרי שאחרים מביעים דעתם. התוצאה של סגנון תקשורת זה היא הקטנה של עצמנו, כעסים ותסכול עצמי על חוסר היכולת להתבטא בחופשיות או על כניעה לאחרים, רגשות שליליים ולעיתים תחושת ניצול והרגשה שהשליטה על חיינו עוברת לאחרים. הסגנון הפסיבי על פי רוב אינו משרת אותנו אלא גורם לתסכולים רבים. הסגנון הפסיבי נובע לעיתים מחוויות ילדות – ממשפחות בהן נהוג לציית לדמות הורית סמכותית או שלא קיימת פתיחות של ההורים לדעות נוספות או לרצונות של הילדים. לעיתים הסגנון נובע מחוסר במודל אסרטיבי בסביבה בה גדלנו ולעיתים מחוסר ביטחון עצמי, דימוי עצמי נמוך או אמונות שליליות באשר ליכולותינו להתבטא ללא חשש.

תקשורת בין אישית – הסגנון האגרסיבי

סגנון זה הפוך לסגנון הפסיבי והוא מאופיין בהתנהלות 'דורסנית' למול אחרים. סגנון זה מעניק למתנהלים על פיו תחושה של עוצמה ושליטה על הנעשה אשר לעיתים קרובות דווקא מחפה על ביטחון עצמי נמוך.
סגנון זה אינו מאפשר לנוהג בו לראות את ההשלכות השליליות שבו והוא סגנון שמאפשר לבעליו להשיג מטרותיו בטווח המיידי והקצר אך לטווח ארוך הסגנון מייצר התנגדויות וחוסר שיתוף פעולה ומחבל בתקשורת הבין אישית.

תקשורת בין אישית – הסגנון האסרטיבי

סגנון זה ממוקם בין הפסיבי לאגרסיבי והוא בבחינת win-win לכולם. סגנון זה מאפשר מערכות יחסים הוגנות מבלי שנבטל את עצמנו או נקטין אחרים.
האסרטיביות מכבדת אותנו וגם אחרים ומאפשרת לנו להשיג את מטרותינו בצורה מכובדת ולהתמודד במצבים שונים בצורה אפקטיבית. הסגנון האסרטיבי אינו כופה את רצונותינו על אחרים אלא הוא סגנון משפיע המלווה בביטחון עצמי ומאפשר לנו לחיות על פי אמות המידה שלנו ולא של אחרים תוך מתן כבוד לאחרים.

תקשורת בין אישית, כאמור, היא מיומנות הניתנת לשיפור והיא בסיס למערכות יחסים תקינות. ככל שאנו שולטים בה, היא מקבלת משמעות, מאפשרת לנו ביטחון עצמי וסוללת את דרכנו ליחסים טובים, להשפעה ולהשגת מטרותינו.
אם אתם מרגישים צורך בשיפור התקשורת הבין אישית שלכם – אני מזמינה אתכם ליצור עימי קשר:

טלי פלד – אימון לתקשורת בין אישית
אזור פעילות: בקעת-אונו, גוש-דן, השרון.
050-8380603

לקריאה נוספת – אימון לתקשורת בין אישית אימון לאסרטיביות

אתם מסכימים? יש לכם מה לומר? אשמח לשמוע את דעתכם:


הוספת תגובה

בחזרה למעלה